Incel

Kultura Gniewu
2022-05-26
2022-05-26
Komiks Polski Incel Polska Samotnosć

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (60) / 2022 Krzysztof Kamil Baczyński, Dorota Brauntsch, Angela Carter, Wojciech Chmielarz, Ivan Davydenko, Piotr Fortuna, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jan Mazur, Weronika Murek, Stefan Okołowicz, Redakcja magazynu Pismo, Sara Szamot, Katarzyna Udrycka, Aleksandra Warecka, Tomasz Wasilewski
Pismo. Magazyn... Krzysztof Kamil Bac...
Okładka książki Knight Janek #03 Tomasz Grządziela, Jan Mazur, Robert Sienicki, Igor Wolski
Knight Janek #03 Tomasz Grządziela,&...
Okładka książki Knight Janek #02 Tomasz Grządziela, Jan Mazur, Robert Sienicki, Igor Wolski
Knight Janek #02 Tomasz Grządziela,&...

Wszyscy szukamy czyjejś dłoni

1934

Słowo „incel” pochodzi od angielskiego sformułowania „involuntary celibate”. Oznacza ono osoby niezdolne do znalezienia partnera seksualnego pomimo chęci. Często takie osoby mają cechować się mizoginią. O przedstawicielu tej grupy opowiada komiks Jana Mazura.

Głównym bohaterem jest Bartek pracujący na co dzień w „Żabce”. Niema przyjaciół, a dnie spędza na pisaniu na internetowych forach i oglądaniu pornografii. Pewnego dnia jednak pojawia się nadzieja na zmianę, kiedy nawiązuję kontakt z grupą mężczyzna w lesie, a w Internecie zaczyna korespondować z pewną kobietą.

Zajmowanie się przedstawicielem tak specyficznej grupy jak „incele” wiąże się z ryzykiem wyśmiania kogoś takiego. Tutaj jednak jest bardzo dużo empatii. Bohater chce wyjść ze swojej obecnej sytuacji społecznej, ale nie może sobie poradzić z własnymi słabościami. Kontakty z innymi ludźmi są dla niego stresujące, a pornografia staje się uzależnieniem.

Jest to też opowieść o tym jak łatwo można zmanipulować samotną osobą. Nowi koledzy Bartka szybko okazują się niebezpieczni, ale i tak bohater przy nich zostaje, bo nie ma specjalnej alternatywy.

Rysunki są bardzo proste – nie ma tu żadnych szczegółów i są to tak tzw. „patyczaki” znane chociażby z twórczości Jakub Dębskiego. Tutaj jednak udaje się oddać zaskakująco dużo emocji w gestach poszczególnych bohaterów. Przez większość komiksu można też z łatwością rozróżnić każdą z postaci, chociaż pod koniec pojawia się motywy przebieranek przez co trochę bohaterowie zaczęli mi się zlewać.

Spotkałem się z opiniami, że jest to komiks humorystyczny. Nie zgodzę się z tym – są tutaj sceny lekko komediowe, ale jest to bardzo gorzki humor. Dla mnie jest to dramat osoby, która nie potrafi zmienić status quo pomimo najszczerszych chęci.

Mam wrażenie, że tę historię można rozrysować w kilkunastu paskach. Nie ma tu żadnej głębi, chociaż z płaskimi rysunkami trudno to osiągnąć ;)

Podczas lektury miałem wrażenie powtórki z rozrywki. Wydawało mi się, że autor wybrał elementy i motywy z innych swoich komiksów i wypełnił nimi fabułę incela.

Scenariusz świetny, ale jednak mega prosta kreska trochę zniechęca. Może jednak warto byłoby nawiązać współpracę z jakimś rysownikiem?

W porządku, ale nie wnosi niczego nowego do tematu, ani nie przedstawia go w oryginalny sposób - chyba, że liczymy komiks o "przegrywie" jak coś nowego. W najlepszym wypadku "Incel" to opowieść, która odlicza wszystkie cechy konieczne historii o, właśnie, incelu. Plus za osadzenie jej w Polsce.

Incel Jana Mazura był nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy, w kategorii “Komiks i powieść graficzna”. Intrygowała mnie nie tylko ascetyczna kreska, ale przede wszystkim próba opowiedzenia o współczesnych, wykluczonych (lub wykluczających się samemu) Inceli – samotników, przegrywów, jak sugeruje pochodzenie słowa, żyjących w mimowolnym celibacie, co ma być podyktowane ich przekonaniem o własnej nieatrakcyjności w obliczu zbyt wysokich wymagań stawianych przez współczesne kobiety.
[...]
całość:

5,5 podoba mi się kreska ale treść do mnie nie przemawia albo się na nią nie godzę...

Przeczytałam Incela. Jest przerażający. Chyba głównie dlatego, że przeczytałam w nim wiele słów, które padają z ust różnych kolegów i teraz wiem, gdzie się ich nauczyli. Matki, nie kupujcie tego dzieciom! Kupcie sobie, przeczytajcie i nauczcie się jak chronić dzieci przed internetem. Jan Mazur coś ty najlepszego narobił.

Dzięki komiksom Mazura i Świdzińskiego coraz częściej skłaniam się ku tezie, że im prostsze rysunki, tym więcej poza nimi. Czytelnik zwraca uwagę dokładnie na to, co zaprojektował autor. Gdy dwa kadry różnią się jedynie dźwiękiem gaszonego światła, to tak, jakbyśmy słyszeli w głowie to kliknięcie, które w całej scenie wysuwa się na pierwszy plan. Właśnie ze szczegółów i drobnych różnic między kadrami buduje się w takim przypadku narrację. No i cała ta przestrzeń dla kontekstów, które czytelnik musi zbudować sam, jest dla mnie bardzo atrakcyjna. Co do fabuły "Incel" jest smutną historią pewnego przegrywa. Pewnie każdy zna kogoś takiego lub sam nim jest, ale tu możemy spojrzeć na zjawisko z odpowiednim dystansem i dojść do smutnego wniosku, że czasy nie sprzyjają dobrej komunikacji, tworzą za to świetny grunt pod różnego rodzaju manipulacje i światopoglądowe bańki, które jeszcze bardziej nas od siebie oddalają

Obejrzałam z ciekawości i mnie wciągnęło. Autor dosadnie pokazuje nam zachowanie współczesnych młodych ludzi. Brak socjalizacji, brak rzeczywistych powiązań społecznych, trudności w kontaktach, zawiązaniu przyjaźni a co za tym idzie i miłości. Pustka, pustka i brak perspektyw

• Komiks
  • Komiksy