rozwiń zwiń

Metafizyka rur

Okładka książki Metafizyka rur
Amélie Nothomb Wydawnictwo: Muza Seria: Galeria literatura piękna
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Galeria
Tytuł oryginału:
Métaphysique des tubes
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Data 1. wydania:
2002-05-02
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8372009872
Tłumacz:
Barbara Grzegorzewska
Tagi:
powieść metafizyka dzieciństwo
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
196 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
294
59

Na półkach:

"Z pokorą i uniżeniem" Nothomb mnie zachwyciła - tu rewelacji nie ma.
Oczywiście Japonia: tatami, teatr no, przywołanie historycznych ataków atomowych na Hiroszimę oraz Nagasaki, styk kulturowy - wszystko to jest obecne i tworzy unikatową atmosferę. Odnajdziemy tu także barwność języka, ironię, dowcip, kąśliwość komentarzy. Czytanie w żadnym wypadku nie jest mordęgą, jednak miejscami narracja trąci bełkotem pseudofilozoficznym.
Mała Belgijka to z początku uosobienie bezwolnego Demiurga, później przeistacza się w krzykliwego demona, następnie w dziecko-geniusza - obserwuje, analizuje, wykazuje wrodzoną nieprzeciętność, przemożne zdolności lingwistyczne. Szczerze miłuje Japonię, sama pragnie być Japonką, a że jej słowa magicznie zamieniają się w czyny, staje się nią. Wciąż jednak tak wiele w niej cech Zachodu; zauważa analogię pomiędzy jej wrażliwością a męką Chrystusa na krzyżu, jest przepełniona po brzegi egocentryzmem dziecięcym. Do tego stopnia, że w wieku trzech lat postanawia rzucić się w toń stawu...
A wszystko to z powodu ustalenia, że apogeum szczęścia to stan "rury" - stagnacji, błogiej obojętności, biologicznego przetwarzania czynności związanych z przyjmowaniem jedzenia, trawieniem i wydalaniem. Później jest tylko zło, cierpienie oraz dorosłość - tęsknota za rurowatością. Dochodzimy więc do konkluzji, że hermetycznie zamknięty świat dziecka to synonim rajskiego azylu. Któż się z tym nie zgodzi? Ratunkiem wydaje się szeroko rozumiana r o z k o s z. Przyjemność, którą każdy człowiek może czerpać z dowolnych źródeł ma przynieść chociaż trochę radości z podłego życia, z tej jałowej egzystencji wiedzionej przez nas od wieków.
To zdaje się esencja. Truizm? Może tylko moimi oczami?
Jedyną kwestią, która tak naprawdę mnie bardziej zaciekawiła, był konflikt pokoleń. Młoda, przyjaźnie nastawiona do Białych Nishio-san oraz upadła arystokratka, uosabiająca cechy tradycyjnej Japonki, Kashima-san pełniły funkcje pomocy domowych u belgijskiego konsula. Ich dialog, choć niezwykle krótki, świetnie ukazuje zachodzące przemiany społeczne w Kraju Kwitnącej Wiśni, wzrost świadomości, postępujące otwarcie młodych na Europejczyków, ale i konserwatyzm starszej generacji. Szkoda, że to zagadnienie nie zostało rozwinięte, ponieważ sposób przedstawienia był niezwykle przystępny i przyciągający.
Nie jest to lektura obowiązkowa, nie jest to także pomyłka literatury. Nothomb zaserwowała mi tym razem danie, które spożyłam z beznamiętnością. Z racji krótkiej objętości można spróbować.

"Z pokorą i uniżeniem" Nothomb mnie zachwyciła - tu rewelacji nie ma.
Oczywiście Japonia: tatami, teatr no, przywołanie historycznych ataków atomowych na Hiroszimę oraz Nagasaki, styk kulturowy - wszystko to jest obecne i tworzy unikatową atmosferę. Odnajdziemy tu także barwność języka, ironię, dowcip, kąśliwość komentarzy. Czytanie w żadnym wypadku nie jest mordęgą,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    276
  • Chcę przeczytać
    153
  • Posiadam
    31
  • Ulubione
    8
  • Literatura belgijska
    4
  • Z biblioteki
    4
  • 2013
    3
  • Audiobook
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Japonia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Metafizyka rur


Podobne książki

Przeczytaj także