Moje życie w mundurze. Czasy narodzin i upadku II Rzeczpospolitej

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Wiek XX, a szczególnie pierwsza jego połowa była dla Polski brzemienna w zdarzenia tragiczne i wspaniałe. Wspaniałe, bo szczęśliwi byli ci, którym dane było uczestniczyć w odzyskaniu niepodległości po latach niewoli, a tragiczne, bo naród polski musiał przetrwać w tym krótkim czasie dwie wojny światowe, które przetoczyły się ze strasznymi skutkami przez nasz kraj. Zdarzenia tamtych lat już...

Zdarzenia tamtych lat już coraz bardziej odchodzą w niepamięć. Nasza wiedza historyczna zawęża się do zdarzeń wyjątkowych. Odległą historię znamy zwykle widzianą od strony tych, którzy, jak pisała Maria Konopnicka, "dzielnie biją", rzadziej od strony tych, którzy "gęsto giną". To jednak ci drudzy decydują o trwaniu narodu w chwilach tragicznych. Historia widziana ich oczyma zachowuje się we wspomnieniach i pamiętnikach.

Autor tych wspomnień nie był tylko widzem. Przeżył burzliwy czas naszej historii w mundurze, wewnątrz zdarzeń.

Urodził się w 1896 r. w rodzinie chłopskiej i wzrastał w trudnych warunkach, w których przetrwanie "przednówka" było istotnym problemem. jego stosunek do państwa polskiego i jego patriotyzm tworzyła przeżywana historia. Z dumą nosił mundur polskiego żołnierza i z żalem, choć na własne życzenie, z nim się rozstawał. Chociaż nosił mundur, nie zawsze był związany z armią. W Polsce, która właśnie zrzucała kajdany i wychodziła a chaosu, tworząc własną organizację państwową, służył w żandarmerii wojskowej, która początkowo pełniła także funkcje policyjne. Ta służba włączała go czynnie w pełne niepokojów życie odradzającej się Polski. Ofensywa bolszewicka w 1920 r. zastała go w rejonie Mińska (ówcześnie litewskiego). W swoich wspomnieniach dramatycznie opisał sytuację na tyłach wycofującej się w pośpiechu armii polskiej. Ukończona już w wolnej Polsce podchorążówka przeniosła go do czynnej służby w armii. W stopniu kapitana wziął udział w II wojnie światowej. Losy wojny rzuciły go aż pod Trembowlę, skąd przedzierając się uniknął losu zgotowanego polskim oficerom przez okupanta sowieckiego i powrócił w rodzinne strony. Aresztowany przez Niemców przeżył wojnę w obozach jenieckich. Po wojnie został na krótko wcielony do ludowego wojska. Podjął jednak starania o zwolnienie ze służby i w końcu odszedł do cywila. Nie utożsamiał się bowiem nigdy ani z mundurem armii Franciszka Józefa, w którym przyszło mu przeżyć I wojnę światową, ani z mundurem powojennej armii polskiej, sterowanej przez nowego okupanta. Powrócił na wieś, do ziemi, którą kochał i której posiadanie było jego pasją i celem. Zmarł 18 stycznia 1973 r. W testamencie wyraził życzenie, aby jego grób był skromny, prawie równy z ziemią i aby tabliczka na grobie głosiła, że był żołnierzem-kapitanem.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=28143

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=28143