Człowiek i moralność w myśli Jacka Woronieckiego OP. Filozoficzne podstawy katolickiej etyki wychowawczej i jej zasady

Wydawnictwo: Von Borowiecky
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
cnoty, moralność, etyka, filozofia
filozofia i etyka

Książka niezwykła, opisująca cnoty moralne człowieka, do osiągnięcia których każdy z nas powinien dążyć. Nie jest to łatwe, ale nic, co jest piękne, nie przychodzi bez wysiłku. Jak napisał jeden z recenzentów książki, prof. Artur Andrzejuk z UKSW:...analiza indywidualizmu etycznego wykracza znacznie poza to, co napisał J. Woroniecki. Ryszard Polak trafnie ukazuje antyczne źródła tej teorii w poglądach sofistów, i ich krytykę w tekstach Platona i Arystotelesa, oraz atrakcyjnie i niezwykle celnie wskazuje na powrót do stanowisk indywidualistycznych we współczesnym postmodernizmie na przykładzie Karla Poppera słusznej krytyki ujęć Platona i całkowicie błędnie obranego antidotum na platoński totalitaryzm w postaci powrotu do subiektywizmu, indywidualizmu i relatywizmu szkoły sofistów."

źródło opisu: www.vb.com.pl

źródło okładki: www.vb.com.pl

Marta Sieciechowicz | 2017-05-18
Przeczytana: 15 maja 2017

Za każdym razem, kiedy wchodzę do księgarni, czy to stacjonarnej, czy internetowej, zdumiewa mnie ilość poradników dot. praktycznie wszystkich sfer życia: jak zarobić dużo pieniędzy, jak być szczęśliwym, jak znaleźć męża/żonę, jak szybko schudnąć, jak się odżywiać, jak wychować dziecko, jak być pięknym i bogatym, jak medytować zen itd. Jednak jeszcze nie znalazłam poradnika, jak żyć w zgodzie z Panem Bogiem i własnym sumieniem, albo jak żyć moralnie. Życie moralne, czyli cnotliwe, wymaga wysiłku wewnętrznego, duchowego, wymaga tego, aby wymagać od samego siebie, kiedy już inni od ciebie nie wymagają. To stare jak świat zasady życia chrześcijańskiego, które skrajnie się różnią od dzisiejszego hedonizmu, o konsumpcjonizmie nie wspominając.
Aretologia to nauka o cnotach intelektualnych i moralnych. Nam, laikom, cnota czy życie cnotliwe kojarzy się prawie wyłącznie ze sferą ciała. Tymczasem cnotą jest nie tylko wstrzemięźliwość seksualna, ale także np. męstwo, roztropność czy...

Na półkach