Zmienionaż po rozłące?

Wydawnictwo: Wolne Lektury
poezja
LubimyCzytać

Zmienionaż po rozłące?... Zmienionaż po rozłące? O, nie, niezmieniona!  Lecz jakiś kwiat z twych włosów zbiegł do stóp ołtarzy,  A, choć brak tego zbiega nie skalał twej twarzy,  Serce me w tajemnicy przed twym sercem kona...    Dusza twoja śmie marzyć, że, w gwiezdne zamiecie  Wdumana, będzie trwała raz jeszcze i jeszcze -  Lecz ciało? Któż pomyśli o nim we wszechświecie,  Prócz mnie, co tak...

Zmienionaż po rozłące?...
Dusza twoja śmie marzyć, że, w gwiezdne zamiecie  Wdumana, będzie trwała raz jeszcze i jeszcze -  Lecz ciało? Któż pomyśli o nim we wszechświecie,  Prócz mnie, co tak w nie wierzę i kocham, i pieszczę?
I gdy ty, szepcząc słowa, w ust zrodzone znoju,  Dajesz pieszczotom ujście w tym szepcie, co pała,  Ja, zamilkły wargami u piersi twych zdroju,  Modlę się o twojego nieśmiertelność ciała.
[...\Bolesław LeśmianUr. 22 stycznia 1878 r. w Warszawie Zm. 7 listopada 1937 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: zbiory wierszy: Sad rozstajny (1912), Łąka (1920), Napój cienisty (1936), Dziejba leśna (1938); zbiory baśni prozą: Klechdy sezamowe (1913), Przygody Sindbada Żeglarza (1913) i Klechdy polskie Wybitny polski poeta, eseista, prozaik i tłumacz tworzący w Młodej Polsce i dwudziestoleciu międzywojennym. Pochodził ze spolszczonej inteligenckiej rodziny Lesmanów. Spokrewniony z A. Langem i J. Brzechwą. Ukończył studia prawnicze w Kijowie. Współtworzył ?Chimerę? i Teatr Artystyczny w Warszawie. Jego poezję cechował symbolizm, sensualizm, mistycyzm, spirytyzm, zainteresowanie paranormalnością, postulowanie powrotu do natury (poeta jako ?człowiek pierwotny?), poszukiwanie miejsca Boga w świecie, ale i egzystencjalne spory ze stwórcą. Nawiązywał do ludowości (tworząc neologizmy oraz własne mity i postaci), stylistycznie do baroku i romantyzmu, ideowo do filozofii Nietzschego i Bergsona. Mistrz wiersza sylabotonicznego. W 1933 r. został członkiem Polskiej Akademii Literatury. autor: Alicja Szulkowska Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!