Manifest Partii Komunistycznej

Okładka książki Manifest Partii Komunistycznej Fryderyk Engels, Karol Marks
Okładka książki Manifest Partii Komunistycznej
Fryderyk EngelsKarol Marks Wydawnictwo: Studenckie Koło Filozofii Marksistowskiej (Uniwersytet Warszawski) filozofia, etyka
21 str. 21 min.
filozofia, etyka
Manifest der Kommunistischen Partei
Studenckie Koło Filozofii Marksistowskiej (Uniwersytet Warszawski)
2007-01-01
2007-01-01
21 min.

Są dzieła z którymi powinno się zapoznać, choć przyjemność z ich poznawania jest nikła. W niektórych kwestiach mają rację w innych nie. Niech każdy sobie sam oceni we własnym zakresie. Trzeba jednak pamiętać że to apostołowie swojej wiary, a jak w każdej religii argumentacja jest naciągana pod teologię.

Kilka rzeczy się nie zdezaktualizowało, jak klasizm związany z wyzyskiem. Zaraz myślę o miliarderach jak Bezzos, często nie płacących nawet żadnych podatków i wyciskanych jak cytryna pracownikach Amazon, czy niewolniczych warunkach pracy w Bangladeszu dla odzieżowych gigantów. Wciąż aktualnie wypunktowane wady kapitalizmu z kultem zapier...olu na czele.

Książka bardzo ważna historycznie.

Książka bardzo...

Książka stara choć wiele założeń nadal aktualnych wśród ugrupowań lewicowych. Warto przeczytać choćby dlatego by nie popełnić tych samych błędów.

Warto czytać u źródeł, słabe 2/10.

Warto czytać u źródeł, słabe 2/10.

Na wstępie muszę zaznaczyć, iż przyznana przeze mnie ocena odnosi się wyłącznie do treści tego dzieła. Żaden inny czynnik nie ma tutaj znaczenia. Sięgnąłem po tę pozycję, ponieważ istnieją dwie grupy opinii na temat Marksa. Jego zwolennicy sugerują, że miał on dobre intencje, które zostały wypaczone przez naśladowców przedstawionych przez niego idei. Przeciwnicy zaś uważają, że doskonale wiedział, jakie będą konsekwencje realizacji jego postulatów. Polecam przeczytać ten manifest, aby przekonać się jak jest naprawdę. Nie polecam natomiast realizowania zawartych w nim zaleceń.

• Filozofia i Polityka
  • ASa