Jay-Z. Król Ameryki

2013-10-09
2013-10-09
Maciej Machała
Jay Z Jay-Z król Ameryki king of America Mark Beaumont Shawn Corey Carter

Okładka książki Mafia Fryzjera. Sensacyjne kulisy afery piłkarskiej Ryszard Niedziela, Roman Stęporowski
Mafia Fryzjera... Ryszard Niedziela, ...
Okładka książki Phil Jackson. 11 pierścieni Hugh Delehanty, Phil Jackson
Phil Jackson. ... Hugh Delehanty, Phi...
Okładka książki Szamo. Wszystko, co wiedziałbyś o piłce nożnej, gdyby Cię nie oszukiwano Krzysztof Stanowski, Grzegorz Szamotulski
Szamo. Wszystk... Krzysztof Stanowski...
Okładka książki Mike Tyson. Moja prawda Larry Sloman, Michael Tyson
Mike Tyson. Mo... Larry Sloman, Micha...

Słucham Hip Hopu okazjonalnie, nie jestem fanem który zbiera informację o artystach, tłumacze teksty itp. Zbierałem się do przeczytania książki o Jay-Z od długiego czasu. Książka nierówna z jednej strony ożywiałem się podczas historii z tras koncertowych ( Jay Z i R Kelly) przysypiałem podczas analizy tekstów Cartera. Niestety tych ostatnich było dużo. Odebrałem to jako zapchajdziurę dla książki.

Dla fanów twórczości Jaya-Z pozycja obowiązkowa. Choć tłumaczenia piosenek nie zawsze są precyzyjne a rozdziały poświęcone recenzjom konkretnych albumów mogą nieco nudzić, to jednak książka ma swoje ciekawe momenty i rysuje przed czytelnikiem obraz człowieka sukcesu, którego talenty wykraczają poza sztukę rapowania.

Jay-Z to raper, który wraz z kilkoma innymi postaciami wyrósł wysoko poza swój nurt i środowisko, z którego pochodzi. Teraz to również dyrektor wykonawczy, właściciel, filantrop, celebryta.
Shawn Carter zaczynał jednak na ulicy i to dosłownie. Będąc młodym człowiekiem był dilerem, wcale nie do końca przekonanym, czy warto poświęcać się muzyce.
Jednakże już pierwsze albumy okazały się ponadczasowymi klasykami, sam Jay-Z poprawiał swój status materialny, jego nazwisko znaczyło coraz więcej, aż wreszcie wszedł na absolutny top, dzięki czemu jego kolejne albumy sprzedają się na pniu, mimo że nie są tak dobre, jak te pierwsze.
Mark Beaumont wykonał kawał dobrej roboty, mamy tu dokładne analizy wszystkich albumów do 2012 roku, wraz z ciekawostkami dotyczącymi ich powstawania, plus sporo interesujących epizodów z życia prywatnego - związek z Beyonce, czy znajomość z Barackiem Obamą.
Warto przeczytać tę książkę, w kolejce czeka biografia innego giganta, czyli Kanye Westa, sprawdzę w najbliższym czasie.

Jednakże już pierwsze albumy...

Znacznie mniej wciągająca pozycja Marka Beaumonta, bo i Jay-Z nie jest aż takim oryginałem, jak Kanye West. Niestety ciężko ekscytować się opisami kolejnych konfliktów z raperami... Biografia młodszego kolegi przynajmniej obfitowała w absolutnie niepodrabialne wypowiedzi samego zainteresowanego.

Hip-hop to moja największa życiowa pasja,której oddaje się od kilkunastu lat.Jestem kolekcjonerem płyt,miłośnikiem koncertów i chłonę namiętnie wszystkie artykuły,recenzje czy opinię o mojej subkulturze.Natomiast ubolewam nad tym,że na polskim rynku książki o hip-hopie można policzyć na palcach jednej ręki.Dlatego z przyjemnością sięgnąłem po biografię jednego z najbardziej znanych raperów w historii gatunku.Muszę przyznać,że nie spodziewałem się tak doskonałej,kompleksowej i rzetelnej biografii.Książka pochłonęła mnie całkowicie,wciągnęła w klimat i nie mogłem się od niej oderwać.Autor opisuje tutaj Jay-Z zarówno jako człowieka jak i rapera.Opisuje jego losy od czasów dzieciństwa,odejścia ojca od rodziny,czasów dilerki i osiągania bogactwa na ulicach aż do wydania debiutanckiej,klasycznej płyty "Reasonable Doubt" i wejścia z impetem w przemysł muzyczny.Bardzo mi się spodobało,że każda płyta jest bardzo szczegółowo opisywana,od okoliczności powstawania,po wydarzenia z życia towarzyszące tworzeniu,po analizę tekstów i zawartego przesłania.Mimo iż Jay-Z nie jest do końca doceniany przez hip-hopowców (wspomniał o tym nawet DJ Premier),to osiągnął gigantyczny sukces komercyjny.Od sprzedawaniu cracku na ulicach,po bycie prezesem wytwórni,właścicielem firm aż po działalność polityczną.Zdecydowanie warto sięgnąć po książkę,niedługo też przeczytam biografię Kanye Westa tego samego autora.Pozycja obowiązkowa dla fanów hip-hopu.
..........................................................................................................................................
Po 3 latach odświeżyłem sobie tę znakomitą i niezwykle drobiazgową biografię. Można się tu dowiedzieć wszystkiego o Jay-Z, opisy życiowych przeżyć, lat dilowania, początków muzycznych i wreszcie kariery, która obfitowała w pasmo sukcesów. Znakomita analiza tekstów pozwala polskiemu czytelnikowi dużo bardziej zrozumieć jego przesłanie. Jeśli chodzi o tzw komercyjną stronę Hip-hopu Jay-Z jest zdecydowanie w ścisłej czołówce. Wielki talent zarówno muzyczny jak i biznesowy. Dla fanów pozycja obowiązkowa.

Nie przypadła mi do gustu.

Miałem nadzieję, poznać psychikę i to co motywowało Jay'a-Z a w większości znalazłem interpretację tekstów, które jako fan już dawno znałem. Gdyby wyciąć interpretację tekstów i zostawić jedynie kluczowe dla historii Jay'a wersy to książka straciła by 3/4 objętości.

Wierzę, że są osoby którym ta książka mogła się podobać. Ja nie należę do tych osób.

Nie przypadła mi do gustu.

Pozycja obowiązkowa dla fanów hip-hopu.

Pozycja obowiązkowa dla fanów hip-hopu.

Ksiązka bardzo mnie rozczarowała. W mniej więcej 80% składa się z interpretacji piosenek z kolejnych płyt rapera, przez co czułem się jakbym czytałteksty piosenek. Więcej szczegółów z zycia artysty byłaby mile widziana.

To, co najbardziej przypadło mi do gustu jeśli chodzi o książkę, to streszczenia najpopularniejszych i najlepszych kawałków Jay'a z podaniem szczegółów dotyczących producentów czy pochodzenia sampli oraz opisy i kulisy różnego rodzaju kolaboracji z innymi raperami. Nie mogłam się powstrzymać, żeby co chwilę nie oderwać się od lektury i przesłuchać wspominane kawałki. Widać tu również wyraźnie jak świetnym i zdeterminowanym biznesmenem jest Jay-z, dzięki informacjom o jego licznych, w większości udanych przedsięwzięciach. W biografii zachowana jest równowaga między prywatnym życiem rapera, a tworzoną przez niego muzyką, do tego mamy tu parę high-life'owych zdjęć Jay'a i spółki.
Trzeba podsumować, że jest to nie tylko ciekawa lektura dla fanów muzyki, ale także dobry motywator dla biznesmenów.

Obrzydliwie ciekawa pozycja. Wręcz obowiązek dla każdego fana rapu.

Obrzydliwie ciekawa pozycja. Wręcz obowiązek dla każdego fana rapu.

• Muzyka
  • Biografie