The Resolutions

2019-10-16
2019-10-16
Agnieszka Stefańczyk
wyzwanie przyjaźń lgbt

Po prostu ok, nie zachwyca jakoś mocno.

Po prostu ok, nie zachwyca jakoś mocno.

⭐️ ocena: 6,5/7
🌜 kategoria wiekowa: 14 +
🍪ocena: Przyjemna książka, która jest idealna na przeczytanie w jeden wieczór. Książka porusza wiele ważnych tematów. Nie ma w niej fajerwerków czy pędzącej na łeb akcji. Na pewno jednym z minusów książki, jest to że często występują tam zwroty po hiszpańsku, co utrudniało czytanie książki

⭐️ ocena: 6,5/7
🌜 kategoria wiekowa: 14 +

Mało wciągająca, wolno się czyta i tak naprawdę to jest strasznie nudna! Miałam ochotę ja skończyć w połowie, nie będąc nawet ciekawa jak się skończy. Tłumaczenie też jest złe. Nie polecam

Czy wypisujecie sobie na koniec roku postanowienia noworoczne? Ile z nich udało wam się spełnić? Bohaterowie tej książki postanawiają podejść do tego trochę inaczej i dzięki temu sprawdzić na własnej skórze, co też przyniesie im kolejny rok.
Jess, Ryan, Nora oraz Lee tworzą od bardzo dawna nierozerwalną paczkę. Wspierają się i spędzają wolną chwilę razem. Niestety, nadchodzi nieunikniony moment w ich życiu - koniec szkoły średniej. Przez naukę do egzaminów coraz bardziej oddalają się od siebie. Najbardziej uwiera to Jess, która wpada na pewien pomysł. Powymyślają dla siebie nawzajem postanowienia noworoczne, które dana osoba będzie musiała spełnić. Przy okazji zmienią one ich codzienność. Ale czy na lepsze?
Przyznam szczerze, że pomysł na fabułę okazał się naprawdę niezły. Polubiłam tych barwnych młodych ludzi, zwłaszcza, że autorka stworzyła ich w taki sposób, iż każdy był zupełnie inny. Ciekawe były wstawki na temat hiszpańskich dań. Ale za to minusem był szereg użytych w tym języku zwrotów, które w ogóle nie zostały przetłumaczone. One psuły nieco lekturę. Poza tym akcja w tej powieści jest dość mocno rwana. Początek dłuży się niemiłosiernie, czytelnik wręcz z wypiekami na twarzy czeka, kiedy wydarzy się coś ciekawego albo kiedy nastąpi zwrot akcji. Środek tej historii wyraźnie przyspiesza, sporo się dzieje, bo i wiele się zmienia w życiu poszczególnych postaci, żeby przez ostatnie jakieś 50 stron znów stopniowo zwalniać. W pewnym momencie myślałam, że już nigdy nie dotrę do ostatniego zdania… Pomijając te minusy to “The Resolutions” okazała się spójną historią grupy nastolatków, którzy powoli wkraczają w dorosłość. Pierwsze nieudane związki, wątpliwości odnośnie tego, co chce się robić w przyszłości czy też poszukiwanie samych siebie to tylko niektóre z tematów, jakich podjęła się Mia Garcia. To z pewnością lektura na jeden czy też dwa wieczory, zwłaszcza dla młodzieży ;)

Młodzieżowa książka, pełna nawiązań do kultury hiszpańskiej, co ją urozmaica. Poruszone problemy, z którymi zmagać się może każdy w wieku nastoletnim. Minusem jak dla mnie był język, w którym napisana została książka, brak tłumaczeń do większości hiszpańskich zwrotów ,a także kilka wręcz odpychających sytuacji.

Początkowo książka mocno mnie zaintrygowała. Bardzo chciałam po nią sięgnąć. Gdy już trafiła w moje ręce trochę się zawiodłam. Ledwo przebrnęłam przez początek, miałam wrażenie, że totalnie nic się nie dzieje. Rozdziały dłużyły się w nieskończoność. Dopiero mniej więcej w połowie zaczęła mnie w ciągać i czytałam ją już jednym tchem.
Zdecydowanie - im dalej, tym lepiej. Nie nastawiajcie się jednak, że będzie to książka wysokich lotów. Nie należy do najgorszych, ale drugi raz pewnie bym się za nią nie zabrała. Moja ocena 5/10

Zdecydowanie - im dalej, tym lepiej. Nie...

Bardzo ciekawa, wciągająca. Lekko się czyta, nie ma nadmiaru czy niedomiaru zdarzeń albo bohaterów, napisana w ciekawej formie, pokazująca prawdziwe problemy życiowe - nasze marzenia czy to, co chcą rodzice, jak przeżyć ze złamanym sercem czy z nadmiarem obowiązków, co zrobić, kiedy nie wiesz, czy twoje życie nie skończy się przez chorobę genetyczną? W pewnym stopniu porusza też bardzo aktualny problem tolerancji mniejszości oraz społeczności LGBT. Gorąco polecam tę lekturę.

Więcej recenzji książek na blogu hopeandfaaith.blogspot.com

Ile z nas robi postanowienia noworoczne, a potem ich nie przestrzega? Dodatkowo przepisując je na następny rok. Poniekąd jestem jedną z takich osób. Ale co jeśli postanowienia mają nam wymyślić nasi przyjaciele?

Książka na pierwszy rzut wydaje się być bardzo prosta. Grupka przyjaciół na przyjęciu sylwestrowym wymyśla dla siebie nawzajem postanowienia. Jednak to nie są przypadkowe. Bo kto nas nie zna tak dobrze jak najlepsi przyjaciele? Te postanowienia są ukazaniem tego, co sami bohaterowie nigdy by nie zrobili, a oni za nich to zdecydowali. Przez następny rok mamy szansę zobaczyć jak rozwija się ich życie. Zwłaszcza, że są w przedostatniej klasie szkoły średniej, zdają egzaminy i wybierają college. Poruszane jest wiele problemów, które dotyczą współczesnej młodzieży. Tak już wspominane ze szkołą oraz miłością czy rodzicami. Warto dodać tutaj, że autorka jest latynoską i wplotła ten wątek w lekturze. Więc mamy także do czynienia także z problemami tej mniejszości. Oraz również ze związkami homoseksualnymi oraz brakiem jednego z rodziców.

Spotykamy się tak naprawdę z prawdziwym życiem nastolatków z Denver. Niektóre momenty rozbawiły mnie do łez, ale też na kilku się wzruszyłam. Widzimy jak podejmują pierwsze dorosłe decyzje i kroki ku swojej przyszłości. W swojej grupce odkrywają, kim tak naprawdę są i chcą zostać. Najważniejszą lekcją, jaką się nauczyłam od nich to akceptacja siebie jakim się jest.

Nie wszystko jest tłumaczone z języka hiszpańskiego, co mnie momentami frustrowało. Lecz język jest przyjemny do czytania. Książka ma 377 stron i jest podzielona na cztery główne części – Sylwester, semestr wiosenny, lato oraz ostatnia klasa. Te jeszcze są podzielone na mniejsze rozdzialiki – opisują punkt widzenia któregoś z bohaterów. Narrator jest jakby obserwatorem. Ma rozmiary normalnej powieści, a okładka jest dosyć prosta.

Pozycję polecę dla każdej młodej osoby, która potrzebuje zmiany. Może akurat kogoś zainspiruje, bo Sylwester zbliża się nie ubłaganie i wykorzysta ten motyw z książki.

Więcej recenzji książek na blogu hopeandfaaith.blogspot.com

Jest to książka, którą początkowo czytałam na siłę, dopiero pod jej koniec zaczęła mnie trochę bardziej interesować, ale nie mogę powiedzieć, że była zła, dlatego moja ocena to 6/10.

Spodziewałam się ciekawszej treści po przeczytaniu opisu książki. Nie wciągnęła mnie, dosyć ciężko było mi dotrwać do końca powieści.

• Literatura młodzieżowa
  • LGBT