Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa

Okładka książki Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa Marcin Winkowski
Okładka książki Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa
Marcin Winkowski Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org historia
historia
PROMOHISTORIA - Histmag.org
2019-10-09
2019-10-09
kołtun dredy I Rzeczpospolita XIX wiek historia społeczna historia medycyny włosy fryzury higiena zabobony

Książka nie traktuje tylko o polskich dredach, czyli kołtunie. Część miejsca poświęcone jest ogólnie higienie polskich chłopów i robotników. Dość krótka pozycja, czyta się dość dobrze, choć zawiera nieco powtórzeń.

Opisane zjawisko było znane mi już wcześniej, jednak w tym opracowaniu, autor szczegółowo pochyla się nad historią tzw. „choroby kołtunowej”. Wielkim zaskoczeniem okazało się dla mnie, że ta "choroba" miała zwolenników wśród sporej grupy lekarzy. Całe szczęście zwyciężyli jej przeciwnicy i dzięki rzetelnym badaniom dociekli jej przyczyn w kiepskim stanie higieny. Dzisiaj już każdy wie jak przeciwdziałać takim problemom. A jak radzono sobie z tym dawniej? O tym właśnie jest ta książka. Nieraz się uśmiałam. Polecam.

nie ma to za dużo wspólnego z dredami, dlatego nie dziwi mnie używanie tego słowa wyłącznie w cudzysłowie. ogólnie ciekawa książeczka, widać duży reaserch, ale co widać najbardziej - że to praca naukowa. uważam, że wydawanie jej w taki komercyjny sposób świetnie uwypukla wady tego stylu. przede wszystkim: pisanie nie na temat ("wprowadzenie w kontekst/y") i wodolejstwo. to dziełko ma ze 100 stron, licząc przebogatą bibliografię, a po zejściu z wysokiego naukowego tonu miałoby przynajmniej 1/3 mniej. mimo to jak na bełkot doktorancki nie mamy tu tragedii, nawet miło się czyta. oczywiście pomijając kwestię redakcji i korekty - czyli robiąc dokładnie to samo co autor, który również nie zaprzątał tym sobie głowy pełnej kołtunów.

Bardzo ciekawy temat jednak książka ma zbyt wiele powtórzeń, napisana jest chaotycznie i bez polotu.

• Ebooki
  • Kupione-2019