Zagadkowa natura

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=czechow+opowiadania

onika | 2017-03-08
Na półkach: Audiobooki
Przeczytana: marzec 2017

Cynicznie stwierdzę, że w czasach, gdy jedynym możliwym wyjściem dla kobiety było wyjście za mąż, bycie bogatą wdową było znacznie lepszą opcją niż bycie ubogą starą panną czy klepanie wspólnej biedy z ukochanym nieudacznikiem. Dlatego też "Zagadkowa natura" Czechowa budzi we mnie mieszane uczucia: z jednej strony rozumiem, co pisarz chciał w swym opowiadaniu napiętnować i poniekąd się z nim zgadzam, z drugiej strony...no cóż...podobno wymiary idealnego mężczyzny to 100-82-42: 100 mln euro na koncie, 82 lata, 42 stopnie gorączki - z przykrością stwierdzę, że sama nie mam skłonności archeologicznych, ale nie ośmielę się nazwać pustą kobiety, która poślubiła nawet pięciu bogatych starców, pod warunkiem, że każdy kolejny był bogatszy od poprzedniego ;) Moim zdanie to wcale nie jest pójście na łatwiznę - to pełna poświęceń i wyrzeczeń droga do szczęścia ;)

Micky | 2015-07-20
Na półkach: Anton Czechow

Za łatwo pięknym kobietom, nawet jeśli pochodzą z biednej i urzędniczej rodziny, zdobyć majątek wychodząc za mąż za bogatych staruszków. Wybierają najczęściej ten łatwy sposób życia, bo pragną zaszczytów i przywilejów jakie daje wypchany portfel, bez względu na to, że z tym głupim bogaczem nie mają nic wspólnego. Zawsze można liczyć, że "staruszek dziś-jutro umrze" i zaczną żyć własnym życiem. Ale perspektywa majątku bywa silniejsza niż postanowienie wybrania po raz drugi człowieka, którego by się kochało; lepiej znaleźć następnego staruszka.

Bohaterka opowiadania Czechowa czuje się jak jedna z postaci Dostojewskiego; męczennica, skazana na los z człowiekiem, którego nie kocha, dręczona wątpliwościami i rozterkami duszy. Potrzebuje usprawiedliwienia, uwznioślenia swojego - w gruncie rzeczy, małostkowego - wyboru. Jako piękna może liczyć na współczucie u początkowego literata, pana Waldemara; on rozwodzi się nad jej "zagadkową naturą", przyznaje jej wszelką rację, całuje...

UKmiś | 2017-05-17

R E W E L A C J A
Miłość to piękna sprawa, ale pieniądz piękniejsza!
Kobieca ale w ogóle ludzka natura.

Dama, która wie z czego bardziej OPŁACA się zrezygnować.
8/10

Hubert | 2014-12-28
Na półkach: Ebook

To opowiadanie doskonale ukazuje za co kobiety kochają lub żenią się ze starymi mężczyznami - niestety ale dla pieniędzy.

olaf2009 | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014