Zwierzęta lekarze. Niesamowite historie o tym, jak zwierzęta leczą się same

Wydawnictwo: Esteri
Animal Doctors
ESTERI

Jak dzikie zwierzęta radzą sobie z chorobami? Tam, gdzie mieszkają, nie ma przecież ani klinik weterynaryjnych, ani leków, wynalezionych do leczenia zwierząt pod opieką człowieka. Czy w takim razie dzikie zwierzęta potrafią leczyć się same? Mamy coraz więcej dowodów na to, że dzikie zwierzęta zdają sobie sprawę z właściwości wielu naturalnie występujących środków i substancji leczniczych. Co...

Mamy coraz więcej dowodów na to, że dzikie zwierzęta zdają sobie sprawę z właściwości wielu naturalnie występujących środków i substancji leczniczych. Co więcej, można powiedzieć, że mieszkają one w największej i najbogatszej aptece, pełnej naturalnych farmaceutyków. Tak naprawdę są doskonale przystosowane do życia w naturze. Zoolodzy oraz botanicy znajdują coraz więcej przykładów na to, jak za pomocą naturalnych lekarstw zwierzęta leczą różne przypadłości.
Zoofarmakognozja to zyskująca coraz większą popularność nauka o tym, jak zwierzęta leczą się same, wykorzystując dostępne w ich środowisku substancje lecznicze, zawarte przede wszystkim w liściach, korzeniach, nasionach roślin, ale także np. w minerałach. Biolodzy w trakcie badań wielu gatunków zauważyli już jakiś czas temu, że część spożywanych przez zwierzęta pokarmów nie jest składnikami ich codziennego menu, i tak naprawdę byli świadkami samoleczenia zwierząt darami natury.
Niecodzienna przygoda pozwalająca przyjrzeć się z bliska, jak zwierzęta wykorzystują zdobytą w toku ewolucji wiedzę do leczenia schorzeń i dolegliwości za pomocą otaczających je naturalnych leków.

źródło opisu: https://esteri.pl/ksiazka/zwierzeta-lekarze

źródło okładki: https://esteri.pl/ksiazka/zwierzeta-lekarze

Hani | 2017-07-21

Wiele ciekawostek - takich, których większość dorosłych nie wie. Także zalecam wspólne czytanie razem z dziećmi, na pewno każdy dowie się wielu ciekawych, nowych rzeczy. Dzięki tej lekturze jeszcze "lepiej" spojrzymy na zwierzęta i dostrzeżemy to jaką one w sobie mają siłę i mądrość. Zdecydowanie polecam dla wszystkich, a już szczególnie dla dzieci interesujących się zwierzętami. Tutaj na pewno znajdą zupełnie nowe informacje, o których wcześniej nie miały pojęcia.

Ramon | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017