Testowanie i jakość oprogramowania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
LubimyCzytać

Testowanie oprogramowania, choć kluczowe dla powodzenia projektów IT, wciąż jest niedocenianą dziedziną inżynierii oprogramowania. Jednym z powodów jest brak rzetelnych i wiarygodnych źródeł informacji o tej dyscyplinie. Niniejsza pozycja stanowi nowoczesne, obszerne kompendium wiedzy w zakresie testowania i jakości oprogramowania. Wykorzystanie opisanych w książce metod pozwala na znaczne usprawnienie i profesjonalizację procesu testowego, czyniąc go bardziej efektywnym w znajdowaniu defektów.
Podręcznik przeznaczony jest w szczególności dla:
• początkujących testerów – aby mogli szybko zapoznać się z podstawami testowania,
• zawodowych testerów – aby ugruntowali i poszerzyli swoją wiedzę o zaawansowane techniki testowania,
• inżynierów jakości – aby nauczyli się skutecznie wykorzystywać wartościowe modele i narzędzia zapewniania jakości,
• kierowników i menedżerów testów – aby poznali techniki sprawnego i efektywnego zarządzania procesem testowym w organizacji oraz metody jego doskonalenia,
• osób przygotowujących się do egzaminów ISTQB na wszystkich poziomach (podstawowym, zaawansowanym i eksperckim) – aby otrzymali zwarte źródło materiałów pomocnych w nauce do egzaminu,
• pracowników naukowych prowadzących badania lub zajęcia dydaktyczne w obszarze inżynierii jakości.

Zaletą książki jest wiele praktycznych przykładów. Ilustrują one zastosowanie wprowadzonych metod i narzędzi m.in. w takich obszarach, jak: projektowanie testów, analiza ryzyka, dokumentowanie procesu testowego, zarządzanie zespołem testerów, automatyzacja testów, doskonalenie procesu testowego, raportowanie, pomiar i zapewnianie jakości oprogramowania. W wielu książkach poświęconych testowaniu fundamentalne pojęcia czy techniki często są wprowadzane w sposób niejasny, niedbały lub wręcz błędny. Autor niniejszej pozycji dołożył szczególnej staranności w precyzyjnym ich definiowaniu. Stają się przez to zrozumiałe dla czytelnika, a dzięki dobrze dobranym przykładom – łatwe do zastosowania w praktyce.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion