The New Urban Crisis

Lengua

źródło okładki: zdjęcie własne

Lengua | 2017-08-12
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Książka w dużej mierze dotyczy problemów miast w Ameryce, a także dość powierzchownie - dużych, biednych miat na całym świecie. Może natomiast być ostrzeżeniem dla nas w Europie, jakich błędów nie popełniać, jakie są skutki pobłażliwego podejścia do rozlewania się miast, ale także co dał w USA urban sprawl w XX w. - na początku był bowiem motorem napędowym dziś potężnej gospodarki. Jednak obecnie przychodzi płacić za to wielką cenę - nierówności społeczne niespotykane w Europie, ubóstwo, przestępczość, utrudniony dostęp do edukacji a także zanikanie klasy średniej i wiele innych.

To wszystko zdaniem Floridy prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia w miastach a także zadyszki rozwoju gospodarczego - w konsekwencji największego kryzysu miast w historii.

Jak na autora, ekonomistę z liberalnego do bólu kraju, zaproponowane rozwiązania na pokonanie kryzysu są bardzo zaskakujące - mogłyby spokojnie stanowić program skrajnie lewicowej partii: budowa tanich mieszkań na wynajem,...

malijus | 2018-02-27
cardamo | 2017-11-06