rozwiń zwiń

List zo záhrobia

Okładka książki List zo záhrobia
Dominik Dán Wydawnictwo: Slovart Cykl: Richard Krauz (tom 26) kryminał, sensacja, thriller
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Richard Krauz (tom 26)
Wydawnictwo:
Slovart
Data wydania:
2018-06-01
Data 1. wydania:
2018-06-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
słowacki
ISBN:
9788055635866
Średnia ocen

                9,5 9,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
891
764

Na półkach:

„List zza grobu” to najnowszy kryminał Dominika Dana, 26 tom z serii o Richardzie Krauzie. Został wydany właśnie niedawno, w czerwcu 2018, dość szybko nagrano również audiobooka, z czego się bardzo ucieszyłem. Postanowiłem sięgnąć po tą nowość, gdyż jej akcja toczy się na początku roku 1990, tuż po zakończeniu aksamitnej rewolucji. Václav Havel, który został prezydentem jeszcze w grudniu 1989 powoli wprowadza zmiany systemowe. Autor w książce poświęca tak na marginesie trochę uwagi zmianom systemowym, szczególnie tym co oznaczają dla policji. Nikt praktycznie kto pracuje w policji, w aparacie bezpieczeństwa nie jest pewny przyszłości. Dochodzi do reorganizacji, policjanci nie wiedzą jak do końca mają się nawzajem tytułować, czy używać starych tytułów łącznie z „obywatelem” lub „towarzyszem” na czele. Ale te formalne, organizacyjne zmiany oraz niepewność raczej wydają się być bardziej utrudnieniem niż pomocą w łapaniu niebezpiecznych przestępców. W dodatku nowo upieczona władza demokratyczna wpadła na pomysł przeprowadzenia amnestii. I właśnie amnestie przeprowadzone na początku roku 1990 są wiodącym wątkiem moralno-społeczno-etyczno-politycznym.
Policjanci ledwo odnajdują się w nowej rzeczywistości, a tu w dodatku władza wypuszcza z więzień nie do końca zresocjalizowanych, bardzo groźnych przestępców, którzy praktycznie w ciągu kilku dni od wyjścia na wolność popełniają kolejne przestępstwa, łącznie z morderstwem na czele. Dominik Dan w odważny sposób zadaje pytanie — jaki był cel przeprowadzonych amnestii? Książka pokazuje dość negatywne skutki, śmierć kilku niewinnych ludzi, w tym dziecka. Starzy detektywi dobrze wiedzieli czym się skończy wypuszczenie groźnych przestępców z więzienia, niestety władza nie zastanawiała się nad tym zbytnio, w tym prezydent Havel. Z perspektywy czasu trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie na amnestie z roku 1990, które miała miejsce w Czechosłowacji.
Przejdę jednak do wątku kryminalnego, który napisany jest w mistrzowski sposób. Mistrz słowackiego kryminału nie zawiódł i napisał świetny kryminał. Fabuła skonstruowana jest w mistrzowski sposób. W sumie opisane są trzy zagadki kryminalne połączone ze sobą. Pierwsza zagadka to morderstwo i kradzież mająca miejsce w na początku lat 80tych w wilii dygnitarza partii komunistycznej. Drugie przestępstwo to morderstwo dziecka i matki tuż po wyjściu groźnego przestępcy z więzienia po amnestii na początku 1990 roku. Trzecia zagadka to morderstwo złodziejaszka, które również ma miejsce na początku 1990 roku. Ed Burger, Hanzel, Richard Krauz dają z siebie wszystko, pracują ponad swoje siły. W momencie kiedy nowa władza demokratyczna chce reformować policję, miejsca pracy naszych bohaterów są niepewne, jaka będzie ich motywacja do pracy? Czy uda im się rozwiązać te sprawy kryminalne?
Praca policjantów jest w świetny sposób opisana w tej książce co potwierdza fakt,iż autor sam pracował jako policjant. Dodatkowe smaczki w książce to opisy realiów, jak na przykład to jak na początku lat 80tych dygnitarz partyjny budował wille, żył ponad stan, ale korzystał też z pomocy fachowców budowlanych, którzy działali w szarej strefie.
Pod koniec książki pojawia się jeszcze wątek związany z samosądem. Autor dodatkowo wzbogacił przez to książkę, wybiegając do przodu o kilka miesięcy w czasie opisując dylematy i przygodę głównego bohatera Richarda Krauza.
Jestem ciekaw czy książka doczeka się tłumaczenia na język polski. Mnie się mocno podobała i mogę ją polecić z całego serca miłośnikom literatury kryminalnej.

„List zza grobu” to najnowszy kryminał Dominika Dana, 26 tom z serii o Richardzie Krauzie. Został wydany właśnie niedawno, w czerwcu 2018, dość szybko nagrano również audiobooka, z czego się bardzo ucieszyłem. Postanowiłem sięgnąć po tą nowość, gdyż jej akcja toczy się na początku roku 1990, tuż po zakończeniu aksamitnej rewolucji. Václav Havel, który został prezydentem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    2
  • Cykle 👾
    1
  • Reszta
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki List zo záhrobia


Podobne książki

Przeczytaj także