zdrowie, medycyna

W pierwszej części Wybranych zagadnień z kardiologii, diabetologii i nadciśnienia tętniczego duży nacisk położono na problemy związane z diagnostyką i leczeniem choroby wieńcowej z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie. Omówiono możliwości zmniejszenia opóźnienia reperfuzji w zawale serca, rolę statyn w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych i stosowanie stentów uwalniających leki. Przedstawiono obecny stan wiedzy w zakresie nieinwazyjnych metod obrazowania w chorobie niedokrwiennej serca i możliwości zastosowania terapii komórkowej w regeneracji mięśnia sercowego. Szeroko przedstawiono wskazania do przezskórnej ablacji migotania przedsionków, której zastosowanie w wielu przypadkach pozwala uzyskać stabilny rytm zatokowy, znacznie poprawia jakość życia i zmniejsza śmiertelność. Wapniejące zwężenie zastawki aortalnej u osób w starszym wieku stało się istotnym problemem klinicznym. Omówiono metody leczenia i zapobiegania tej dynamicznej postaci choroby. W części drugiej monografii przedstawiono najważniejsze zagadnienia współczesnej diabetologii. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z nowymi kierunkami w terapii cukrzycy. Uwzględniono też ważny problem, jaki stanowi zespół metaboliczny, i omówiono znaczenie zaburzeń lipidowych towarzyszących cukrzycy. Przedstawiono również znaczenie profilaktyki, co ściśle się wiąże z zapobieganiem chorobom układu krążenia. W ostatniej części książki Autorzy starali się zaprezentować Czytelnikowi aktualne zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Omówiono postępowanie z chorym na nadciśnienie tętnicze zgodne z najnowszymi wytycznymi ekspertów europejskich (ESH/ESC, 2007). Podkreślono znaczenie całodobowej rejestracji ciśnienia krwi w diagnostyce i leczeniu chorych na nadciśnienie tętnicze. zwrócono uwagę na znaczenie leków hamujących aktywność układu renina-angiotensyna-aldosteron w terapii nadciśnienia w kontekście ich działania nefroprotekcyjnego. Poruszono też ważny problem nefropatii nadciśnieniowej. Szerzej potraktowano też postęp, jaki się dokonał w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia naczyniowo-nerkowego, pierwotnego hiperaldosteronizmu i guza chromochłonnego. Szczególną uwagę zwrócono też na znaczenie zaburzeń metabolicznych występujących u dzieci i młodzieży. Ich coraz częstsze występowanie w tych grupach wiekowych stanowi duże wyzwanie dla współczesnej medycyny.

Chaoticreader | 2016-11-20