Strefy cyberwojny

reportaż
Oficyna 4eM
2018-10-18
2018-10-18

Ta książka jest zdecydowanie ZA KRÓTKA.
Żądam kolejnych części ;)

Ta książka jest zdecydowanie ZA KRÓTKA.
Żądam kolejnych części ;)

Czy wiesz ..... że w niektórych stanach USA jest stosowany zgodnie z prawem algorytm, który nakazuje policji obserwowanie osób, które mogą w przyszłości popełnić przestępstwo. Informacje algorytm pozyskuje z rządowych baz danych i aktywności danej osoby w sieci( pamiętasz film z Tomem Cruisem "Raport Mniejszości" - tylko tu zamiast jasnowidzów mamy algorytm)😲 .... Że w Chinach jest stosowany algorytm do obserwacji obywateli ( w tym 1 mld kamer) i wykorzystywany do indoktrynacji za pomocą aplikacji społecznościowych i systemu nagród i kar. Nazywa się to system zaufania publicznego. Twoi znajomi z tzw. "facebooka" będą decydować lajkami, czy dostaniesz kredyt, pracę, twoje dziecko dostanie się do upragnionej szkoły itp. ( Serial "Czarne lustro" odc. "Na łeb na szyję" itp.) ..... że w Polsce jaki sędzia będzie prowadził proces decyduje algorytm, ...że kto wygra wybory decydują algorytmy facbooka, tweetera, google itp,.... że algorytmy Amazon przewidują co kupisz w przyszłości i paczka jest już dla ciebie przygotowana, czeka tylko na odpowiedni moment, .... że 80 % albo i więcej obrotu w sieci generują fejki, deepfejki, boty itp. Wojny konwencjonalne przejdą do historii. Mocarstwa wydają miliardy dolarów na farmy hakerów. Takie ataki już są. Tylko nikt głośno o tym nie mówi. A to tylko czubek góry lodowej. Algorytmy nie są o dziwo nieobiektywne🙄 Zostało naukowo udowodnione, że jeśli programista ma poglądy prawicowe to w wielkim uproszczeniu algorytm też. Mówimy tu o nieświadomym zakodowaniu intencji w algorytmie. Książka z 2018. Przerażające co jest dziś🤬 Obowiązkowa lektura😁

Dość dobra książka i przekrojowy przegląd cyberprzestrzeni. Tego, czego zabrakło dla mnie, to bardziej rzeczowych wywiadów. Każdy temat został dotknięty, ale na zasadzie streszczenia dostępnych artykułów. Spodziewałem się więcej dziennikarstwa śledczego. Książka polecana dla osób, które dopiero zaczynają interesować się zagadnieniami związanymi z wyzwaniami 'cyber'.

Kiedy czytasz o tym jak łatwo na Facebooku botnety robią fałszywy ruch zaczynasz mieć dosyć tego, ze żyjesz w tak trudnym do akceptacji środowisku, gdzie prawda i honor mają niewielkie już znaczenie

Algorytmy zawładnęły światem. Czy ludzkość chce czy nie - buduje to, testuje, a potem sprytnie wykorzystuje. Spotykane praktycznie wszędzie: od symulacji zdarzeń wypadków samochodowych, wysokości ubezpieczeń, tworzenia "map aktywności" użytkownika i rankingów szkół, personalizacji reklam, mikrotargetowania, deep fake, news fake, szerzenia dezinformacji, po "grupowanie" osób i ocenę charakteru. A na koniec, choć najsłabszy element w porównaniu do rewelacyjnej treści pozostałej książki- hejt w social mediach, a zdrowie psychiczne i jego rola w samobójstwach. Tak można byłoby streścić to, co w tej pozycji jest zawarte. Odbiór ułatwia brak żargonu technicznego. Ze względu na tematykę - książkę powinien przeczytać każdy.

Zbiór bardzo zgrabnych reportaży składających się w równie zgrabną całość. Autorzy nie odkrywają Ameryki, ale bardzo dosadnie ukazują skalę problemów. Napisane nad wyraz przejrzyście i przystępnie.
Uśmieszek wywołuje czasem nachalny mesjanizm dziennikarstwa i kiedyśtobylizm, ale poza tym kawał świetnej roboty.

Czy warto zakładać konto na każdym portalu? Co się dzieje z naszymi danymi? Skąd wyciągane są nasze dane? Czy musisz klikać, żeby się zdradzić?

„Żadne prawo nie uchroni nas przed tym, że oddajemy swoją prywatność, kawałek po kawałeczku, dla własnej wygody. Dla bardziej spersonalizowanej listy filmów, dla szansy na spotkanie z atrakcyjnym nieznajomym, dla możliwości pochwalenia się zdjęciami z ostatnich wakacji”.

Pisze tę recenzję 10 grudnia 2020 r. - tuż po tym, jak państwowa, czyli pisowska, spółka wykupuje prasę lokalną, stając się tym samym posiadaczem nie tylko naszych danych, ale przede wszystkim gigantycznych zasobów informacji o naszych poczynaniach na portalach prasowych: komentarze, przeglądane strony i poszukiwane informacje, czyli cały internetowy łupież, trafia w ręce partyjnych urzędników. Warto przeczytać tę książkę, choćby po to, żeby zrozumieć, jak sucha teoria o wirtualnej rzeczywistości przekłada się na praktyczne możliwości manipulowania naszymi opiniami i poczynaniami.

Zapada w pamięć historia Paula Hornera, który niejako „pomógł” wygrać wybory Donaldowi Trumpowi (tworzył fake newsy w które ludzie ślepo wierzyli i je rozpowszechniali). Mniej znana jest jednak prawda o tym, że pierwsze wybory, w których wykorzystano zasoby wiedzy i użytkownikach portali społecznościowych, to były wybory, w których wygrana należała do Obamy.

Faktem jest, że nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób jesteśmy manipulowani przez algorytmy. Manipulowanie sondażami, tworzenie fake newsów, aplikacje wyłudzające nasze dane osobowe – to nasza nowa codzienność.

„Facebook, Twitter i inne tego typu portale nie służą propagowaniu prawdy albo szerzeniu zasad demokracji. One służą zarabianiu pieniędzy”.

Bardzo dobra książka, choć przerażająca. Polecam!

Bardzo dobra książka, choć przerażająca. Polecam!

„Strefy cyberwojny” autorstwa Agaty Kaźmierskiej oraz Wojciecha Brzezińskiego to wbrew pozorom nie powieść typu science-fiction, a raport dotyczący tego, co dzieje się wokół nas (tego co dzieje się bez naszego udziału),a dotyczy Ciebie, Twoich bliskich i mnie. To zapis tego, w jaki sposób Social Media, ale też ogólnie Internet oddziałuje na nas, a osoby porównywane na potrzeby książki do demiurgów kierują naszymi preferencjami.

Książka podzielona jest na rozdziały, które można traktować jako zamknięte całości. Każda część bowiem dotyczy innego aspektu czegoś co można nazwać strefą cyberwojny i zapewne konstrukcja ta służy temu, aby podkreślić wymowność, ale też zagrożenia z których nie zdajemy sobie sprawy. Dodatkowym plusem jest to, iż wszystkie informacje zawarte w tekście poparte są źródłami z których pochodzą, a każdy kolejny dział zakończony jest wykazem linków skąd pozyskano przytoczone fakty. Jeśli więc ktoś z Was będzie chciał zgłębić dane zagadnienie na własną rękę, to autorzy zdecydowanie ułatwili to zadanie, podając niemal na tacy punkt wyjścia do poszukiwania prawdy.

Autorzy przybliżają nam informację czym tak naprawdę są algorytmy i jak wpływają na nasze życie oraz decyzje. Unaoczniają również jak wiele dziedzin życia, jest od nich zależnych – od preferencji co do porannej kawy, aż po rozkosze alkowy.

Poznajemy pokrótce historię Juliana Assagne, zaangażowanego w działania WikiLeaks, ale też świata hakerów zaangażowanych społecznie. Możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat Paula Hornera, który publikując wyssane z palca historie na temat Donalda Trumpa i paradoksalnie, zdaniem opinii publicznej, miał się przyczynić do jego wygranej w wyborach prezydenckich.

Autorzy poruszają też takie zagadnienia jak wzbudzenie paniki za pomocą fikcyjnych kont oraz relacji, samego zjawiska „fake news”, manipulacji mediami, a także światową giełdą, czy siecią elektryczną dowolnego państwa na świecie. Dzięki tej dwójce dziennikarzy i ich rozmówców możemy dowiedzieć się w jaki sposób można stworzyć, dosłownie z niczego, postać polityka i wypromować go na zwycięzcę. Dla mnie, jako osoby interesującej się mechanizmami funkcjonowania Social Mediów, ten rozdział był szczególnie interesujący i najprawdopodobniej wrócę do niego jeszcze nie raz.

„Strefy cyberwojny” to lektura otwierająca oczy na wiele zagadnień; pokazująca, że pochopne kliknięcie na „zgadzam się” przy komunikacie dotyczącym ciasteczek i przechowywania informacji przez strony internetowe może prowadzić do absolutnej inwigilacji. To książka, którą powinien przeczytać każdy!

Należy pamiętać:
„Jedyny bezpieczny komputer to taki, który jest odłączony od prądu, zamknięty w sejfie i zalany ośmioma metrami betonu. A i wtedy do końca nie wiadomo.”

Dobrze udokumentowana, trochę przerażająca przyszłość uzależnienia od nowych technologii. Właściwie każdy z reportaży można by twórczo rozwinąć w kolejny odcinek ‘Black Mirror’. Dobrze udokumentowane, świetnie podane relacje o tym jak wszechalgorytmy i sztuczna inteligencja obiecując komfort, spełnienie i zadowolenie klienta powolutku, konsekwentnie obdziera nas z prywatności i intymności. A to dopiero początek.

• Internet
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Strefy cyberwojny