Historia miłosna czarnych mundżaków

Cykl: Przyjaciele z gór
Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
Nemerle

Liu Xianping jest uznawany za ojca współczesnej chińskiej literatury przyrodniczej. W swoim życiu dwukrotnie przebył Pamir (od południa i północy), trzykrotnie pustynię Taklimakan, cztery razy udał się do Wielkiego Kanionu rzeki Nujiang oraz odbył sześć wędrówek na płaskowyż Qinghai-Tibet. Przez kilka lat przemierzał góry Hengduan. Dwukrotnie odwiedził wyspy Xisha. Jego przygoda z przyrodą trwa już od 40 lat. Do jego najważniejszych dzieł należą cztery powieści opisujące właśnie spotkania z naturą. Oprócz tego napisał kilkadziesiąt nowel i opowiadań o tej tematyce. Otrzymał dziewięć krajowych nagród literackich, w tym wyróżnienie Pięciu Najlepszych Dzieł Cywilizacji Duchowej, Państwową Nagrodę Literacką, Nagrodę w dziedzinie Chińskiej Literatury Dziecięcej oraz Nagrodę Song Ching Ling dla Twórców Literatury Dziecięcej. W 2010 roku, przy wsparciu władz prowincji Anhui, powstało Studio Pisania o Przyrodzie. W 2010 roku został nominowany do nagrody Hansa Christiana Andersena. W 2011 i 2012 roku otrzymał nominację do nagrodę imienia Astrid Lindgren. Obecnie jest członkiem honorowym Towarzystwa Pisarzy Chińskich.

źródło opisu: http://www.marszalek.com.pl/

źródło okładki: http://www.marszalek.com.pl/