Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego

Okładka książki Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego Adam Fischer
Okładka książki Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego
Adam Fischer Wydawnictwo: Armoryka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
452 str. 7 godz. 32 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Armoryka
Data wydania:
2017-03-05
Data 1. wyd. pol.:
1921-01-01
Liczba stron:
452
Czas czytania
7 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380642034
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zarys etnografii Kaszub Adam Fischer, Friedrich Lorentz
Ocena 7,5
Zarys etnograf... Adam Fischer, Fried...
Okładka książki Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera Adam Fischer, Piotr Klepacki, Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, Joanna Sosnowska
Ocena 8,8
Rośliny w wier... Adam Fischer, Piotr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
341
189

Na półkach: ,

Świetny temat. Niestety podany w sposób nie do strawienia dla mnie. Spokojnie można przeczytać tylko pierwsze strony każdego podrozdziału, bo na kolejnych ma się wrażenie, że czyta się jedno i to samo zdanie.

Świetny temat. Niestety podany w sposób nie do strawienia dla mnie. Spokojnie można przeczytać tylko pierwsze strony każdego podrozdziału, bo na kolejnych ma się wrażenie, że czyta się jedno i to samo zdanie.

Pokaż mimo to

avatar
57
1

Na półkach:

Mocne 8 na 10 treść interesujaca, jednak ciężko jest ją przyswoić z racji języka w którym jest napisana i przez jakość wydania. Ja wiem, że to jest reprint... Jednak niektóre strony mogłyby być wydrukowane lepiej

Mocne 8 na 10 treść interesujaca, jednak ciężko jest ją przyswoić z racji języka w którym jest napisana i przez jakość wydania. Ja wiem, że to jest reprint... Jednak niektóre strony mogłyby być wydrukowane lepiej

Pokaż mimo to

avatar
194
194

Na półkach: ,

Czytałam już kilka starszych książek, jednak nigdy nie czułam tak mocno tej odległości, która dzieliła mnie od tamtych czasów. Zupełnie inaczej odczułam to, gdy zajrzałam pracy naukowej profesora Adama Fishera. Ta mało znana książka skończyła 100 lat i została wydrukowana we Lwowie, co już na samym początku kazało mi się pod tą informacją zatrzymać. Polski Lwów - zapewne nikt się wtedy nie domyślał, jak bardzo się to za parę lat zmieni.

Wróćmy jednak do tematyki, którą zajął się autor. Śmierć człowieka i cały ten obrządek, który odbywał się przed, w trakcie jak i przede wszystkim po odejściu, nie jest dla ludzi najprzyjemniejszym tematem. W swoim życiu widziałam może z 5 razy nieżywego człowieka i nie była to nigdy sytuacja, w której czułabym się normalnie. Uczestniczyłam też na pogrzebach różnej wielkości, począwszy od państwowego, aż po skromny wiejski pochówek. Zetknęłam się też ze śmiercią w szpitalu i wtedy uświadomiono mi, że tylko żywych ludzi należało się bać i dzięki tej myśli nieco przezwyciężyłam swoje niepokoje.

Zupełnie inaczej postrzegali tę sytuację przebadane przez autora ludy. Dla nich nie było to zwykłe ciało zmarłego czy jakaś nieoddychająca skorupa, która pozostaje po znajomym człowieku. Śmierć osoby napawała tych ludzi takim strachem, takim ogromnym niepokojem, że powstało mnóstwo przesądów i guseł. Samo ciało człowieka i wszystko, co go dotykało, stawało się skażone, ludzie zaczęli się obawiać nagle na serio powrotu zmarłego, sytuacji, w której nieboszczyk „pociągnie za sobą” kolejne osoby, czy nadzwyczajnie jakiegoś zwiastuna własnej śmierci. Dlatego powstał całkiem skomplikowany szereg zabiegów magicznych i zachowań, które pomogłyby im się wystrzec podobnego losu.
Można o tym myśleć, co się chce, ale to wszystko… tę wielką skarbnicę wiedzy, która w naszych czasach praktycznie wyginęła, zawarł w swojej wyczerpującej pracy pan Fischer. Tytuł powinien sugerować, że skoncentrował swoje badania na ludzie polskim, ale tak wcale nie było. Autor często i bez oporów przekraczał w swoich badaniach naszą granicę, a nawet kontynent europejski, za co nie mam do niego wcale żalu. Wręcz przeciwnie, dawało mu to duże pole do popisu w trakcie swoich rozważań czy porównań. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej staranności. Sama bibliografia, przez którą przekopał się w tamtych czasach autor, mówiła za siebie. Co rusz zatrzymywałam się w trakcie czytania i sprawdzałam na mapie obszar, które w badaniach obejmował. Autor wcale się w tym ogromnym terenie nie pogubił, co tylko świadczy o tym, jak dobrze znał się na swojej pracy jako etnograf. Wyraźny podział i liczne podrozdziały zapobiegły chaosowi informacyjnemu. W nich pan Fischer skupiał się najpierw na dalszych obszarach i zamierzchłej przeszłości. Potem przyjrzał się Polsce, później zainteresował się wierzeniami innych krajów słowiańskich, bałkańskich, Niemiec, ludu żydowskiego, a na końcu przechodził do krótkiego podsumowania, zachowując przy tym chłodny obiektywizm.
Wiadomo, że ze względu na tematykę i formę nie była to lekka lektura, jednak w przeciwieństwie do innych prac badawczych ta mnie autentycznie zaciekawiła. Dowiedziałam się wiele nowych informacji, które skonfrontowałam ze swoją aktualną wiedzą na temat obrządków pogrzebowych. Znałam tylko ułamek, ale wiele obrzędów zanikały już w czasach, w których ta książka powstała.
Jak w każdych pracach na temat tradycji czy dawnych obyczajów spotkałam się z tzw. zjawiskiem, w którym kościół zaadoptował i dopasował pogańskie obrzędy pod swoją wiarę. W efekcie takie postoje w trakcie pochodu pogrzebowego, w których uprawiono kiedyś czary, zostały potem zastąpione modlitwami czy śpiewami kościelnymi. Dzięki tej książce spojrzałam też nieco inaczej na temat tępienia pogaństwa przez przedstawicieli chrześcijaństwa. Zakazanie barbarzyńskich praktyk, w których zabijano małżonka oraz służbę tylko dlatego, by dołączyły do zmarłego w zaświatach było potrzebnym wyborem. W sumie ciekawa pozycja, choć preferowałabym ją w jakimś bardziej przystępnym wydaniu książkowym.

Czytałam już kilka starszych książek, jednak nigdy nie czułam tak mocno tej odległości, która dzieliła mnie od tamtych czasów. Zupełnie inaczej odczułam to, gdy zajrzałam pracy naukowej profesora Adama Fishera. Ta mało znana książka skończyła 100 lat i została wydrukowana we Lwowie, co już na samym początku kazało mi się pod tą informacją zatrzymać. Polski Lwów - zapewne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2137
180

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa książka, ale czcionka w tym nowym wydaniu jest naprawdę kiepska. Szkoda.

Bardzo ciekawa książka, ale czcionka w tym nowym wydaniu jest naprawdę kiepska. Szkoda.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    69
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    5
  • Historia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Natura
    1
  • Sztuka / Kultura
    1
  • CZERWONA PAMIĘĆ FLASH NA PLIKI PDF
    1
  • 01c Religia Słowian - obrzędowość
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego


Podobne książki

Przeczytaj także