Powrót do Howards End

Okładka książki Powrót do Howards End
Edward Morgan Forster Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Ekranizacje: Powrót do Howards End (1992) literatura piękna
310 str. 5 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Howards End
Wydawnictwo:
C&T Crime & Thriller
Data wydania:
2018-05-25
Data 1. wyd. pol.:
1977-12-01
Data 1. wydania:
1992-11-26
Liczba stron:
310
Czas czytania
5 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374703673
Tłumacz:
Ewa König-Krasińska
Ekranizacje:
Powrót do Howards End (1992)
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2018 (568-569) Julian Barnes, Edward Morgan Forster, Alan Hollinghurst, James Joyce, Robert Menasse, Maciej Płaza, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Ocena 0,0
Literatura na ... Julian Barnes, Edwa...
Okładka książki The Science Fiction Hall of Fame, Vol. 2-B Isaac Asimov, James Blish, Ben Bova, Algis Budrys, Theodore Rose Cogswell, Edward Morgan Forster, Frederik Pohl, James H. Schmitz, Thomas L. Sherred, Wilmar House Shiras, Clifford D. Simak, Jack Vance
Ocena 8,0
The Science Fi... Isaac Asimov, James...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
273 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
886
130

Na półkach: , , ,

Powieść została wydana w 1910 roku. Forster ujął w niej przemiany, jakie dokonały się w Anglii na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat – ekonomiczne, duchowe, światopoglądowe. Odchodzi w przeszłość stary świat wiejskich posiadłości wraz ze swoimi tradycjami i konwenansami, nadchodzi „nowe”. Nowe, czyli m.in. trzeźwy, zdroworozsądkowy kapitalizm, wymuszający życie w ciągłym ruchu w poszukiwaniu zysku i komfortu, w którym nie ma miejsca na sentymenty.
Powieść zaczyna się w starym, dobrym, „angielskim” stylu, z ową „iskrą” humoru i ironii, którą znamy choćby z powieści Jane Austin. Poznajemy dwie siostry, Małgorzatę i Helenę, którym poprzednie pokolenia pozostawiły na tyle pokaźny spadek, by zapewnić im niezależność finansową. Dziewczęta (a właściwie młode kobiety) opiekują się młodszym bratem, Tibbym, same zaś, jako intelektualistki i kobiety wyzwolone, korzystają z uroków życia towarzyskiego we wciąż rozwijającym się i podlegającym dynamicznym zmianom Londynie.
Rodzeństwo już jakiś czas temu zostało osierocone przez obydwoje rodziców, bardzo luźną kuratelę sprawuje nad nimi ciotka, która wprawdzie sarka, że młode dziewczęta nie powinny dniem i nocą przyjmować jakichś podejrzanych młodych ludzi, ale też im niczego nie zabrania. Dopóki nie ma widocznych dowodów zejścia z drogi cnoty, siostry cieszą się pełną wolnością towarzyską i intelektualną.
Początkowo wydaje się, że przekonania każdej z młodych kobiet są niemalże identyczne, z czasem pokazują się jednak głębokie różnice, które pozwalają wyłonić „rozważną” Małgorzatę i „romantyczną” Helenę. Trzpiotowata, wyzwolona i uczuciowa Helena zmienia mężczyzn jak rękawiczki, słucha głosu serca i zupełnie nie może zrozumieć starszej siostry, która pewnego dnia oznajmia jej, że przyjęła oświadczyny starszego już mężczyzny, Henryka Wilcoksa, wdowca mającego dorosłe dzieci (Helena spędziła nawet miłe chwile z najmłodszym z synów Henryka w ich rodzinnej posiadłości, Howard’s End, jednak do skandalu nie doszło, bo romans został szybko i sprawnie zduszony w zarodku, przy współpracy obydwu rodzin). Człowiek ten jest według Heleny zaprzeczeniem młodzieńczych ideałów sióstr: poważny biznesmen, z wprawą pomnażający majątek, którego nie obchodzą sprawy serca, nie potrafi nawet mówić o uczuciach. Konkretny, solidny, poukładany, z przeszłością, funkcjonujący według surowych praw rynku – „silny przetrwa, słaby zginie”.
Szczerze mówiąc, ja również do końca nie rozumiem pobudek bohaterki co do wyboru towarzysza życia – Małgorzata z uporem maniaczki tłumaczy siostrze, że miłość pojawi się z czasem, że – działając konsekwentnie, z wyrozumiałością i delikatnością - znajdzie drogę do wnętrza tego silnego i zdecydowanego mężczyzny.
Dramatycznie różne wybory życiowe sióstr doprowadzają do ich rozdzielenia: zbuntowana Helena opuszcza Anglię, Małgorzata bierze cichy ślub i wspólnie z mężem poszukują nowego lokum, które odpowiadałoby ich majątkowi i pozycji społecznej. Nie biorą z początku pod uwagę niewielkiej wiejskiej posiadłości Howards End, własności pierwszej żony Henryka ( z którą Małgorzata szczerze zaprzyjaźniła się w ostatnich miesiącach życia starszej kobiety). Nagromadzenie dramatycznych dla rodziny wydarzeń (jak dla mnie mocno naciąganych) sprawia, że Howards End okazuje się ostoją dla skłóconych ze sobą Małgorzaty i Henryka, bliskich decyzji o rozwodzie oraz Heleny, która pojawia się pewnego dnia w Howards End, napiętnowana i skazana na społeczny niebyt przez… ciążę.

Szczególnie zapadł mi w pamięć obraz Londynu zmieniającego się jak w kalejdoskopie – w miejsce starych domów z tradycją trzeźwo myślący właściciele budują kamienice czynszowe, w których można pomieścić znacznie więcej klientów. Do rozwijającego się miasta wciąż przybywają nowi ludzie, szukający swej szansy. Nie wszystkim udaje się utrzymać na powierzchni… Ciekawie nakreślone sylwetki bohaterów drugoplanowych są z pewnością zaletą tej pozycji.
Polecam, ale raczej miłośnikom klasycznej literatury angielskiej, gdyż powieść jest moim zdaniem nierówna – mniej więcej w połowie książki autor zatracił gdzieś lekkość i wdzięk, które zachęciły mnie do lektury po przeczytaniu pierwszych kilku tron.

Powieść została wydana w 1910 roku. Forster ujął w niej przemiany, jakie dokonały się w Anglii na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat – ekonomiczne, duchowe, światopoglądowe. Odchodzi w przeszłość stary świat wiejskich posiadłości wraz ze swoimi tradycjami i konwenansami, nadchodzi „nowe”. Nowe, czyli m.in. trzeźwy, zdroworozsądkowy kapitalizm, wymuszający życie w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    636
  • Przeczytane
    348
  • Posiadam
    83
  • Ulubione
    15
  • Klasyka
    15
  • 2018
    7
  • Literatura angielska
    6
  • 2013
    4
  • 2012
    4
  • Teraz czytam
    4

Cytaty

Więcej
Edward Morgan Forster Powrót do Howards End Zobacz więcej
Edward Morgan Forster Powrót do Howards End Zobacz więcej
Edward Morgan Forster Powrót do Howards End Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także