Samuel Szczekacz

Wydawnictwo: Galerie Berinson
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sztuka
KrystynaL

Publikacja towarzyszaca wystawie prac artysty w Galerii Berinson w Berlinie, od marca do sierpnia 2009 roku.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: google

KrystynaL | 2017-07-19

Katalog towarzyszyl wystawie poswieconej zapomnianemu, urodzonemu w Lodzi, awangardowemu malarzowi.
Samuel Szczekacz, syn wlasciciela lodzkiej lazni, ktora miescila sie na ulicy Zachodniej 38, uczyl sie malarstwa w pracowni Maurycego Trebacza.
Pod koniec 1935 roku udalo mu sie zapisac na prywatne lekcje do Wladyslawa Strzeminskiego. Tym samym wkroczyl w nowy swiat abstrakcji, w ktorym krolowala kompleksowa teoria unizmu w sztuce. Kierunkiem wyjsciowym dla mistrza a tym samym i uczniow byl kubizm.
W pozniejszym czasie Szczekacz nie mogac utrzymac sie z zawodu zajal sie wzornictwem przemyslowym.
Wystawa i ksiazka prezentuja po raz pierwszy po 70-ciu latach wszystkie powstale w latach 30-tych i zachowane do dzis prace artysty. Widac silne inspiracje Malewiczem, Picassem i Arpem. Uzupelnieniem calosci jest obszerny (rowniez w tlumaczeniu angielskim i niemieckim) esej Janusza Zagrodzkiego.
Jedno ze studiow typograficznych Szczekacza jest motywem muralu na lodzkiej kamienicy przy ul....

Na półkach