Narcyz obok ciebie

poradniki
Amber
2016-01-01
2016-01-01

Przystępna popularnonaukowa publikacja poświęcona zagadnieniu narcyzmu podaje kryteria jego rozpoznania, różne odmiany i odcienie tego, co autor określa mianem „ekstremalnego narcyzmu”. Mowa tu o sytuacji, w której pomimo spełniania niewystarczającej ilości kryteriów dla jednoznacznego rozpoznania narcyzmu, dana jednostka przejawia zachowania typowo narcystyczne powodujące dotkliwe konsekwencje w życiu osoby lub osób w jej otoczeniu. Autor opiera się na swojej wiedzy i wieloletniej praktyce zawodowej, podaje konkretne przykłady poszczególnych odmian narcyzmu. Książka bardzo godna polecenia, ułatwia zrozumienie schematów zachowań, które z pewnością każdy kiedyś zaobserwował u kogoś w swoim otoczeniu. Czytelnik poszukujący porad dotyczących sposobu obrony przed skutkami narcystycznych działań osoby lub osób w swoim otoczeniu może być jednak nieco rozczarowany. Co prawda autor formułuje zalecenia, jak chronić siebie w relacji z ekstremalnym narcyzem, jednak osoby przejawiające zachowania narcystyczne typowe dla pewnych odmian narcyzmu rzadko się zmieniają. W takich przypadkach nie ma prostych odpowiedzi i gotowych rozwiązań. Warto jednak przeczytać „Narcyz obok Ciebie”, aby nie być zaskoczonym lub kompletnie bezbronnym. Szczególnie, że prędzej czy później w naszym życiu trafimy na narcyza, który będzie nam się dawać we znaki.

W tematykę się ostatnio trochę zagłębiam.. Książka średnio mi się podobała.Nie była nudna,ale to jednak nie to czego szukam.

Warto przeczytać tylko po to, żeby umiec rozpoznać osobowość narcystyczną, co wbrew pozorom, czasami nie jest ani łatwe, ani oczywiste.
I tyle. Narcyza się nie zmieni. Jedyny sposób na niego to oddalić się w podskokach.
I tyle pożytku z tej książki :)

I tyle pożytku z tej książki :)

Psychoanalityczne podejście do rozumienia narcyzmu. Duży nacisk na rolę wstydu jako przyczyny narcystycznych obron. Ciekawa koncepcja wstydu jako przerwanego afektu pozytywnego. Książka podobała mi się.

• Psychologia
  • Nie posiadam