Indie: Od początków dziejów do podboju muzułmańskiego

Tłumaczenie: Zygmunt Kubiak
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The wonder that was India
Indie
historia
Anna

Napisane przed blisko półwieczem najważniejsze dzieło w dorobku londyńskiego profesora, jednego z czołowych w świecie przedstawicieli powojennej indologii, zyskało już niemal patynę klasyki, a przy tym nic nie straciło z merytorycznych walorów podstawowego kompendium starożytnej cywilizacji indyjskiej-od jej prehistorycznych początków do podboju muzułmańskiego, który zakończył się w XVI wieku. Na szkicowo zarysowanym tle "historii wydarzeniowej" autor-w jasnym, przejrzystym wywodzie-przedstawia zasadnicze elementy tej cywilizacji: państwo, społeczeństwo i rodzinę, życie codzienne, religię i filozofię, architekturę i sztukę, język i literaturę, których dziedzictwo decydująco odcisnęło się na fascynującej specyfice kulturowej dzisiejszych Indii.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1964

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Wspaniałe.
Kopalnia wiedzy na temat większości aspektów omawianego okresu.
Must-read!

Trithemius | 2016-07-28