Przedziwna śmierć Europy

Okładka książki Przedziwna śmierć Europy
Douglas Murray Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
434 str. 7 godz. 14 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2017-11-13
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-13
Data 1. wydania:
2017-05-04
Liczba stron:
434
Czas czytania
7 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381161916
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Tagi:
Europa Europa Zachodnia współczesność kryzys imigracja islamizacja socjologia
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
347 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2053
280

Na półkach: , , ,

Książka aż się prosi o herbertowski podtytuł "Raport z oblężonego kontynentu" – zwłaszcza, że w przeciwieństwie do oficjalnych raportów tworzonych przez rządy i oddelegowane do tego instytucje, jest on uczciwy, rzetelny i oparty na drobiazgowych badaniach. Autor stawia pytania omijane przez polityków i, w przeciwieństwie do nich, nie boi się odpowiedzi ani nie nagina ich pod żadną tezę. Ta książka to także tryumf zdrowego rozsądku nad polityczną poprawnością.
W tej sytuacji nie może dziwić, że z badań Murraya wyłania się obraz skrajnie pesymistyczny, a jego raport jest jak historia choroby pokazująca kolejne stadia nieuleczalnego już na tym etapie nowotworu. Pokazuje zabójczy cynizm a zarazem ogłupienie elit politycznych i intelektualnych, a także zmęczenie, wypalenie i ogromne zagubienie opuszczonych przez elity społeczeństw.
Obecny kryzys migracyjny jest, zdaniem Murraya, w takim samym stopniu przyczyną kryzysu tożsamości Europy, co jego skutkiem. Czytając jego analizę duchowego uwiądu Europy Zachodniej i dewaluacji roli religii (w czym słusznie upatruje źródło jałowienia kulturowego) podziwiam przenikliwość, z jaką rozpoznaje i nazywa składające się na to zjawisko problemy. Cezurę postawiłabym jednak w zupełnie innym miejscu. Nie teoria Darwina ani nie krytycznoliterackie badania Pisma Świętego sprawiły, że Europa oderwała się od swoich chrześcijańskich korzeni, tylko pojawienie się protestantyzmu i neomarksizmu, czego Murray najwyraźniej nie dostrzega, choć widzi i precyzyjnie opisuje wszystkie tego skutki. To jedno z nielicznych ograniczeń, jakie dostrzegam w tej znakomitej książce, wiążące się ściśle z faktem opisywania kultury od środka. Autor jest nieodrodnym synem protestanckiej Europy Zachodniej i w naturalny sposób przyjmuje jej optykę. I jeśli cokolwiek jest w "Przedziwnej śmierci Europy" krzepiącego, to właśnie to, że mówiąc "Europa" Murray myśli "Europa Zachodnia". Dostrzega i podkreśla odmienność Europy Środkowowschodniej, jednak nie potrafi dotrzeć do sedna tych różnic, ani do ich źródła (choć trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu autorów zza dawnej "żelaznej kurtyny" do tematu podszedł uczciwie i z maximum zaangażowania i wysiłku). Niezależnie jednak od tego, na ile rozumie on sposób myślenia krajów naszego regionu, odporność Europy Środkowowschodniej na niszczące kontynent trendy nie ulega dlań wątpliwości.
Czyli – jest jeszcze o co walczyć.

Książka aż się prosi o herbertowski podtytuł "Raport z oblężonego kontynentu" – zwłaszcza, że w przeciwieństwie do oficjalnych raportów tworzonych przez rządy i oddelegowane do tego instytucje, jest on uczciwy, rzetelny i oparty na drobiazgowych badaniach. Autor stawia pytania omijane przez polityków i, w przeciwieństwie do nich, nie boi się odpowiedzi ani nie nagina ich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    874
  • Przeczytane
    400
  • Posiadam
    109
  • Teraz czytam
    26
  • Literatura faktu
    11
  • 2018
    10
  • Chcę w prezencie
    6
  • Ulubione
    6
  • 2021
    5
  • 2023
    4

Cytaty

Więcej
Douglas Murray Przedziwna śmierć Europy Zobacz więcej
Douglas Murray The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także