Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu

Okładka książki Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu Marek Kaczmarzyk
Okładka książki Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu
Marek Kaczmarzyk Wydawnictwo: Dobra Literatura Seria: Kontrasty i kontrowersje popularnonaukowa
popularnonaukowa
Kontrasty i kontrowersje
Dobra Literatura
2017-04-25
2017-04-25
neurony nastolatki

Okładka książki Homo Politicus Sapiens. Biologiczne aspekty politycznej gry Marek Kaczmarzyk, Marek Migalski
Homo Politicus... Marek Kaczmarzyk, M...
Okładka książki Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19 Tomasz Bilicki, Marek Kaczmarzyk, Anna Koludo, Marlena Plebańska, Piotr Plichta, Wiesław Poleszak, Jacek Pyżalski, Jacek Ścibor, Danuta Sterna, Łukasz Tomczyk, Natalia Walter, Jędrzej Witkowski, Marcin Zaród
Edukacja w cza... Tomasz Bilicki, Mar...

Okładka książki Kreatywne szkoły. Oddolna rewolucja która zmienia edukację. Lou Aronica, Ken Robinson
Kreatywne szko... Lou Aronica, Ken Ro...
Okładka książki Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Guro Nordengen, Kaja Nordengen
Mózg rządzi. T... Guro Nordengen, Kaj...
Okładka książki Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym? Piotr Bucki, Wojciech Pączek
Złap równowagę... Piotr Bucki, Wojcie...
Okładka książki Mindfulness. Trening uważności Danny Penman, Mark Williams
Mindfulness. T... Danny Penman, Mark ...

Książka krótka, choć treściwa. W sposób uczciwy i dość prosty tłumaczy funkcjonowanie mózgu nastolatka i osoby dorosłej. Lektura zmienia nieco perspektywę na relacje z dorastającym pokoleniem, chociaż wykłady autora były dla mnie ciekawsze.

Ciekawa książka o zmianach jakie zachodzą w naszych mózgach, dlaczego nastolatki postępują inaczej niż dorośli oraz rozmyślaniach na temat szkoły i edukacji.

Książka jest napisana przystępnym językiem, a czyta się tak samo dobrze, jak słucha się autora.

Trudno było mi się skupić nad tą książką. Wiem, że jest w niej sporo ciekawych informacji i niektóre udało mi się wyłowić. Inne przepadły w gąszczu specjalistycznych terminów. Nie jestem do końca pewna kto jest zamierzonym adresatem książki. Jeśli osoba znająca się na biologii, to książka jest zrozumiała choć pewnie nieodkrywcza, a jeśli laik - tak jak ja - to zdania typu "Mielinizacja połączeń w ludzkim mózgu postępuje od tyłu w kierunku przodu tego narządu, przy czym najważniejsze dla nas, ludzi, obszary kory przed-czołowej kończą ten proces jako jedne z ostatnich" nieco irytują... A może dr Kaczmarzyka lepiej się słucha niż czyta?

79/100/2020
Parę ciekawostek o mózgu i ewolucji. Garść wyjaśnień, czemu nastolatki są jakie są. Ale w sumie niewiele się dowiedziałam. A 11-letnia córka nadal mnie wkurza. Może powinnam przeczytać jeszcze raz.

79/100/2020

Świetna książka rzucająca nowe światło na „inność” nastolatków. Pokazuje różne zachowania i trudności w całkiem nowy sposób. Polecam wszystkim rodzicom i osobom pracującym z dziećmi i nastolatkami.

Lektura obowiązkowa-wiedza o mózgu, zachowaniach.

Lektura obowiązkowa-wiedza o mózgu, zachowaniach.

A jak działa Twój mózg?

„Nie przychodzimy na świat z kompletem memów. Nasze mózgi są natomiast wyposażone w mechanizmy pozwalające na ich przyswajanie i przekazywanie innym. Być może stopień rozwoju tych zdolności jest właśnie przystosowaniem, które dało nam prawdziwą przewagę nad innymi gatunkami” – te słowa, których prawdopodobieństwo potwierdzają kolejne badania, wyznaczają kierunek rozważań, prowadzonych przez Marka Kaczmarzyka.
Książka „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, to już kolejna publikacja Wydawnictwa Dobra Literatura z serii „Kontrasty i kontrowersje”., która łączy wiedzę z różnych dziedzin nauki. Te interdyscyplinarne książki dalekie są od przeintelektualizowanych wywodów, zaś akademickie treści podane są w taki sposób, że czyta się je z wielkim zainteresowaniem, a wręcz z fascynacją. Najnowsza publikacja przybliżająca osiągnięcia neuronauk, szczególnie te związane z rozwojem OUN, to lektura po którą powinni sięgnąć nie tylko lekarze, ale również pedagodzy, logopedzi, a także rodzice i opiekunowie.
Autor porusza zagadnienia związane z naszym mózgiem i jego rozwojem między innymi w kontekście szkolnych wymagań, które często stoją w sprzeczności z naszymi indywidualnymi umiejętnościami. Wychowanie szkolne, programy nauczania, a nawet przekonania samych nauczycieli często mają na celu nauczanie „wszystkich wszystkiego”. Uparcie ignorowane są predyspozycje dziecka, jego talenty i możliwości, ma być ono tak samo dobre z języka polskiego, matematyki, jak i prac plastycznych. Prowadzi to do problemów, zarówno samego dziecka, które w pewnym momencie traci zdolność przekraczania własnych ograniczeń w danym zakresie, jak i do braku efektywności samego systemu nauczania.

(...) Pełna treść recenzji została umieszczona na stronie:http://www.qulturaslowa.pl/2017/06/marek-kaczmarzyk-szkoa-neuronow-o.html

A jak działa Twój mózg?

• Psychologia

Dodaj cytat z książki Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu