historia

Kalendarium II wojny światowej to publikacja wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy podjęty został trud ukazania całokształtu wydarzeń i faktów dający pełny obraz działań militarnych i akcji ruchu oporu na wszystkich frontach wojny. Z inicjatywy Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Stowarzyszenia Historyków Wojskowości, korzystając z wcześniejszych doświadczeń Wojskowego Instytutu Historycznego, skompletowano zespół profesjonalnych historyków, którzy opierając się na dotychczasowym dorobku historiografii, postanowili zestawić istotne fakty z II wojny światowej, które w pełni oddają charakter tego konfliktu, śledzą dynamikę zjawisk, ale także ukazują okropności tej wojny. Nie pominięto w tym Kalendarium żadnego ważniejszego wydarzenia, bitwy czy potyczki, które miały znaczenie dla jej przebiegu. Autorzy publikacji nie stosowali cenzury w doborze faktów.

Książka ta ma wyjątkowy charakter również dlatego, że ukazuje wojnę narodów z totalitaryzmem hitlerowskim, faszyzmem włoskim i militaryzmem japońskim. II wojna światowa objęła wszystkie kontynenty, była największym kataklizmem w naszych dziejach, ale uwydatniła też na niespotykaną dotąd skalę postawy patriotyzmu, solidarności społecznej i męstwa nie tylko żołnierzy, lecz także ludności cywilnej. Po raz pierwszy do wykazu działań militarnych prowadzonych przez armie państw Osi i sprzymierzonych zostały włączone akcje europejskiego, w tym także polskiego, ruchu oporu. Autorzy w sposób szczególny potraktowali powstanie warszawskie, oddając mu należne miejsce na kartach Kalendarium.

źródło opisu: http://www.aspra.pl/katalog-wydawniczy/book/705

źródło okładki: http://www.aspra.pl/products/books/ksiazka705b.jpg