A niech się brudzą!

Tłumaczenie: Anna Binder
Wydawnictwo: Feeria
Let Them Eat Dirt: How Microbes Can Make Your Child Healthier
Precious

Sto lat temu, gdy odkryliśmy, że bakterie są przyczyną groźnych chorób, stanęliśmy do bezwarunkowej walki z nimi, pokonując takie plagi, jak gruźlica, ospa czy dawniej niemal zawsze śmiertelne zapalenie płuc. Po upływie tego stulecia pojawia się jednak coraz więcej dowodów na to, że nadmierna sterylność w codziennym życiu – zbyt częste mycie, silne środki higieny osobistej i czystości oraz nadużywanie chemikaliów w hodowli zwierząt i produkcji żywności – ściągnęły na nas falę nowych plag: alergii, astmy, ADHD i innych zaburzeń koncentracji oraz chorób autoimmunologicznych. Naukowcy coraz głośniej mówią o tym, że nie każda bakteria jest zła, a niektóre są nam wręcz niezbędne, o dobry mikrobiom trzeba zaś dbać, najlepiej od samego początku życia! Od tego bowiem, w co wyposażymy nasze dzieci, będzie zależało ich zdrowie i samopoczucie w przyszłości.

• Kiedy i czym dzieci powinny myć ręce?
• Czy pozwalać maluchowi na wkładanie do buzi czegoś, co spadło na podłogę?
• Czy piaskownice są higieniczne?
• Czy pozwalać dziecku jeść niemyte owoce i warzywa?

Zadziwiające, ale naukowo uzasadnione porady, jak zadbać o naturalną odporność, zdrowie i prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci dzięki działaniom podejmowanym przez rodziców od poczęcia przez ciążę i poród po pierwsze lata życia dziecka.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria, 2017

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

agasala | 2017-08-16
Przeczytana: czerwiec 2017

Książka, dzięki której myśli i obserwacje, intuicyjnie uważane za słuszne - zyskują potwierdzenie w badaniach naukowych. Dla mnie - zwolenniczki wychowania w otoczeniu przyrody i dziczy, leśnych przedszkoli i "norweskiego chowu" ;), stanowi garść argumentów w dyskusji z niedowiarkami. Obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i obecnych rodziców, wychowawców i innych obcujących z dziećmi, ludzi.

Magda | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Po przeczytaniu książki miałam ogromną ochotę wręczyć chłopcom łopatki i wiaderka oraz zaprosić do lepienia babek z ziemi na przydomowym, przygotowanym do wiosennego siewu, ogródku. Powstrzymał mnie jedynie deszcz (czy kiedyś przestanie padać?) i zbyt niska temperatura (taka zabawa w rękawiczkach nieco mija się z celem).

Recenzja: http://mamao.pl/nowy-sposob-na-zdrowie-twojego-dziecka-a-niech-sie-brudza/

Kasik | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2017