Fenotyp rozszerzony. Dalekosiężny gen

Tłumaczenie: Joanna Gliwicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Extended Phenotype. The Long Reach of the Gene
Ewa

"Fenotyp rozszerzony" to dzieło klasyczne. Powstałe na początku lat osiemdziesiątych XX wieku jako kontynuacja słynnego "Samolubnego genu" jest, zdaniem samego autora, jego najciekawszą próbą nowego spojrzenia na organizację życia. Świat bowiem, jak uważa Dawkins, wcale nie składa się z niezależnych od siebie, całkowicie odrębnych istot. Przeciwnie ? każdy osobnik wywiera istotny wpływ na inne organizmy, a oddziaływania te zaprogramowane są przez jego geny. Geny bowiem pozornie zamknięte w jednym organizmie decydują nie tylko o wyglądzie i zachowaniach swojego właściciela, ale sięgają znacznie szerzej, wpływając na cechy innych współżyjących z nim istot. Na poparcie swojego poglądu Dawkins przytacza wiele fascynujących opowieści. Największe autorytety biologii ewolucyjnej od lat dyskutują nad sformułowanymi przez Dawkinsa koncepcjami. Dla każdego, kogo interesują problemy powstania i funkcjonowania ożywionego świata, to lektura obowiązkowa. Jak pisze sam autor: "Możecie nie przeczytać żadnej innej mojej książki, ale tę przeczytajcie koniecznie".

żabot | 2013-05-16
Przeczytana: 2003 rok

Równie rewelacyjna co "Samolubny gen" i w zamyśle będąca jego kontynuacją, ale napisana już trudniejszym, bardziej specjalistycznym językiem i mogąca być dość trudna w odbiorze dla słabo oczytanego w (nie tyle w Dawkinsie, co w tematyce ewolucyjnej i ekologicznej) temacie czytelnika. Zdecydowanie nie jako pierwsza pozycja do przeczytania z obfitej twórczości Dawkinsa, ale jedna z najważniejszych.

Hubert | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Znam większość książek Dawkinsa, nieśmiało nazywam się nawet jego fanem - ale tym razem się zawiodłem. "Fenotyp Rozszerzony" to, zdaje się, najsłabsze z jego dzieł.

Przede wszystkim - trudne. Próbowałem podejść do tej książki kilka lat temu, skapitulowałem. Tym razem, jako że jestem bardziej obyty w temacie, dałem radę przeczytać, ale absolutnie nie polecam tym, którzy nie rozróżniają homozygoty od heterozygoty albo nie wiedzą, co to jest mejoza czy też allel. Czytanie "Fenotypu Rozszerzonego" powinno być bezwzględnie poprzedzone "Samolubnym Genem", ale nawet ci, którzy poprzednią książkę autora czytali, niekoniecznie muszą po tę sięgać.

Po drugie bowiem - jest książka... niepotrzebna. W zasadzie "Fenotyp rozszerzony" to jeden wielki zbiór przypisów do "Samolubnego Genu". Większość książki dodatkowe wyjaśnienia, przedstawienie dowodów na tezy z "Samolubnego Genu", agitowanie na rzecz tych tez poprzez pokazywanie tej czy innej sprawy w nowym świetle czy polemika z oponentami....

Dominik Sarnowski | 2011-03-10

Bardzo naukowa książka. Zdecydowanie nie nadaje się by od niej zaczynać przygodę z Richardem :)

podolen | 2016-02-04

Wiem że wielu czytelnikom się narażę ale powiem głośno;"król jest nagi !" Dawkins jest PRZEREKLAMOWANY jako popularyzator wiedzy.Pisze trudnym, technicznym językiem do którego musiałem się zmuszać. Dla mnie nie ma lepszego gawędziarza ewolucyjnego niż nasz Marcin Ryszkiewicz którego książki polecam wszystkim.

nemo | 2011-07-31

Dla fachowców

Berserker | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Bardzo rozszerzająca horyzonty pozycja, która nie jest kontynuacją "Samolubnego genu", lecz rozwinięciem i omówieniem pewnych jego aspektów (raczej dyskusją z jego oponentami), trochę cięższym od niego w lekturze. Książka warta zarówno tej dumnej nazwy, jak i przeczytania.

Wege | 2014-04-09
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Pierwsze rozdziały nieco ciężkie dla mnie do przebrnięcia, ze względu na krytykę autora wobec wielu teorii i twierdzeń. Natomiast w rozdziałach od połowy książka staje się naprawdę ciekawa. Wydanie z 2003 roku zawiera kilka denerwujących literówek. Poza tym, warte przeczytania dla zainteresowanych tą tematyką. Można z tej książki wiele wynieść.

W zasadzie większość tego co było w samolubnym genie tylko z bardziej specjalistycznym językiem. Niemniej przy odrobinie skupienia wszystko jest zrozumiałe, tak więc w sumie warto.

meduzek | 2016-08-08
Przeczytana: 28 lutego 2015