Data urodzenia Fryderyka Chopina. Ewaluacja źródeł, analiza informacji, konkluzja.

Seria: Praktykowanie genealogii
Wydawnictwo: Grażyna Rychlik
popularnonaukowe
Grazyna

Książka jest połączeniem dwóch pasji zawodowych autorki, przewodnictwa i genealogii, z którego zrodziła się potrzeba znalezienia jednoznacznej odpowiedzi na dyskutowane od lat pytanie o datę urodzenia Fryderyka Chopina. Będąc genealogiem, autorka zaproponowała rozwiązanie tego problemu badawczego przy pomocy nauki pomocniczej historii, która zajmuje się między innymi ustalaniem dat urodzenia, czyli genealogii.
Czytelnicy niezainteresowani problematyką daty urodzenia kompozytora a zajmujący się odtwarzaniem genealogii rodzin własnych i cudzych znajdą w tej książce wiele przydatnych informacji. Do najciekawszych zagadnień i problemów, które zostały omówione, a na które napotyka się w poszukiwaniach genealogicznych należą: treść aktu chrztu po łacinie i jakie informacje możemy w nim odnaleźć oraz jak je interpretować, rozróżnienie między aktami metrykalnymi religijnymi, cywilnymi i cywilnoreligijnymi; problematyka chrztu z wody; błędy w aktach metrykalnych, jak je tropić oraz jak odnajdywać poprawne informacje, i na koniec jak znaczenie słów w języku polskim i językach obcych może wpływać na analizę materiału genealogicznego.

źródło opisu: Grażyna Rychlik, 2017

źródło okładki: zdjęcie autorskie