Chrononauci

Tłumaczenie: Kamil Śmiałkowski
Cykl: Chrononauci (tom 1)
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Chrononauts
komiksy
Pawel Kurach

Podróże w czasie mogą być całkiem dobrą zabawą. Przeżyjcie ją razem z dwoma naukowcami, Corbinem Quinnem i Danny Reillym. Nie straszne im wszelkie konsekwencje i paradoksy, bo przecież zawsze można ponownie wrócić do tego samego momentu i naprawić wyrządzone szkody. Czas jest co prawda nieubłagany, ale przyjaźń i tak jest dużo ważniejsza – zwłaszcza przyjaźń dwóch podróżników w czasie. O czym w świetnym stylu starają się nas przekonać Mark Millar (Kick-Ass) i Sean Murphy (Przebudzenie).

źródło opisu: https://nonstopcomics.com/sklep/chrononauci/

źródło okładki: https://nonstopcomics.com/sklep/chrononauci/

Wkp | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI

Miłośnikiem komiksów Millara stałem się od chwili przeczytania praktycznie pierwszego jego komiksu, jaki wpadł mi w ręce i z każdym kolejnym tytułem, mój zachwyt jego twórczością tylko rósł. Nic więc dziwnego, że od kiedy tylko usłyszałem o planach wydania w Polsce „Chrononautów” nie mogłem się doczekać tej chwili. I teraz, dostawszy wreszcie w swoje ręce egzemplarz, mogę śmiało powiedzieć, że warto było czekać, bo seria nie zawodzi, a jednocześnie pokazuje nam inne, lżejsze oblicze twórczości autora.

Myśliwiec F-14 Tomcat. znaleziony w tureckiej świątyni starszej od Stonehenge o sześć tysięcy lat. Tysiącletnie motocykle. Pięćsetletnie ślizgacze. Flota sportowych wozów pod świątynią Majów… Wszystkie te przypadki badają dwaj młodzi doktorzy o lekkim podejściu do życia, Quinn i Reilly, którzy jednocześnie pracują nad projektem wehikułu czasu. Wkrótce udaje się im stworzyć sondę do podróży w czasie. Wysyłają ją w przeszłość, transmitują na żywo przekaz z wojny...

PolishPopkulturę | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Ocena dla wydania zeszytowego; przeczytane dawno temu. // Sympatyczni bohaterowie, wartka akcja, rewelacyjna oprawa graficzna, ALE ostatni zeszyt... Dawno żaden komiks mnie tak nie rozczarował. Zakończenie przyspieszone, odarte z sensu - jak policzek wymierzony czytelnikowi w pysk. Takie "sprzedałem prawa do ekranizacji, więc już nie muszę się starać", czyli typowa zagrywka Millara :P. Ogólnie polecam, ale podejdźcie do lektury z umiarkowanym entuzjazmem - wtedy i zawód będzie mniejszy ;).

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

ŁUKASZ | 2018-02-15

Komiks, który w pełni wykorzystuje swobodę twórczą jaką daje ta forma wyrazu. Wartka akcja łącząca w sobie elementy fantastyki naukowej z obrazkową powieścią awanturniczą oraz trafiające mnie w punkt poczucie humoru autorów.

Mecha_Kulturacja | 2017-11-26

We współczesnej popkulturze są takie tematy i wątki, które mimo wyeksploatowaniach ich do granic możliwości, paradoksalnie cały czas cieszą się ogromną popularnością. Jednym z nich jest motyw podróży w czasie, który przez film i literaturę przerobiony został na wszelkie możliwe sposoby. Czy jednak na pewno? Mark Millar i Sean Gordon Murphy udowadniają, że w tym temacie mają jeszcze coś do powiedzenia.

Historia Chrononautów zaczyna się banalnie, ale to tylko wprowadzenie, które już na samym początku wprowadza zmyłkę. Twórcy bowiem zaraz ruszają ostro z kopyta. Poznajemy dr Quinna, który całe swoje życie poświęcił pracy nad koncepcją podróży w czasie. Jego nieudane życie tylko go zmotywowało do większego wysiłku w tym kierunku. Gdy wreszcie osiąga cela, zaczyna się ostra jazda bez trzymanki. Quinn rusza w swoją pierwszą podróż i... No właśnie, zamiast powrócić i zdać raport, znika. Jego współpracownik rusza za nim, aby udzielić mu pomocy. Czy jednak on tej pomocy oczekuje?

Śmiało...

giera | 2017-11-23

Pochodzący ze Szkocji scenarzysta Mark Millar jest klasą sam dla siebie. Wystarczy wymienić kultowe pozycje, które weszły do klasyki „opowieści obrazkowych”: Kick-Ass, Wojna domowa, The Authority czy Jupiter’s Legacy. Z albumem Chrononauci, wydanym przez Non Stop Comics, sprawa przedstawia się zdeczko inaczej, a dokładnie: gorzej.

Akcja komiksu rozpoczyna się w komnacie grobowej w piramidzie Majów, gdzie archeolodzy znajdują współczesne amerykańskie myśliwce, czołgi i samochody. Odkryte artefakty mają stanowić dowód na to, że podróże w czasie są możliwe. Tylko nie wynaleziono jeszcze właściwej technologii, ale doktorzy Corbin Quinn i Danny Reilly są bliscy dokonania przełomowego odkrycia. Najpierw wysyłają w przeszłość satelitę, który może on-line przekazywać obrazy z przeszłości do współczesności. W końcu przychodzi dzień, w którym genialni naukowcy wykonują „mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

(...) abuła, mimo że dotyka tematu podróży w czasie, nie jest...

leopold | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Chrononautów pochłania się w mgnieniu oka jak się skończy to chciało by się więcej. Bardzo efektowny komiks historia o podróży w czasie dwóch rozbrykanych naukowców niezwykle bawi. Plenery się zmieniają bohaterowie skaczą w czasie jak króliki po łące wprowadzając chaos i niszcząc wszystko za sobą. Idealny komiks by się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Historia, aż się prosi o wysokobudżetowy film kinowy i chyba z taka myślą była tworzona, czekam na film z utęsknieniem. Polecam.

golemgac | 2017-12-24
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Scenariusz może nie stara się być zbyt oryginalny, ale podejście Millara do tematu z pewnością jest. Główny duet bohaterów ani myśli o staniu na straży historii - zero adaptowania się do konkretnej epoki, zero konsekwencji w linii czasowej (oprócz jednej), wszystko po to aby zaserwować nam zwięzłą akcję z wykorzystaniem widowiskowych elementów z różnych epok gdzie się da (sprowadzenie czołgów do XVI wieku lub pościg z dinozaurami w tle? - czemu nie!). I gdy wydaje się, że fabuła zostanie rozbudowana następuje przyśpieszenie i historyjka zostaje ładnie, pozytywnie zakończona.
Ciężko wystawić tu ocenę, mamy przecież dobrze poprowadzone postacie, całkiem zabawne dialogi/otoczkę oraz świetne rysunki, które z resztą są najmocniejszym punktem mini-serii. A z drugiej strony, mamy do czynienia z produktem sztucznie skróconym o przynajmniej 2 zeszyty. Mimo pewnego poczucia niedosytu i zmarnowanego potencjału warto się z komiksem zapoznać, choćby ze względu na warstwę wizualną.

Yuuki | 2018-12-07
Na półkach: 2018, Przeczytane