rozwińzwiń

Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku

Okładka książki Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku Witold Repetowicz
Okładka książki Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku
Witold Repetowicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Linie Frontu reportaż
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Linie Frontu
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2019-02-13
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-13
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380498150
Tagi:
Irak Kurdystan Kurdowie szyici sunnici Bagdad Bliski Wschód świat arabski reportaż literatura faktu literatura polska
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Układ Sił 42 (5/2023) Marcin Giełzak, Tomasz Grzegorz Grosse, Witold Repetowicz, Waldemar Skrzypczak
Ocena 8,0
Układ Sił 42 (... Marcin Giełzak, Tom...
Okładka książki Układ Sił 41 (4/2023) Marek Budzisz, Andrzej Kohut, Witold Repetowicz
Ocena 8,0
Układ Sił 41 (... Marek Budzisz, Andr...
Okładka książki Układ Sił 39/2023 Marek Budzisz, Dariusz Dachowicz, Sławosz Grześkowiak, Michał Lubina, Witold Repetowicz, Piotr Rudkouski, Tomasz Rydelek, Jan Wójcik
Ocena 8,0
Układ Sił 39/2023 Marek Budzisz, Dari...
Okładka książki Układ Sił 43 (1/2024) Marek Budzisz, Marcin Giełzak, Witold Repetowicz
Ocena 7,3
Układ Sił 43 (... Marek Budzisz, Marc...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
126
104

Na półkach:

Mam ambiwalentny stosunek do tej książki. Z jednej strony bardzo dużo wątków i niestety łatwo się w tym zgubić (zwłaszcza dla kogoś kto tak jak ja nie zna tego regionu). Z drugiej strony właśnie to, że region jest powszechnie mało znany (i obarczony wieloma stereotypami) sprawia, że lektura jest interesująca.

Mam ambiwalentny stosunek do tej książki. Z jednej strony bardzo dużo wątków i niestety łatwo się w tym zgubić (zwłaszcza dla kogoś kto tak jak ja nie zna tego regionu). Z drugiej strony właśnie to, że region jest powszechnie mało znany (i obarczony wieloma stereotypami) sprawia, że lektura jest interesująca.

Pokaż mimo to

avatar
75
65

Na półkach: ,

Solidna porcja wiedzy o Iraku, o sytuacji na miejscu, o ich postrzeganiu świata. Na pewno nie dla wszystkich - bez backgroundu może być ciężko zrozumieć.

Solidna porcja wiedzy o Iraku, o sytuacji na miejscu, o ich postrzeganiu świata. Na pewno nie dla wszystkich - bez backgroundu może być ciężko zrozumieć.

Pokaż mimo to

avatar
864
851

Na półkach:

Nie wiem co jest większym wyzwaniem – opisać Irak czy zrozumieć Irak. Może łatwiej jest go opisać, choćby dlatego, że trzeba go poznać, spędzić w nim dużo czasu i tyle samo czasu czytając na jego temat. Trudniej jest go zrozumieć tylko czytając. Zwłaszcza gdy się ma na lekturę tylko kilka chudych dni. Niemniej jednak warto. Książka bardzo solidna. Jej największą wartością jest to, że próbuje poskładać rozsypane po podłodze puzzle jakimi są plemiona i nacje na ziemi irackiej. Autor stara się przybliżyć każdą z kolei grupę etniczną i religijną. Nie ma żadnych sympatii. Stara się i pozostaje obiektywny. Dużą wartością było dla mnie szczegółowo opisane tło historyczne i polityczne tego kraju. Dopiero zrozumiałem jak wielka jest przepaść między szyitami i sunnitami, nie mówiąc o samych Kurdach. Warto stracić czas dla tej książki.

Nie wiem co jest większym wyzwaniem – opisać Irak czy zrozumieć Irak. Może łatwiej jest go opisać, choćby dlatego, że trzeba go poznać, spędzić w nim dużo czasu i tyle samo czasu czytając na jego temat. Trudniej jest go zrozumieć tylko czytając. Zwłaszcza gdy się ma na lekturę tylko kilka chudych dni. Niemniej jednak warto. Książka bardzo solidna. Jej największą wartością...

więcej Pokaż mimo to

avatar
79
79

Na półkach:

Genialny reportaż, który doskonale spełnia swoje założenia - ukazanie skomplikowanych podziałów współczesnego Iraku. Autor rozmawia z różnymi grupami etnicznymi i religijnymi, po mistrzowsku malując mozaikę relacji społecznych. Na plus należy zaliczyć Witoldowi Repetowiczowi znakomite rozeznanie w temacie i okazjonalnie osobiste uczestnictwo w wydarzeniach na froncie. Szkoda tylko, że pozycja zawiera tak mało zdjęć. Brak forsowania swojego światopoglądu jest jednak największą zaletą i autor potrafi oddać głos swoim bohaterom, zamiast ich zagłuszać, jak to czyni dziś większość reportażystów.

Życzyłbym sobie więcej reportaży na tak wysokim poziomie, jednak po ocenach tej książki obawiam się, że przeciętny czytelnik chętniej sięga po kolejne wspomnienia "typowej Julki" z wakacji i nie jest w stanie zrozumieć bardziej złożonej rzeczywistości i bez prostych odpowiedzi dla tłumu.

Genialny reportaż, który doskonale spełnia swoje założenia - ukazanie skomplikowanych podziałów współczesnego Iraku. Autor rozmawia z różnymi grupami etnicznymi i religijnymi, po mistrzowsku malując mozaikę relacji społecznych. Na plus należy zaliczyć Witoldowi Repetowiczowi znakomite rozeznanie w temacie i okazjonalnie osobiste uczestnictwo w wydarzeniach na froncie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
333
310

Na półkach:

Solidna porcja wiedzy o Iraku, postrzeganiu świata przez Irakijczyków, ich problemach, ale też o walce z Państwem Islamskim. Wiedza ta zebrania m.in. poprzez wywiady ze zwykłymi ludźmi czy żołnierzami. Jedynym minusem książki jest duża ilość nazwisk, przez co można się pogubić, niemniej jednak pozycja dobra i warta przeczytania. W szczególności polecam każdemu, kto myśli że Irak to państwo upadłe, a każdy Irakijczyk to terrorysta.

Solidna porcja wiedzy o Iraku, postrzeganiu świata przez Irakijczyków, ich problemach, ale też o walce z Państwem Islamskim. Wiedza ta zebrania m.in. poprzez wywiady ze zwykłymi ludźmi czy żołnierzami. Jedynym minusem książki jest duża ilość nazwisk, przez co można się pogubić, niemniej jednak pozycja dobra i warta przeczytania. W szczególności polecam każdemu, kto myśli że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
295
242

Na półkach:

Bardzo wartościowa pozycja. Sam autor twierdzi we wstępie, że pragnie odkłamać obraz Iraku, aby odrzucić stereotypy podawane w prasie. Książka jest bardzo dokładna, mocne tło polityczne i historyczne, bez tego nie da się zrozumieć gambitu, jakim jest Irak. Cieszę się, że nie jest to reportaż typu opis bazarów i życia codziennego mieszkańców. To by nie stworzyło mozaiki wokół problemu. Książka dla zapaleńców!

Bardzo wartościowa pozycja. Sam autor twierdzi we wstępie, że pragnie odkłamać obraz Iraku, aby odrzucić stereotypy podawane w prasie. Książka jest bardzo dokładna, mocne tło polityczne i historyczne, bez tego nie da się zrozumieć gambitu, jakim jest Irak. Cieszę się, że nie jest to reportaż typu opis bazarów i życia codziennego mieszkańców. To by nie stworzyło mozaiki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
2

Na półkach: ,

Ogromna dawka wiedzy. Wszystko starannie opisane. Książka pozwala dobrze rozeznać się w wydarzeniach rozgrywających się w ostatnich latach w Iraku z uwzględnieniem ich przyczyn a także jakże złożonego irackiego życia społecznego i otaczającej go rzeczywistości. To wszystko jednak jak już zostało wspomniane - kosztem dozy chaotyczności oraz wielu dygresji i choć nierzadko niezbędnych (a przynajmniej wartych uwagi),to sprawiają, że książkę ciężko czytać jednym tchem.
Przed zabraniem się za lekturę warto przygotować się na troszkę bardziej wymagającą treść niż czytanie pod poduchę. Mi taki styl nie przeszkadzał, jednak nie dziwię się, że niektórzy pod tą pozycją mogli oczekiwać czegoś innego. Ja polecam i nie żałuję poświęconego czasu.

Ogromna dawka wiedzy. Wszystko starannie opisane. Książka pozwala dobrze rozeznać się w wydarzeniach rozgrywających się w ostatnich latach w Iraku z uwzględnieniem ich przyczyn a także jakże złożonego irackiego życia społecznego i otaczającej go rzeczywistości. To wszystko jednak jak już zostało wspomniane - kosztem dozy chaotyczności oraz wielu dygresji i choć nierzadko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
149
75

Na półkach: ,

Mam niezwykle sprzeczne opinie w głowie. Z jednej strony książka przeładowana informacjami, danymi, dygresjami, nazwiskami, nazwami itd., a z drugiej w tym przepychu zupełnie traci się sens reportażu. Nie mam pojęcia o czym była ta książka, czy to miała być historia, czy może podręcznik do historii?

W całej książce są 3 rozdziały o charakterze typowo reportażowym, pozostałe to tylko i wyłącznie dygresja. Pierwszy rozdział, zaczyna się od wprowadzenia bohatera, a już stronę dalej o tym bohaterze nie ma nawet wzmianki, pojawia się znowu x stron dalej, po to by zupełnie zniknąć w morzu dygresji. Podobnych postaci było mnóstwo, ale nie zapamiętam ani jednej.

Myślę, że całość ma taką formę, ponieważ autor chciał w książce zawrzeć jak najwięcej informacji, odczarować Irak i jego mieszkańców, pokazać, że naród Iracki powstaje z kolan ;) a jednocześnie ograniczała go (autora),forma około 300 stronicowej książki. Zdecydowanie lepiej byłoby odpuścić sobie wcześniejsze wizyty w Iraku i skupić się jedynie na ostatnich dwóch, opisać bohaterów, ich historie, zapoznać czytelnika z tym jak wygląda budowanie jedności i wewnętrzne spory w Iraku, niż ponieść się temu chaosowi.

Treść zasługuje zdecydowanie na wyższą ocenę, ale forma tutaj niszczy wszystko.

EDIT: Przeczytałem kolejną książkę i stwierdzam, że w wydawnictwie nikt tych wypocin nie przeczytał i się nie dziwię. Następna książka mino, że to też nie jest cud literatury, była jak miód na moje zranione serce :D

Obniżam ocenę o jeden stopień, bo wszystkie inne reportaże bym musiał oceniać na przynajmniej 8.

Mam niezwykle sprzeczne opinie w głowie. Z jednej strony książka przeładowana informacjami, danymi, dygresjami, nazwiskami, nazwami itd., a z drugiej w tym przepychu zupełnie traci się sens reportażu. Nie mam pojęcia o czym była ta książka, czy to miała być historia, czy może podręcznik do historii?

W całej książce są 3 rozdziały o charakterze typowo reportażowym,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
159
130

Na półkach:

Dawno się tak nie męczyłam przy czytaniu reportażu. Niestety, książka zdaje się przemawiać tylko dla osób dość dobrze orientujących się w temacie, a z drugiej strony, może będzie to dla nich nudna powtórka. Cały czas tylko opinie, fakty, wydarzenia, opisywane bez przystanku - czułam się trochę tak jakbym czytała wiadomości.

Dawno się tak nie męczyłam przy czytaniu reportażu. Niestety, książka zdaje się przemawiać tylko dla osób dość dobrze orientujących się w temacie, a z drugiej strony, może będzie to dla nich nudna powtórka. Cały czas tylko opinie, fakty, wydarzenia, opisywane bez przystanku - czułam się trochę tak jakbym czytała wiadomości.

Pokaż mimo to

avatar
268
119

Na półkach:

Matko i córko. Jak się wymęczyłam, czytając tę książkę.

Zachęciły mnie wszechobecne reklamy i rekomendacje, a także fakt, że autorowi zakazano wjazdu do Turcji. I na tym generalnie kończą się ciekawe elementy w książce.

Obeznani w temacie nie dowiedzą się zbyt wielu nowych rzeczy, a zupełni laicy mogą zgubić wątek dosyć szybko.

Matko i córko. Jak się wymęczyłam, czytając tę książkę.

Zachęciły mnie wszechobecne reklamy i rekomendacje, a także fakt, że autorowi zakazano wjazdu do Turcji. I na tym generalnie kończą się ciekawe elementy w książce.

Obeznani w temacie nie dowiedzą się zbyt wielu nowych rzeczy, a zupełni laicy mogą zgubić wątek dosyć szybko.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    105
  • Przeczytane
    65
  • Posiadam
    22
  • Irak
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Bliski Wschód
    4
  • 2019
    3
  • Reportaże
    2
  • Reportaż
    2
  • Literatura polska
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku


Podobne książki

Przeczytaj także