Strategie zapominania. Pamięć i kultura cyfrowa

Cykl: Interpretacje Dramatu (tom 72)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
teatr
Elevander

Jeśli zatem chcemy wyjść z impasu binarnego myślenia, musimy potraktować zapominanie jako rodzaj performatywnego działania, jako określony zestaw możliwych do zidentyfikowania i opisania strategii, które towarzyszą produkcji pamięci w określonym miejscu i czasie. Tylko wtedy bowiem można będzie opisać jego koncepcje, funkcje oraz możliwe konsekwencje i pożytki, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym, w określonych historycznych i kulturowych kontekstach. Dzięki temu uda się być może lepiej zrozumieć sens strategii budowania relacji z przeszłością, typowych zasad selekcjonowania i łączenia wspomnień, a także strategii eliminowania tego, co w pamięci z jakichś względów zmieścić się nie może lub zmieścić się nie powinno.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=0971

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=0971