Pan Żarówka

Okładka książki Pan Żarówka
Wojtek Wawszczyk Wydawnictwo: Kultura Gniewu komiksy
624 str. 10 godz. 24 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2018-04-20
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-20
Liczba stron:
624
Czas czytania
10 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364858789
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fungae Tomasz Leśniak, Wojtek Wawszczyk
Ocena 6,7
Fungae Tomasz Leśniak, Woj...
Okładka książki Jeż Jerzy na urwanym filmie Anna Błaszczyk, Kamil Kochański, Tomasz Lew Leśniak, Tomasz Nowik, Janusz Ordon, Marcin Ponomarew, Rafał Skarżycki, Kuba Tarkowski, Wojtek Wawszczyk
Ocena 6,0
Jeż Jerzy na u... Anna Błaszczyk, Kam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
216 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1232
815

Na półkach: ,

Dojrzały debiut Wojtka Wawszczyka. Przyznaję, choć nie potrafi rysować, jak stwierdził Michał ,,Śledziu'' Śledziński - moc oraz siła wybrzmiewa w rozkładzie kadrów, nieregularne plansze od razu nasuwają autorski pomysł na opowiedzenie na poły autobiograficznej, na poły fikcyjnej historii o małym chłopcu z tatą-naleśnikiem rozprasowanym przez żelazko i zmartwioną matką pracującą w Hucie. Niecodzienny podział na kreskę czarno-białą z bardziej wybrudzoną, rozpaćkaną od czarno-bieli. Ten człowiek ma niesamowity warsztat sceniczny i intuicję do planowania relacji międzyludzkich. Wyobraźcie sobie taki układ - małe prostokąty jako forma pasków z dialogami przewija się na dwie strony. Trwa rozmowa telefoniczna. Co robi autor? Oddala bohaterów od siebie. Oddala te małe okienka z tekstem, aby zbudować dystans między postaciami. Takich niuansów estetyczno-formalnych jest niemałe zatrzęsienie. Wiele lat w branży jako animator czy reżyser nie poszło na marne i pokazuje to w ,,Panu Żarówce''.

Zachwytu nad strukturą powieści nie będzie końca, ale o czym jest tytułowy Pan Żarówka? Na pewno o dorastaniu - mały smyk zmienia się w chłopca, potem idzie na uczelnię i stara się znaleźć miejsce, w którym znalazłby drugi dom. Jego pierwszy dom to istne utrapienie - ojciec przestaje pracować przez inwalidztwo, matka stara się pracować po godzinach, żeby Żarówka nie musiał jeść kanapek z serkiem topionym, a z szynką. A dlaczego Pan Żarówka?, ponieważ jak rodzice doznaje wypadku - połyka ciekły metal i zaczyna świecić, gdy łączy się z gniazdkiem w kontakcie. Niczym jakiś superbohater naładowany jest energią - żywa latarnia oświetlająca mroki niebios. Ale to superbohater stracony - wykorzystywany przez społeczeństwo, aby na nim zarabiać, sławić się i ośmieszać, że to dar nikomu niepotrzebny. Atmosfera jak w PRL-u - bieda, komunalne budynki, sąsiad alkoholik i szara strefa. W tej przygnębiającej rzeczywistości jest on, szalona babcia, która każe mu się kryć w ścianie, jeśli się czegoś boi. Pierwsze docinki ze strony kolegów, pierwsza niespełniona miłość - nie brzmi wesoło? Spokojnie, pomimo rozdzierających szat humor nie opuszcza do ostatniej strony. Oniryczne sceny mają wyjątkowe pokłady zabawy - wciąż rozbawia mnie toczenie ojca po osiedlu, jak kulki czy zwijanie go w rulon niczym dywan do podłogi. Ta szalona jazda pomysłami, by z choroby uczynić żart losu - bawi bardziej niż myślisz.

Zaskakująco przyjemny w odbiorze, nawet w okolicznościach, jakich znajdują się bohaterowie (również ci drugoplanowi czy trzeciorzędni). Wyjątkowo czuły na tematy osamotnienia, rozpalający ogień tam, gdzie go nie ma. Oświetla (Pan Żarówka, hehe) przygnębiającą przystań, gdzie szarawe barwy wzięły górę nad przeróżnymi kolorami. Twardy kandydat do komiksu roku. Niczym bohater, który buduje mur, aby przedostać się na drugą stronę, by świecić nie dla korzyści materialnych, ale jak prawdziwy superbohater - dla przykładu.

Dojrzały debiut Wojtka Wawszczyka. Przyznaję, choć nie potrafi rysować, jak stwierdził Michał ,,Śledziu'' Śledziński - moc oraz siła wybrzmiewa w rozkładzie kadrów, nieregularne plansze od razu nasuwają autorski pomysł na opowiedzenie na poły autobiograficznej, na poły fikcyjnej historii o małym chłopcu z tatą-naleśnikiem rozprasowanym przez żelazko i zmartwioną matką...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    260
  • Chcę przeczytać
    159
  • Posiadam
    50
  • Komiksy
    23
  • Komiks
    21
  • 2018
    11
  • 2019
    9
  • Ulubione
    6
  • Komiks
    5
  • Teraz czytam
    4

Cytaty

Więcej
Wojtek Wawszczyk Pan Żarówka Zobacz więcej
Wojtek Wawszczyk Pan Żarówka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także