Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP

Wydawnictwo: Czarne
reportaż
literatura faktu
Ag2S

Kresy to wbrew nazwie aż połowa odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej. Zniszczony pierwszą wojną światową i wojną polsko-bolszewicką kraj rozpoczyna wielką odbudowę. Także Kresów. Miało być tak jak na Zachodzie, tylko jeszcze piękniej. Wystartował program budowy domów dla urzędników państwowych. W Wilnie ruszyła nowa radiostacja – podniecony dyrektor Hulewicz spoglądał na chmury i...

Miało być tak jak na Zachodzie, tylko jeszcze piękniej. Wystartował program budowy domów dla urzędników państwowych. W Wilnie ruszyła nowa radiostacja – podniecony dyrektor Hulewicz spoglądał na chmury i rozstawiał nad Wilią mikrofony do eksperymentalnego słuchowiska w plenerze. W Pińsku zalśnił stalą port marynarki wojennej, a dowódca kazał budować nowoczesne bezzałogowce. Bracia Konopaccy postawili pod Grodnem wielką fabrykę sklejki, z której powstawały najlepsze polskie – i nie tylko – samoloty. W Janowej Dolinie na Wołyniu wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu wzorcowa osada robotnicza. A doktor Parymończyk w Zaleszczykach leczył tak dobrze, że miejscowi przemienili zapyziałą miejscowość w polską Riwierę.

Autorki przypominają historie zapomniane i zamiast opowieści o dworkach kreślą obraz Kresów nowoczesnych. A potem sprawdzają, co dziś z tej nowoczesności zostało.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/

Monika | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Pozycja ciekawa z uwagi na temat, jednak czytało się tę książkę opornie. Każdy rozdział poświęcony jest innemu z miast kresowych i jego wielkim aspiracjom z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Po odzyskaniu niepodległości wschodnia część Polski mocno odstawała poziomem rozwoju od zachodnich ziem. Brakowało tu przemysłu, miejsc pracy, mieszkań, ówczesny rząd chciał ożywić gospodarkę kresową, oraz zwiększyć udział ludności polskiej na tych terenach. Autorki opisują te starania, inwestycje w domy dla urzędników, budowę portu na Pinie, wileńskie radio. Choć każda z historii jest warta poznania, to opisana mało przystępnie, co więcej w każdej z nich da się wyczuć jakby niechęć do owych działań. Pomysł budowy Flotylli Pińskiej autorki przedstawiają jako mocno nietrafiony, wileńską inteligencję jako znudzoną i zasiedziałą we własnym grajdołku, niechętną zmianom, czy przybyszom z zewnatrz.
Najbardziej irytuje obecność mnóstwa opisów zdjęć, których jednak próżno szukać w książce....

Pyrlus | 2019-01-06
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Podchodziłem do lektury z dużymi nadziejami, bo czasy II Rzeczpospolitej ostatnio wzbudzają u mnie coraz większą ciekawość. Autorki dobrze wywiązały się ze swojej pracy i stworzyły interesującą pozycję. Należą się im też słowa uznania za imponującą bibliografię.

W kilku rozdziałach opisują życie w przedwojennym Pińsku, Brześciu i Wilnie, ale też w mniejszych miejscowościach, takich jak Janowa Dolina, czy Zaleszczyki. O ile przez pierwsze rozdziały trochę trudno było mi przebrnąć i czasem lektura wydawała mi się nużąca, o tyle historię robotniczej osady w Janowej Dolinie przeczytałem jednym tchem, a historia uzdrowiska w Zaleszczykach nad Dniestrem została tak przedstawiona, że człowiek aż żałował, że nie mógł tam wtedy być. Książkę kończy znakomita opowieść o przedsiębiorczych braciach Konopackich, którzy w Mostach stworzyli swoje sklejkowe imperium. Nie przypuszczałem, że historia producentów sklejki może być aż tak pasjonująca.

Szkoda tylko, że rozdziały o Brześciu, porcie w...

| 2019-01-10
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Bardzo ciekawe reportaże z II RP. W sumie wyszła taka laurka tamtej, wcale nie jednoznacznej i nie takiej kryształowej epoki. Mogę jednak uznać, że takie właśnie założenie przyjęły Autorki, aby pokazać tylko blaski, a cienie ukryć. Ciekawe jest też spojrzenie na opisywane miejsca współcześnie. Zdecydowanie szkoda, że lektura tak szybko się kończy i jak napisał jeden z Czytelników, że nie ma w książce map, zwłaszcza z epoki, a tu byłoby istotnym wzbogaceniem tej pozycji.
Niemniej jednak zdecydowanie polecam!

Mateusz | 2019-05-20
Przeczytana: 20 maja 2019

Jestem urzeczony tą książką, jej tematyką i klimatem. Autorki wspaniale wykonały podjęte przez siebie zadanie. Ciekawe tematy, pokazujące wielką nadzieją ludzi XX-lecia międzywojennego w lepsze jutro, w to, że Polska dołączy do krajów rozwiniętych.

Miejscami książka ta klimat tamtych lat oddawała podobnie jak "1945" A. Grzebałkowskiej czy "Tajemnica Pana Cukra" A. Kłys.

Polecam po stokroć!

Marcin | 2018-11-10

Bardzo dobra pozycja. Jedynym minusem to brak map. Takie książki aż proszą się o przedruki map z tamtego okresu, dzięki czemu możemy spacerować z postaciami z książki.
Do części o Brześciu polecam: http://maps.mapywig.org/m/City_plans/Central_Europe/BRZESC_NAD_BUGIEM_(BREST)_Verkehrsplan_20K_1939.jpg

książek: 2049
deSelby | 2019-02-20
Na półkach: Wydane w 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Ciekawy temat i niezwykłe historie giną w morzu szczegółów i szczególików :-(

MadziajaPalinka | 2019-02-04
Na półkach: 2018, Przeczytane

Jedną z moich literackich i pozaliterackich pasji są szeroko rozumiane Kresy Wschodnie, ze szczególnym uwzględnieniem Polesia. Nie potrafię wytłumaczyć tej fascynacji w żaden logiczny sposób. Ot, tak jest. Intryguje mnie nieistniejąca już dzikość bagien poleskich, odmienność kulturowa Poleszuków i fakt, że tamto Polesie należy już do przeszłości, skutecznie osuszone ze swojego piękna przez kolejne pomysły władz.

Książka Agnieszki Rybak i Anny Smółki nie traktuje li tylko o Polesiu - to sześć reportaży poświęconych 'małym' ikonom kresowym. I są to naprawdę dobrze skonstruowane, dobrze udokumentowane i przystępnie napisane opowieści. Autorki postanowiły przybliżyć czytelnikowi takie Kresy, jakimi chcieli je uczynić twórcy Drugiej Rzeczpospolitej - dążącymi do nowoczesności, inspirującymi się osiągnięciami technicznymi zachodniego świata a jednocześnie na wskroś polskimi, co - jak wiadomo - doprowadziło do tragedii w późniejszych latach.
Wielu kojarzy Kresy jako krainę uroczo...

Sebastian Rosiak | 2019-01-18
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Zaleszczyki - polska Riwiera XX-lecia międzywojennego. Flotylla Rzeczna Marynarki Wojennej w Pińsku z powodzeniem strzeże granic ojczyzny przed zalewem bolszewizmu. A w Wilnie nad Wilią ruszyła nowa radiostacja. Dyrektor Hulewicz zrealizował swoje marzenie.

casper | 2019-03-15
Przeczytana: 14 marca 2019