Prześladowania religijne w Kraju Warty Represje wobec Polaków i duchowieństwa polskiego a polityka wyznaniowa rządu III Rzeszy 1939–1945

Seria: Zakręty historii
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
historia
Wielebny

W Kraju Warty polityka III Rzeszy wobec księży i wiernych dwóch największych kościołów chrześcijańskich była szczególnie represyjna. Właśnie temu zagadnieniu poświęcona jest ta książka, której oryginalność polega na kompleksowym ujęciu tematu – losów Kościoła katolickiego i kościołów ewangelickich w Kraju Warty. Dzięki dogłębnej analizie materiałów archiwalnych znajdujących się w zbiorach...

Dzięki dogłębnej analizie materiałów archiwalnych znajdujących się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej, Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz w zbiorach Archiwum Państwowego w Łodzi – powstała unikalna praca. Jej niezmiernie istotnym elementem jest analiza represji stosowanych wobec środowiska polskich i propolskich pastorów ewangelickich jako następstwo ich antyfaszystowskiej, patriotycznej postawy.
Autor podjął się także opisania religii i Kościoła w interpretacji Adolfa Hitlera (na przykładzie Mein Kampf) i Alfreda Rosenberga, oraz porównania poglądów obu tych ideologów NSDAP w istotnych kwestiach wiary. Dla pasjonatów tematu bardzo interesujące okaże się z pewnością omówienie związków nazistów z organizacjami okultystycznymi. W publikacji zostały opisane ponadto relacje między Kościołem katolickim i kościołami protestanckimi a władzami III Rzeszy. Została ukazana struktura Kościoła katolickiego w Kraju Warty oraz polityka III Rzeszy wobec tego Kościoła i jego kapłanów. Autor scharakteryzował także strukturę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Kraju Warty oraz jego relacje z niemieckimi władzami państwowymi.
Książkę uzupełniają fotografie wybranych duchownych represjonowanych przez władze III Rzeszy.

źródło opisu: http://www.km.com.pl

źródło okładki: http://www.km.com.pl