Dziennik partyzanta "Dzūkasa" 23 czerwca 1948 - 6 czerwca 1949

Tłumaczenie: Piotr Niwiński
Cykl: Relacje i wspomnienia (tom 18)
Wydawnictwo: IPN

Dziennik Lionginasa Baliukevičiusa „Dzūkasa”, jednego z dowódców ruchu partyzanckiego na Litwie, jest szczególnie cenny dla badaczy zbrojnego podziemia w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej choćby z tego względu, że pisany jest nie przez typowego partyzanta-żołnierza, lecz osobę zaangażowaną przede wszystkim w walkę propagandową. Znajomość realiów przez „Dzūkasa”, jego zmysł obserwacji wydarzeń oraz ludzkich zachowań i charakterów ukazują czytelnikowi nie tyle codzienność partyzanckiego życia, ile przerażający obraz sowieckiej okupacji Litwy lat 1946–1949.

SPIS TREŚCI

Wstęp – Piotr Niwiński
Wstęp do wydania litewskiego – Algis Kašėta
Alfabet patriotyzmu
Niezłomne pragnienie wolności
Dziennik partyzanta „Dzūkasa”
Dokumenty
Indeks nazwisk i pseudonimów

źródło opisu: https://ipn.gov.pl/

źródło okładki: https://ipn.gov.pl/