Wyzwanie czytelnicze LC
poezja, rubato, joanna fligiel
poezja
Anna

"Rubato" to odważna książka, która bez znieczulenia opowiada o dorastaniu w Peerelu, samotności i bezbronności dziecka, przemocy domowej, traumach, miłości, próbach godzenia się z przeszłością, i społeczeństwie, które zbyt często odwraca wzrok. Od początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy jako studentka odkryłam jednocześnie poezje Anny Świrczyńskiej czy Anne Sexton, nie czytałam tak świetnych wierszy, które by mną wstrząsnęły i dały do myślenia. ~ Wioletta Grzegorzewska

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anna | 2019-01-08

Poezja na kursie kolizyjnym. Jako czytelnicy przywykliśmy, że co jakiś czas na światowym, ale i polskim rynku literackim pojawiają się książki, które zmieniają lub nieco naginają nasze postrzeganie rzeczywistości. W poezji dzieje się podobnie, a dziś, dzięki tomowi "Rubato" śmiało możemy powiedzieć, że oto na naszych oczach współczesna poezja kobiet skręca, nawet jeśli nie na całkiem nową, to jednak wciąż mało uczęszczaną ścieżkę. W swojej książce Fligiel odważnie porzuca wygodną, przez co wyeksploatowaną tematykę romantycznej miłości, na rzecz tej trudnej, którą poznać potrafią jedynie ci, którzy przeżyli w swoim życiu chwile prawdziwego szczęścia i nieszczęścia, i którzy w nieszczęściu tym odnajdywali nadzieję. Mówi o relacjach i pozycjach w rodzinie, w której codziennością rządzi przemoc, a my, czytelnicy, w miarę zagłębiania się w treść, wraz z autorką poszukujemy odpowiedzi na pytanie, kim staje się dziecko, które dorastając obserwuje, jak niszczycielską siłą dysponuje kochany...

Dorota | 2019-01-08

Wiersze trudne, bardzo osobiste, niemniej każdy z nas znajdzie w nich echa własnych przeżyć z dzieciństwa. Podziwiam pamięć :)

JerryM | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Rubato - to poezja do bolu prawdziwa i uczciwa. Burzy stereotypy, chwyta za dusze i wyszarpuje ja przez skore.

Roma | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Czytam. Tom poetycki „RUBATO” Joanny Filgiel, wydany przez K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów, Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu. Czytam od dwóch tygodni. I wciąż czytam. RUBATO potrzebuje wielu czytań.
Najpierw czytasz zachłannie, „jednym cięgiem”. I… nie ogarniasz, pochłaniasz, jak jakiś jamochłon, więcej i więcej. Ale tak się nie da – za dużo treści, obrazów, sytuacji, półszczęścia, nieszczęścia, szczęścia w nieszczęściu. Nie połkniesz za jednym zamachem. Nie ogarniesz. Więc zaczynasz od nowa. Po kawałku. Łowisz puenty, niuanse, poetyckie frazy. Ale to tylko scenografia. O, tak, bez tego byłoby zbyt twardo, sucho i treść byłaby łykowata, bolesna przy przełykaniu jak niedogotowana wołowina. A przecież tu samo żywe mięso i te przyprawy języka poetyckiego, jakby zupełnie przypadkowe, sprawiają, że „kamerka” słów umiejętnie oświetla czułe miejsca. Nie przejaskrawia i nie wygładza, ale robi coś takiego, że zaczynasz, przy czytaniu, czuć swoje własne płuca, serce i żołądek.
I...

JoAnna | 2019-01-08

Wytrawna jak najlepsze wino, bardzo dobra, niestandardowa i osobista poezja świadomej siebie kobiety. Jedna z najlepszych książek poetyckich 2018 roku.

Dani | 2019-01-21

Chciwie zabrałam się za czytanie "Rubato" i pochłonęłam tę książkę za jednym posiedzeniem, a przecież 130 stron to naprawdę dużo jak na tom poetycki. Podmiot liryczny zabiera nas do czasów swojego dzieciństwa, a nawet poczęcia, żeby poprowadzić czytelnika przez kolejne niełatwe etapy swojego życia. Oczywiście nasuwa się myśl, że podmiotem lirycznym jest autorka, ale staram się zwykle nie dokonywać takiej oceny. Wiersze cechuje duża szczerość, otwartość. Zostajemy dopuszczeni do bardzo intymnych sfer życia. Czy to ekshibicjonizm? Chyba każdy autor w mniejszym lub większym stopniu daje coś z siebie, bo inaczej czytelnik odczułby brak autentyczności. W "Rubato" czujemy prawdę, której nie brak poezji. Wiersze do wielokrotnego czytania. Polecam!

Katarzyna | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Mówi do mnie. A to rzadkość.

Renata Iwaniec | 2019-01-08
konto_usuniete | 2019-01-08