Wiewiórki, które nie chciały się dzielić

Okładka książki Wiewiórki, które nie chciały się dzielić Rachel Bright, Jim Field
Okładka książki Wiewiórki, które nie chciały się dzielić
Rachel BrightJim Field Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: PICTUREBOOK literatura dziecięca
32 str. 32 min.
32 min.
Barbara Supeł
wiewiórka zwierzęta

Okładka książki Pandki, które obiecały Rachel Bright, Jim Field
Pandki, które ... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Gekon, który odkrył echo Rachel Bright, Jim Field
Gekon, który o... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Królik i Misia. Nie taki król straszny Jim Field, Julian Gough
Królik i Misia... Jim Field, Julian G...
Okładka książki Wieloryb, który chciał więcej Rachel Bright, Jim Field
Wieloryb, któr... Rachel Bright, Jim ...

Okładka książki Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Anita Jeram, Sam McBratney
Nawet nie wies... Anita Jeram, Sam Mc...
Okładka książki Gruffalo Julia Donaldson, Axel Scheffler
Gruffalo Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Najlepsza zupa na świecie Mar Ferrero, Susanna Isern
Najlepsza zupa... Mar Ferrero, Susann...
Okładka książki Zmartwiozaur Rachel Bright, Chris Chatterton
Zmartwiozaur Rachel Bright, Chri...

Książka czytana wielokrotnie w okresie gdy syn miał 4/5 lat.
Z humorem napisana historia o dwóch wiewiórkach, które miały zupełnie inne podejście do życia i w kluczowym dla nich momencie musiały dojść do porozumienia i się podzielić.
Książka może być pomocna przy przepracowywaniu z dzieckiem, gdy ma kłopot z dzieleniem się z innymi.
Oprócz tego można przemycić o tym jak zmieniają się pory roku i jak zachowują się zwierzęta przed zimą.

Dodatkowo przepiękne ilustracje. Feeria jesiennych barw powala.

Książka czytana wielokrotnie w okresie gdy syn miał 4/5 lat.
Oprócz tego można przemycić o tym jak...

Dzielenie się to ogromne wyzwanie dla kilkulatków, więc w takich przypadkach wspomagam się książką.

Czy znana jest Wam sytuacja walki dzieci o zabawki?

Dwie wiewiórki bardzo mocno różnią się od siebie charakterem, ale łączy je wspólny cel: zdobycie szyszki, która została pokochana od pierwszego wejrzenia. Zachłanność jest tutaj ponad wszystko.

Skrzętny Błażej ma już spore zapasy na zimę, ale jego sumienności i zapobiegliwości nie ma granic. Za to Beztroski Cyryl nie zgromadził jeszcze nic. W czasie zaciętej walki niemal na śmierć i życie oba zwierzaki dochodzą do mądrych wniosków, a chęć posiadania odchodzi dla nich na dalszy plan - przyjaźń i dobry czas w końcu stają się najważniejsze.

Piękna i wartościowa historia, która przypomina, że szczęście można odnaleźć wtedy, gdy potrafimy się podzielić z innymi. Spora dawka humoru w tej historii jest atutem, grafika na pewno Was zachwyci.

Mam nadzieję, że jesienną kolorystyką tej książki nie przywołam jesieni, a różnie może być, bo sami wiecie, co się ostatnio dzieje za oknem.

W pięknej serii picturebooków Rachel Bright i Jim’a Field’a znajdziecie również 3 inne tytuły, które poruszają ważne tematy.

Czy znana jest Wam sytuacja walki dzieci o zabawki?

Skrzętny Błażej ma już...

Tłumaczenie dość toporne. Nie mam ochoty czytać ponownie, co w przypadku lektury dziecięcej jest nielada kłopotem.

Jest to tak zwany picturebook, którego autorami są Rachel Bright (tekst) i Jim Field (ilustracje).⠀

Czeka tu nas wiele cieszących oko, kolorowych, całostronicowych rysunków, które są idealnym dopełnieniem wpadającego w ucho, rymowanego tekstu o dwóch zwariowanych wiewiórkach. ⠀

Beztroski Cyryl i Skrzętny Błażej walczą zawzięcie o ostatnią szyszunię w sezonie. Przygody tej szalonej dwójki bawią małego czytelnika, jednocześnie niosąc ze sobą morał. Ostatecznie bowiem okazuje się, że zamiast rywalizować można... współpracować! ⠀

Ta zabawna historyjka na pewno będzie świetnym wstępem do poważnej rozmowy z dzieckiem na temat rywalizacji lub współdziałania w gronie rówieśniczym. A najmłodszym pozwoli także ćwiczyć koncentrację podczas wyszukiwania szczegółów na dużych ilustracjach.⠀

Na stronie internetowej wydawnictwa książkę znajdziemy w kategorii wiekowej 4-5 lat jednak myślę, że i młodszym czytelnikom przypadnie do gustu. Mój niespełna 2,5 roczny syn często prosił o czytanie właśnie tej książki. Jak najbardziej się nam spodobała i od razu sięgnęliśmy po kolejną pozycję z tej serii.

Prześliczna wierszowana książeczka poświęcona jest całościowo tytułowym bohaterkom.
Z racji występowania akurat tych sympatycznych futrzaków ,opowieść rymowana przypomina trochę ,,Złodzieja liści'' Alice Hemming.
Dzieci bardzo lubią te zwierzątka ,więc z pewnością przypadnie do gustu większości maluchom.

Głównymi bohaterkami są dwie wiewiórki o imionach : Cyryl i Błażej.
Cyryl jest beztroską wiewióreczką, uwielbia całymi dniami huśtać się wśród gałęzi w promieniach słońca.
Tak spędza całe lato na zabawach.
Nadchodzi jesień i wszystkie zwierzątka zaczynają gromadzić na dobre zapasy na zimę. Bardzo skrzętnie się uwijają. Tylko nie Cyryl.
Druga wiewióreczka Błażej pracuje bez ustanku i gromadzi skarby lasu w swojej spiżarni.
Nadchodzi dzień ,kiedy Cyryl przysłowiowo budzi się rychło w czas ze swoimi spostrzeżeniami.
Patrzy na swoją pustą spiżarkę i strach go oblatuje, co teraz pocznie w zimie.
Postanawia wykorzystać to, że pogoda sprzyja na jego korzyść i rozgląda się co by tu można włożyć do szafki z zapasami.
Nagle w zakamarku gałęzi widzi piękną dorodną szyszkę ,ciesząc się, że nikt jej nie dostrzegł do tej pory. Czyżby?
Akurat w tym samym momencie widzi ją też pracowity Błażej.
Jeden i drugi łakomią się na ten kąsek. Chcą zdobyć szyszkę.
Z tą różnicą ,że dla Cyryla to będzie pierwszy mały zapasik do spiżarni, a dla Błażeja ostatni, aby dopełnić stosik na samym szczycie.
Obie wiewiórki rzucają się na wyścigi jedna przez drugą.
Potrząsają niefortunnie gałęzią, szyszka spada i turla się po zboczu pagórka, odbijając się o kamienie.
Rezultatem czego uderza leżącego misia w nos.
Zdenerwowany niedźwiedź zaczyna gonić rudzielce, które biegną za szyszką.
Po czym ta ostatnia wpada do wody. Wiewiórki za nią skaczą do potoku.
Nie działają zgodnie niestety. A jak mówi staropolskie przysłowie ,, Gdzie dwóch się kłóci, tam trzeci korzysta''.
Nadlatuje ogromne ptaszysko, które z łatwością sięga po szyszkę i odlatuje.
A wiewiórki? Te nieostrożne futrzaki zostają porwane przez prąd wodospadu.

Jak skończy się ich przygoda?
Czy dochodzi do całkowitej tragedii?
Czy któraś zdoła się uratować przed unoszącym prądem rzeki?
Pozostawiam was sami w tym decydującym momencie, przeczytajcie tą interesującą lekturę. Obejrzyjcie z dziećmi cudne ,wielkie, kolorowe obrazki.
Polecam szczerze książeczkę tego wspaniałego wydawnictwa ,jakim jest Zielona Sowa.

Głównymi bohaterkami są dwie wiewiórki o imionach : Cyryl i...

Mówią, że dzieciom trzeba tłumaczyć coś do skutku i na okrągło. I ja się z tym zgadzam. Ale czasami z pomocą przychodzi mi jakaś mądra książeczka dla dzieci, która niekiedy pomoże bardziej niż niejeden monolog wygłaszany "jak do ściany". I właśnie taką mądrą książeczką są "Wiewiórki, ktore nie chciały się dzielić".

Jest to historia Beztroskiego Cyryla, który zamiast zbierać zapasy na zimę, woli spędzić dni na zabawie. Gdy pewnego dnia zdaje sobie sprawę z tego, że jego spiżarnia zionie pustką, postanawia rozejrzeć się za pożywieniem. Gdy na horyzoncie pojawia się ostatnia szyszka w sezonie wiosna - lato, zaczyna się wyścig, bowiem oprócz Cyryla, o ten cudny smakołyk pokusi się też Błażej, któremu akurat szyszki brakuje do pełnej spiżarni. Która wiewiórka zdobędzie szyszkę? A może się nią podzielą?

"Wiewiórki, które nie chciały się dzielić" to zdecydowanie bajka, która spodoba sie niejednemu przedszkolakowi, a możliwe, że pomoże mu nauczyć się co nieco o dzieleniu się rzeczami z drugą osobą. Historyjka przedstawiona jest w dość żartobliwy sposób, tekst jest rymowany, przez co zdecydowanie bardziej wpada w ucho i nieraz wywołuje uśmiech na twarzy dziecka, gdy mu czytamy. Zresztą praktycznie każde dziecko lubi rymowane i żartobliwe teksty, dlatego jestem pewna, że i bajka o wiewiórkach będzie przez nich uwielbiana!

Na ogromny plus zasługuje oczywiście wydanie książeczki. @wydawnictwo_zielona_sowa wykonało kawał dobrej roboty, a do tego wisieńką na torcie są tu ilustracje wykonane przez Jimiego Fielda, które są po prostu przepiękne! Do tego twarda oprawa i szczerze... ja sama bawiłam się przy niej śwetnie, a co dopiero mały człowiek. Polecam ogromnie!

Jest to historia Beztroskiego Cyryla, który zamiast...

Uwielbiam książki z Zielonej Sowy za ich morały i pouczające historie. Tym razem w ręce wpadła mi historia o dwóch wiewiórkach. Jedna z nich spędziła jesień na zabawie, przez co nie miała uzbieranych zapasów na zimę, druga miała ich aż nadto, ale i tak jej było mało, dlatego gotowa była pobić się za piękną dorodną szyszkę. Oba zwierzątka walczą o nią z całych sił, gdy wtem… no właśnie co? Musicie przeczytać!

Poprzez zabawną, rymowaną opowiastkę, przemycone zostało kilka ważnych rzeczy. Dziecko może nauczyć się z tej krótkiej książeczki tego, że nie należy odkładać ważnych rzeczy na potem, ponieważ może być za późno, w życiu jest czas na zabawę i na obowiązki. Nie należy być również chciwym, po cóż nam więcej niż potrzebujemy, podczas gdy inni nie mają nic? Chciwość może zgubić. Historia pokazuje również, że współpracując, osiągniemy więcej niż podczas rywalizacji, a tam, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

„Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” mają duży format i prześliczne ilustracje wykonane przez Jima Fielda. Barwne obrazy z całą pewnością przyciągną wzrok najmłodszych czytelników. Myślę, że temat dotyczący zwierząt jest szczególnie lubiany i bardzo uniwersalny, więc pozycja ta będzie odpowiednia zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców w wieku około czterech, pięciu lat.

Podczas lektury, przypomniały mi się słowa francusko-niemieckiego filozofa Alberta Schweitzera: „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli” i to zdanie idealnie opisuje prezentowaną przeze mnie książeczkę. Warto czytać dzieciom, warto zaszczepiać w nich miłość do literatury od najmłodszych lat i warto sięgać po takie ładne, pouczające historie.

Sięgając po książkę, pamiętajcie, że została ona napisana w formie rymowanki, a treści jest w niej mało. Do tej pory ukazało się kilka części tej serii: o myszy, koali, wielorybie oraz wilku. Czuję, że ja sama muszę poznać je wszystkie!

Śmieszna, ładna i mądra książka z ładnymi ilustracjami. Rymowana opowieść o tym, że warto współdziałać i się dzielić. Naprawdę super pozycja dla młodych czytelników.

Świetne są te książki z Zielonej Sowy wydane w większym formacie, pięknie ilustrowane i z przesłaniem.
Ta opowiada (rymowana) o dwóch wiewiórkach, które bardzo chciały zdobyć ostatnią szyszkę przed zimą i... rywalizują zamiast współpracować, co okaże się nie najlepszym wyjściem. Końcówka super, z morałem, chociaż nie do końca z happy endem ;) Polecam! Moim synkom w wieku 4 i 6 lat bardzo się spodobała.

Dzieciom niezwykle przypadła do gustu! Hit!

Dzieciom niezwykle przypadła do gustu! Hit!

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Wiewiórki, które nie chciały się dzielić