The New Urban Crisis

popularnonaukowa
Basic Books
2017-03-15
2017-03-15

Książka w dużej mierze dotyczy problemów miast w Ameryce, a także dość powierzchownie - dużych, biednych miast na całym świecie. Może natomiast być ostrzeżeniem dla nas w Europie, jakich błędów nie popełniać, jakie są skutki pobłażliwego podejścia do rozlewania się miast, ale także co dał w USA urban sprawl w XX w. - na początku był bowiem motorem napędowym dziś potężnej gospodarki. Jednak obecnie przychodzi płacić za to wielką cenę - nierówności społeczne niespotykane w Europie, ubóstwo, przestępczość, utrudniony dostęp do edukacji a także zanikanie klasy średniej i wiele innych.

To wszystko zdaniem Floridy prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia w miastach a także zadyszki rozwoju gospodarczego - w konsekwencji największego kryzysu miast w historii.

Jak na autora, ekonomistę z liberalnego do bólu kraju, zaproponowane rozwiązania na pokonanie kryzysu są bardzo zaskakujące - mogłyby spokojnie stanowić program skrajnie lewicowej partii: budowa tanich mieszkań na wynajem, inwestycje w trasport publiczny, podniesienie pensji minimalnej, gwarantowany dochód podstawowy dla najbiedniejszych (negative income tax),opodatkowanie nieużytków (nie inwestujesz, płacisz) itd. Myślę, że to najważniejsza konkluzja - zamiast szufladkować rozwiązania i stosować to w plemiennej walce politycznej, warto je podzielić na dobre i złe. Większość z nich została już gdzieś sprawdzona.

Książka bywa miejscami wtórna i powierzchowna. Dla osób czytających o miastach nie do końca mógłbym polecić - to wszystko już gdzieś było. Odejmuję jedną gwiazdkę za nieczytelne mapy, które jednak można w kolorze obejrzeć na stronie creativeclass.com. Również, samej treści jest 216 stron przy ponad 300 całej książki...1/3 to notatki, przypisy itd. Czcionka gigantyczna, w środku również masa schematów i tabelek - treść naprawdę mogłaby się zmieścić w 100 stronach. Przy cenach książki w granicach 80-100zł to jednak trochę mało.

• Polityka / socjologia
  • Miasto