Kanye West. Bóg i potwór

2017-06-12
2017-06-12
Robert Filipowski
Rap raper hip-hop

Nigdy nie byłem wielkim fanem Kanye Westa ale książka jest napisana w taki sposób, że na początku nawet trochę go polubiłem. Im bliżej końca książki, tym bardziej wyłania się obraz który znamy z mediów. Świetne tłumaczenie, dużo interesujących szczegółów towarzyszących nagrywaniu płyt. Książce zachęciła mnie do poznania muzyki Kanye, do której nigdy mnie nie ciągnęło.

Kilka dni po przeczytaniu biografii Jaya-Z tego samego autora sięgnąłem z polecenia bo kolejną biografię, tym razem Kanye Westa.
Autor ponownie bardzo rzetelnie podchodzi do sprawy opisując wczesne lata Kanye, początki muzyczne, trudności w podpisaniu kontraktu płytowego, wybitny debiut muzyczny w postaci kultowego albumu "The College Dropout", wejście na sam szczyt nie tylko w branży rap, ale popkultury w ogóle, aż po głośny związek z Kim Kardashian i czasy bardziej współczesne.
Ta historia jest fascynująca, ale jedynie do pewnego momentu, czasy obecne, związek z celebrytką, pseudofilozoficzne wynurzenia Westa na Twitterze i inne jego odpały już są zdecydowanie mniej interesujące, czy mówiąc nawet mocniej- żenujące.
Epizody, gdy wspomina o seksie z Kardashian, czy tweety, że słowo "suka" wobec żony, czy matki w jego ustach są czymś tak ciężkim do ogarnięcia dla zwykłego zjadacza chleba, że szkoda gadać.
Wybitny muzyk z ogromnym ego i zdiagnozwaną chorobą dwubiegunową to mieszanka nietuzinkowa i zdecydowanie warto przeczytać tę książkę.

Kanye West - postać na pewno nietuzinkowa. Przez jednych lubiany, przez drugich nienawidzony. Uważany za muzycznego geniusza, zarazem człowieka chorego psychicznie.
Autor przedstawia nam postać Kanye, odpowiada na pytanie od kiedy miał o sobie wysokie mniemanie. Jak w większości biografii rozpoczynamy od najmłodszych lat, by następnie przejść do tego jak piął się ku górze. Osoba znająca słabiej osobę Westa zapozna się z różnymi aferami, które sam tworzył. Jeśli czytelnik nie jest zapoznany wystarczająco z jego dyskografią będzie miał możliwość poznania każdej płyty, utworu oraz teledysku.
Sama książka jest dobra. Autor nie leje wody, nie przynudza. Mimo wszystko mogłaby to być lepsza książka. Samego Kanye nie poznajemy dokładnie. W większości jest to podsumowanie informacji, które były dostępne poprzez artykuły na jego temat/wywiady itp.
Jeśli ktoś zna jako tako Kanye to pozycja jest warta uwagi. Nie polecam jej osobom, które uważają, że wiedzą sporo i szukają ciekawego dopełnienia, bądź mało znanych informacji.

Zdecydowanie więcej dowiemy się historii powstania każdego albumu niż o Kanye, co nie zmienia faktu, że książka bardzo dobra

Od razu po skończeniu biografii Jay-Z zamówiłem sobie biografię Kanye tego samego autora i książka ta okazała się równie doskonała,a może nawet trochę lepsza.Autor znalazł doskonały patent na muzyczne biografię,opisuje ich dzieciństwo,rodzinę,drogę do sławy, a następnie chronologicznie opisuje szczegółowo wszystkie płyty,muzyczne i pozamuzyczne wydarzenia.Kanye West to postać wyjątkowa,nietuzinkowa,muzyczny geniusz.Przy tym chyba największy pyszałek,człowiek niesamowicie pewny siebie,arogancki,buńczuczny,z przepotężnym ego,czym może wzbudzać niechęć i uprzedzenia wielu osób,które bardziej cenią sobie skromność i polityczną poprawność.Natomiast Kanye ma niesamowicie niewyparzony język,co też pozwala mu się wykazywać przy pisaniu tekstów.Śledzę jego karierę od samego początku,w czasach gdy czytałem magazyn Ślizg pamiętam recenzję jego debiutu "College dropout",ściągałem tą płytę jeszcze z Kaazaa kawałek po kawałku i wypaliłem na płycie CD-R,tak samo jak jego kolejną płytę "Late registration".Dzisiaj oczywiście mam te płyty na oryginale.Znakiem rozpoznawczym Westa w początkowej fazie kariery były niesamowite produkcje,przyspieszone,soulowe sample,to był jego styl rozpoznawczy.Z czasem niesamowicie rozwinął swój warsztat i wielokrotnie wymyślał się na nowo,zmieniając grę.Wiadomo,że nie zawsze jego muzyczne wybory mogą się wszystkim podobać,ale jego projekty są wartościowe i warte docenienia i wyrobienia sobie własnej opinii.Książka pokazuje rozwój i przemianę Westa,o tym jak przeprowadził się z Chicago do NY,jak wyrabiał sobie pierwsze znajomości w świecie hiphopu,jak ciężko pracował na swój sukces.Bardzo ważną osobą w jego życiu była jego mama,jej śmierć była dla niego wielkim szokiem i według mnie mocno się wtedy pogubił.Kolejnym momentem przełomowym było jego wystąpienie na gali MTV,gdy wtargnął na scenę i wygłosił swoją tyradę,czym wzbudził oburzenie obserwatorów.W książce jest też opisany jego romans/małżeństwo z Kim,ale ten wątek nie jest warty uwagi z mojej perspektywy.Natomiast Westowi mocno odbiła palma,pieniądze i seks sprawiły,że zmienił się niekoniecznie na lepsze.Porównuje się on do największych,chce zmieniać planetę i cywilizację,używa tak górnolotnych określeń opisujących siebie i swój geniusz,nazywa się bogiem itp,może to być przejaw zarówno choroby umysłowej jak i marketingu.Biografia była pasjonująca,nie mogłem się oderwać i co było do przewidzenia pochłonąłem książkę błyskawicznie.Polecam wszystkim miłośnikom muzyki i popkultury,pozycja obowiązkowa.

• Do kupienia
  • Muszę mieć