3 076
2 150
2 086
1 627
angielski

Despite the tumor-shrinking medical miracle that has bought her a few years, Hazel has never been anything but terminal, her final chapter inscribed upon diagnosis. But when a gorgeous plot twist named Augustus Waters suddenly appears at Cancer Kid Support Group, Hazel's story is about to be completely rewritten. Insightful, bold, irreverent, and raw, The Fault in Our Stars is award-winning...

Insightful, bold, irreverent, and raw, The Fault in Our Stars is award-winning author John Green's most ambitious and heartbreaking work yet, brilliantly exploring the funny, thrilling, and tragic business of being alive and in love.

źródło opisu: Goodreads

źródło okładki: https://penguin.com.au

Lenalee | 2013-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2013

Czasami trafia się na książkę, podczas czytania której na myśl przychodzi cała masa zdań, wyrażeń, myśli, którymi można się posłużyć do opisania danej powieści, jednak po jej odłożeniu nie można sformułować nawet jednego, prostego zdania. Potrzeba czasu, aby oswoić się z wydarzeniami, które miały w niej miejsce i uspokoić burzę panującą wewnątrz nas samych – dopiero wtedy jest się w stanie zrozumieć daną powieść i być w stanie napisać na jej temat kilka słów. Takich książek spotkałam w swoim życiu niewiele, naprawdę znikomą liczbę i od dłuższego czasu bałam się, że będę musiała równie długo czekać, aby znaleźć kolejną taką książkę, która zrujnuje mnie od środka. Czekałam sporo, to fakt, ale zdecydowanie było warto, gdyż wiem, że „Gwiazd naszych wina” to książka, o której nie będę mogła zapomnieć, choćby nie wiem jak rewelacyjne powieści stawały na mojej drodze.

Hazel Grace ma szesnaście lat i od długiego czasu ciężko choruje na raka, który wyniszcza jej organizm od środka....

Wioleta Sadowska | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

„Na tym świecie jest tylko jedna rzecz okropniejsza niż umieranie na raka w wieku szesnastu lat, a jest nią posiadanie dziecka, które na tego raka umiera.”

Pamiętacie ostatni film Zanussiego pt. "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową"? Film ten ukazał problematykę śmierci w sposób bezsprzecznie nie moralizatorski. Tytuł natomiast utkwił w pamięci mas, wszedł nawet do mowy potocznej i jest często używany będąc swoistą, szyderczą polemiką ze śmiercią. Będąc zdrowym bowiem nie zdajemy sobie sprawy jak cenny jest każdy dzień bez świadomości rychłej śmierci. Powieść, którą dzisiaj chciałabym wam zaprezentować odsłania wstrętną twarz kostuchy, która przyjdzie kiedyś po każdego z nas. Dzieło Johna Greena doskonale koreluje z powiedzeniem, że życie jest śmiertelną chorobą przenoszoną drogą płciową.

John Green to kultowy już amerykański pisarz, który jest twórcą bestsellerów dla młodzieży. Jego książki otrzymały wiele nagród literackich m. in. Printz Medal czy Edgar...

Modliszeg | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"W ciężkich chwilach rodzi się prawdziwa miłość"

"Gwiazd naszych wina" to pierwsza książka autora John'a Green'a, którą miałam przyjemność przeczytać. Jestem zadowolona z tego wyboru.
Książka opowiada o młodych ludziach walczących z chorobami. Głównymi bohaterami są Hazel i August. Dwójka chorych na raka nastolatków zbliża się do siebie poprzez podobne doświadczenia życiowe, wspólne poglądy, marzenia. Przede wszystkim komfortowo czują się w swojej obecności. Stawiają czoło smutnej teraźniejszości wspólnie.
Autor łagodnie wprowadza czytelnika w temat choroby. Podczas czytania, od którego nie potrafiłam odstąpić uroniłam wiele łez. Polecam tę powieść każdej osobie, która może utożsamić swój los z losami bohaterów.
Dobrze jest się zatrzymać i pomyśleć, co naprawdę jest ważne. O tym jak bardzo nasze życie jest ulotne.
Polecam serdecznie!

"Nie masz wpływu na to, że ktoś Cię zrani na tym świecie, staruszku, ale masz coś co powiedzenia na temat tego, kim ta osoba będzie. Podoba mi się...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Witaj, Hazel Grace."

Może oboje mają raka, ale jednak zasługują na miłość; oczywiście tą prawdziwą. Możliwe, że któryś z nich będzie musiał zmierzyć się z czymś, z czymś z czym już od dawna walczy. Przeżyją więcej cierpienia i prawdziwej, odwzajemnionej miłości w te swoje 16, 17 lat niż niektórzy 70-latkowie... I dlaczego? Dlatego, że są skutkiem ubocznym nas.

Hazel Grace ma raka. Powinna już dawno leżeć w trumnie, ale no cóż... Poznaje Augustusa Watersa i... Miłość, przyjaźń, książka, gra, podróże, piknik, choroba, cierpienie, papierosy, hotel, pisarz i śmierć.
(Zawsze jest śmierć. Równie dobrze może być na początku, jak i na końcu. W środku zdania, we śnie... wszędzie. Nie ukryjesz się przed nią.)

Książka mnie zaintrygowała. Dużo się teraz mówi o niej lub o filmie (na podstawie książki), ale i tak książka o wiele, wiele lepsza. Choć film również im wyszedł.
W każdym razie książki Greena mają w sobie to coś. I dlatego serdecznie polecam wam ich przeczytanie!

PS A co do...

Marago | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Dobra książka - nie tylko dla młodzieży. Melodramat wyciskający z oczu łzy. Przyznaję się bez bicia, że płakałam. Umieranie z powodu raka zakochanych w sobie nastolatków budzi sprzeciw. Cierpienie ich rodziców również. Historia przedstawiona w książce jest fikcyjna i to niestety się czuje. Portrety psychologiczne postaci są niedopracowane, nienaturalne - tu autor poszedł na skróty. Dotyczy to również niektórych sytuacji. Opis domu Augustusa jest natomiast drażniący - kartki z sentencjami życiowymi umieszczone są niemal w każdym jego zakamarku. Chwała autorowi za to, że poruszył problem umierania w literaturze przeznaczonej dla bardzo młodych ludzi. Mnie książka wzruszyła i ją polecam.

Gosia | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 21 maja 2015

"Szukając Alaski" to była pierwsza książka Johna Greena jaką przeczytałam i niestety lekki zawód. Owszem dobra książka dla nastolatków, na pewno świetna przeciwwaga dla wampirów i wilkołaków.
Tutaj sprawa ma się inaczej. Chylę czoła przed autorem za jego sposób przedstawienia tej historii nastolatków chorych na raka.
Delikatność, dojrzałość i prawda przebija ze stron książki. Nie ma napuszonego stylu, patosu, są chłopak i dziewczyna, Hazel i Augustus, którym przydarzyło się nieszczęście zachorować na raka.
Zdarzyła im się też piękna i dojrzała miłość, jak zdarza się niewielu. Starają się przeżyć jak najwięcej szczęśliwych chwil w czasie, jaki im pozostał.
Książka na pewno wyróżnia się na tle innych: sposobem prowadzenia narracji, wszechobecną ironią, uderza próba zachowania normalności za wszelką cenę. Wątek miłosny jest bardzo delikatny, a sex jeszcze delikatniejszy.
Piękna i smutna historia, trudno po przeczytaniu ochłonąć i to świadczy o znaczeniu tej książki.
Na koniec dodam...

Kiwi_Agnik | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Książka z mnóstwem mądrych przekazów i przesłań, trafiła do mnie bezpośrednio i mnie znokautowała.

Największym atutem tej książki są jej bohaterowie : charyzmatyczna Hazel, zabawny Augustus i wrażliwy Isaac.

Piękna, emocjonalna i wartościowa powieść, która uświadamia, że każdy dzień jest wyjątkowy.

"Świat nie jest instytucją zajmującą się spełnianiem życzeń."

Natalia | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

„To nie jest książka o raku, bo książki o raku to lipa.”
Tym zdaniem rozpoczyna się „Cios udręki”, ulubiona powieść Hazel Grace, głównej bohaterki „Gwiazd naszych wina”. Książka w książce? Rzeczywiście, trochę to skomplikowane. Choć „Cios udręki” naprawdę nie istnieje, powyższy cytat doskonale określa dzieło Johna Greena.

Szesnastoletnia Hazel jest śmiertelnie chora - ma raka tarczycy, który od jakiegoś czasu pomieszkuje również w jej płucach, utrudniając oddychanie. Dziewczyna nie rozstaje się więc na krok z aparatem tlenowym, któremu nadała imię Philip. Dlaczego? Bo wygląda jak Philip, ot co. Ponieważ mama Hazel uznała, że oglądanie non stop „America’s Next Top Model” może być objawem depresji, dziewczyna zaczęła chodzić na spotkania grupy wsparcia dla osób chorych na raka. Podczas jednego z nich, poznaje Augustusa, któremu kostniakomięsak pozostawił niemiłe wspomnienia i protezę prawej nogi. Między bohaterami rodzi się niezwykłe uczucie. Taka miłość zdarza się prawdopodobnie...

creatures | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

-okey.?
-okey.

Dia | 2013-05-25
Przeczytana: 25 maja 2013

Być świadomym bliskiej śmierci mając 16 lat. Zmienić się z dziecka w trzeźwo myślącego dorosłego. Ciągłe myśleć i zamartwiać się tym, ze inni będą przez ciebie cierpieć . Godzić się z tym , ze cały czas walczy się „bohatersko jakby jedynym życiowym osiągnieciem było chorowanie na raka”. Taki obraz młodej 16 latki ,rysuje nam autor. Hazel Grace, to dziewczyna, której 3 lata wcześnie zdiagnozowali raka tarczycy czwartego stopnia. Jej stan zdrowia poprawia się dzięki nowemu eksperymentalnemu lekowi, daje jej dodatkowy nieokreślony czas. Jej zycie jednak nie należy do najbardziej pasjonujących z uwagi na poważny stan choroby kończy naukę w szkole i mimo iż jej mama dwoi się i troi, żeby urozmaicić jej czas jest dość samotna dziewczyn ogldajcą America’s Next Top Model, czytająca tę samą książkę i wpatrującą się w sufit…
W jej życiu jest jeden pewnik : „ból, który jest ciągle obecny, który wciąga ją do wewnątrz domagając się by go czuła”, do którego już przywykła. W jej...