Pożytki z katorgi

Okładka książki Pożytki z katorgi
Wojciech Lada Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2019-03-13
Data 1. wyd. pol.:
2019-03-13
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380498266
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
50 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
350
350

Na półkach: ,

GOŚCIE. W swojej trzeciej książce Lada znów przewraca stolik naszej historii, ale robi to tak, że jeszcze bardziej możemy być z niej dumni. Zamiast dusznej martyrologii mamy tu do czynienia z pozytywizmem wcielonym, Polakami bohaterami nie dlatego, że efektownie cierpieli niczym bohaterowie obrazów Malczewskiego czy Grottgera, czy bawiąc się Boniewskim „setkami do nieba szli”, a dlatego, że coś robili i, jeżeli jej nie zmieniali, to pozwalali inaczej spojrzeć na historię świata.
Wacław Sieroszewski, Benedykt Dybowski, Bronisław Piłsudski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Feliks Kon owszem, cierpieli, ale był to dla nich element gry. Trafiali, zasłużenie czy przypadkowo, na Sybir, ale nie załamywali rąk. Budziła się w nich prawdziwa polackość – niokiełznana energia, pasja i ciekawość życia. Z zapamiętaniem brali się za to, co mogli – badania niezbadanej, bądź zbadanej pobieżnie, części świata i jej mieszkańców.
Geografia, etnografia, antropologia, geologia, biologia, botanika, zoologia, paleontologia, paleozoologia i religioznawstwo nie byłyby dziś takie same, gdyby nie tylko kilku straceńców – najczęściej zresztą niewykształconych, rzuconych na Sybir wprost ze szkół lub pierwszych lat uniwersytetów.
Ta ich polackość widoczna była w jeszcze jednym – zapamiętaniu, zatopieniu się w celu. Świadomie ryzykowali zdrowie i często życie, by swoje badania prowadzić. Jakby czuli, że najbardziej zabójczy są bezruch i użalanie się nad sobą. Nieprzypadkowo dwóch z nich, gdy osiągnęli sławę naukową (osiągnęli ją zresztą wszyscy z nich) i mogli wrócić do cywilizacji, popełniło samobójstwo.
Podstawową zaletą książki Lady jest to, że przypomina ludzi, którzy zrobili dla świata i sławy naszego kraju. Ludzi, którzy zostali zapomniani – mam wrażenie, że dlatego, iż nie pasują do martyrologiczno-cierpiętniczego modelu historii, którym od zawsze jesteśmy karmieni. Kolejną to, że robi to w tak przystępnym, efektownym, bardzo pop, stylu. Rzadko można przeczytać tak dynamiczne, świetnie skonstruowane sylwetki w tygodnikach i miesięcznikach. W książkach praktycznie nigdy.
Jeszcze jednym walorem „Pożytków z katorgi” jest ukazanie całej niejednoznaczności owych katorg i relacji polsko-rosyjskich w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Według Lady bardzo daleko jej do tabloidowej czerni i bieli podręczników i medialnych przekazów.
Szkoda tylko, że wydawca nie przyłożył się do tej książki. Edytorsko jest ona wyjątkowo uboga. Mamy tu tylko tekst. Nikt nie pokusił się choćby o portrety bohaterów, czy zdjęcia/ryciny/obrazy miejsc czy odkryć. Dobrze, że Lada pisze tak plastycznie. Choć obraz to obraz.
Ale cóż. To i tak świetna książka.

GOŚCIE. W swojej trzeciej książce Lada znów przewraca stolik naszej historii, ale robi to tak, że jeszcze bardziej możemy być z niej dumni. Zamiast dusznej martyrologii mamy tu do czynienia z pozytywizmem wcielonym, Polakami bohaterami nie dlatego, że efektownie cierpieli niczym bohaterowie obrazów Malczewskiego czy Grottgera, czy bawiąc się Boniewskim „setkami do nieba...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    109
  • Przeczytane
    73
  • Posiadam
    11
  • Historia
    5
  • Reportaż
    4
  • Literatura faktu
    3
  • 2019
    3
  • 2023
    2
  • 2020
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pożytki z katorgi


Podobne książki

Przeczytaj także