Design dla hakerów. Sekrety genialnych projektów

Tłumaczenie: Maksymilian Gutowski
Wydawnictwo: Helion
Design for Hackers: Reverse Engineering Beauty
Gosia

Tego jeszcze nie było! Książka, która rozprawia się z mitami oraz wyjaśnia powszechnie przyjęte założenia. Prawda, że Comic Sans to znienawidzona czcionka? Ale czy wiesz dlaczego? Czy złota proporcja faktycznie ma znaczenie? Dlaczego Monet nigdy nie używał czarnego na swoich obrazach? To tylko niektóre z pytań, nad którymi zastanawia się David Kadavy — utytułowany projektant, który rozłożył klasyczne zasady projektowania i techniki webdesignerów na części pierwsze. Co jeszcze umieścił w tej wyjątkowej książce?

Znajdziesz tu mnóstwo informacji na temat typografii, grafiki tworzonej na potrzeby stron internetowych oraz teorii kolorów. W trakcie lektury nauczysz się dobierać odpowiednie proporcje projektu oraz wykorzystywać kolory do ożywienia swojego dzieła. Ponadto zdobędziesz ogromną wiedzę na temat odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni i tworzenia przejrzystych układów. Jeżeli chcesz tworzyć eleganckie, intrygujące i przyciągające wzrok prace, ta książka wprost idealnie spełni Twoje oczekiwania. Dodatkowo zawiera ona wiele informacji o niuansach i sprawach historycznych, lecz wciąż mających wpływ na dzisiejsze sposoby projektowania. Uważaj, ta lektura naprawdę wciąga!

Dowiedz się:

dlaczego używanie czcionki Comic Sans jest niewskazane
w jaki sposób teoria kolorów wpływa na codzienną pracę
jak zapewnić projektowi przejrzystość

Myśl jak haker, a Twoje projekty będą nowatorskie,
niebanalne i funkcjonalne!

źródło opisu: http://helion.pl

źródło okładki: http://helion.pl

"Jasna komunikacja jest kluczem do sukcesu" - taka jest myśl przewodnia tej książki. Początek nie jest może zbyt zachęcający, ale w miarę czytania robi się coraz ciekawiej. Jest tutaj wszystko, co związane jest z designem - typografia, layouty, zasady kompozycji, kolor, odpowiednie wykorzystanie negatywnej przestrzeni itd. Bardzo interesujące jest odniesienie do sztuki, malarstwa. Właśnie to połączenie kultury i technologii jest tym, co wyróżnia tę pozycję.
Autor pokazuje jak działają wszystkie elementy składające się na dobry design, jak kształtują się trendy. Można również dowiedzieć się jak zastosowany przez nas krój czcionki czy wybrany kolor będzie wyglądał w druku, a jak na ekranie monitora. Kadavy daje dużo wskazówek, które z pewnością przydadzą się przy tworzeniu dobrego projektu.
Jeszcze słówko na temat tytułu, który jest dosyć intrygujący. Haker powszechnie kojarzy się raczej z osobą, która włamuje się do sieci, wykorzystuje dziury w zabezpieczeniach czy kradnie...

lukaszoly | 2019-04-27

Według mnie książka jest trochę chaotyczna, a treści porozrzucane. Przedstawiane projekty już niezbyt aktualne. Trochę niepotrzebnych wątków i "zapychaczy". Ma to być podręcznik dla początkujących, a np. przy rozdziale o typografii, nie mamy żadnego technicznego objaśnienia z czego składa się litera w kroju pisma, tylko od razu przechodzimy do fachowych określeń których objaśnienia na próżno szukać w książce. Książka według mnie bardziej jest skierowana do osób chcących projektować strony internetowe, czy interfejsy.

manna | 2016-02-26
Przeczytana: 2015 rok

Rewelacyjna i bardzo przekrojowa książka :)

Cezary Góralczyk | 2018-10-18
Przeczytana: 20 listopada 2018