Heidegger. Zapomnienie bycia

Okładka książki Heidegger. Zapomnienie bycia Arturo Leyte
Okładka książki Heidegger. Zapomnienie bycia
Arturo Leyte Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Odkryj filozofię (tom 17) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Odkryj filozofię (tom 17)
L'oblio dell'essere
Hachette Polska
2018-08-22
2018-08-22
Weronika Korzeniecka
egzystencjalizm fenomenologia strukturalizm dekonstrukcjonizm

W pełni zgadzam się w autorem poprzedniej opinii która mówi "Po pierwsze – niezrozumiałość tekstu." tekst jest całkowicie jakimś naukowym bełkotem. Nie byłem w stanie dotrzeć do końca. I nie będę tu rozwijał tematu swojego wykształcenia. Wspomnę jednak, że teksty o filozofii nie są dla mnie nowe.
Do błędów edytorskich (poprzednia opinia) dorzucę fragment ze strony 27 "należy do bycia, do tego >>jest<<, którym posłużyłam się podczas mówienia"....no więc sprawdzam. autorem tekstu jest mężczyzna, a tłumaczką kobieta. Może to szczegół, ale jak można takie kardynalne błędy popełniać? To tak jakby tłumacząc Nietzschego napisać "byłam"....a nie "byłem".
Jestem już przy końcu serii, więc dokupię do końca i najpewniej sprzedam po cenie zakupu. Kiedyś robiłem podejście do serii filozofów (teksty) Hachette. I załamałem się przy lekturze pierwszych tomów gdzie była cała masa literówek. Zrezygnowałem z serii. Teraz spróbowałem z ODKRYJ FILOZOFIĘ i niestety dotarłem dalej (brak czasu na bieżące czytanie). Wydawało się że po kilku latach wydawnictwo odrobiło lekcję literówek. Wydaje mi się, że celem jest zrobienie serii w tanim wydaniu i zarobek. Dbałość o jakość żadna.

Do błędów edytorskich (poprzednia opinia) dorzucę fragment ze strony 27...

Gdyby pierwszy tom serii okazał się być tym, zdecydowanie zaprzestałbym ją prenumerować. Jestem w stanie wymienić aż trzy główne wady, które książka sobą reprezentuje, a których (na szczęście) nie było w poprzednich częściach cyklu bądź ukazywały się z mniejszym natężeniem.

Po pierwsze – niezrozumiałość tekstu. I tak, można tutaj argumentować, że laik nie poradzi sobie z głębią myśli Heideggera bądź ja sam jestem zbyt głupi, by ją pojąć. Problem jest jednak w tym, że cały cykl ma charakter raczej wprowadzający. Czytając poprzednie tomy rozumiałem znacznie więcej, a przy tym miałem wrażenie, że autor chce wyjaśnić mi wszystko jak najprościej. Tutaj tego nie ma. Książka zdaje się być opracowaniem dla profesorów bądź ludzi naprawdę mocno zakorzenionych w temacie. Ta forma zdecydowanie odbiega od reszty tomów i nie staje się przez to lepsza.

Drugą wadą jest w moim odczuciu brak biografii Heideggera. Oczywiście, mamy tutaj wzmianki o tym, że był on nazistą i czynił „zuchwałe awanse” w stronę studentek, które uczył, jednak na tym jego przedstawienie się kończy. W poprzednich częściach sporo tekstu poświęcono samym filozofom, odbiegając nieco od ich twórczości. Tutaj tego nie ma. Ktoś założył, że czytelnik sam dowie się wszystkiego z Internetu? Ale w takim razie, jaki jest cel pisania książki? A może była to próba oczyszczenia owej postaci z negatywnych odczuć? Jeśli tak, zdecydowanie się nie udała. Niezrozumiałe przedstawienie filozofii i brak przedstawienia filozofa. Dziękuję ci książko, wciąż nie wiem nic o Heideggerze!

Ostatnim wielkim minusem jest korekta tekstu. Błędy z przecinkami są na porządku dziennym, powtórzenia słów zdarzają się co jakiś czas i najważniejsze – na marginesach zostały notatki redaktorów! Coś nieprawdopodobnego, co nie przydarzyło mi się jeszcze w żadnej czytanej przeze mnie książce.

I to byłoby na tyle. Tom zdecydowanie zaniża w moich oczach całą serię. Może być jednak w jakiś sposób przydatny dla kogoś, kto nie ma pod ręką żadnego innego opracowania omawianego filozofa. Chyba tylko przez takie gdybanie mogę wystawić książce całe dwie gwiazdki na dziesięć.

• Filozofia
  • Y-TURKUS