Popularne wyszukiwania
Polecamy
Henryk Biegeleisen

5
8,1/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,1/10średnia ocena książek autora
36 przeczytało książki autora
172 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Śmierć w obrzędach i zwyczajach ludu polskiego
Henryk Biegeleisen
8,0 z 27 ocen
139 czytelników 6 opinii
2017
Dodatek miesięczny do czasopisma Przegląd Tygodniowy życia społecznego, literatury i sztuk pięknych
Henryk Biegeleisen, Józef Nusbaum-Hilarowicz
7,0 z 1 ocen
5 czytelników 0 opinii
1886
Najnowsze opinie o książkach autora
Śmierć w obrzędach i zwyczajach ludu polskiego Henryk Biegeleisen 
8,0

Rewelacyjna przedwojenna książka o zwyczajach pogrzebowych naszych praszczurów (i nie tylko naszych, bo autor porusza także zwyczaje litwinów, niemców, ludności ruskiej a nawet hindusów czy plemion ameryki łacińskiej) . Szczegółowość i różnorodność opisów zwyczajów zachwyca. Szkoda jedynie, że gdzieś w ferworze historii te zwyczaje przepadły na rzecz "młodych, wykształconych i z wielkich miast" i uważane są teraz jedynie za zabobon.
Śmierć w obrzędach i zwyczajach ludu polskiego Henryk Biegeleisen 
8,0

Autor książki był przede wszystkim znanym etnografem. Zawdzięczamy mu wiele cennych prac, w których pisaniu był jednak dość niechlujny mino ogromuwłożonej pracy, co przede wszystkim widać w Jego publikacjach na pierwszym planie.
O dziwo o dobrych książkach nigdy nie można napisać zbyt wiele. "Śmierć" jest zbiorem przesądów i wierzeń i wszystko czego możnaby oczekiwać od pozycji etnograficznej, włączając w to szeroki kontekst porównawczy do kultur z całego globu.
Mimo wszelkich zalet i rozległych badań porównawczych jest kilka "drobiazgów", do których można się przyczepić. Książka ze względu na swoją chaotyczność jest ciężka w obiorze i bynajmniej nie chodzi mi o podjętą tematykę. Maszynopis "zjadł" wiele liter, są literówki, a książka jest nieuporząkowana mimo wyraźnego podziału na rozdziały (to bolączka wielupozycji etnograficznych).
Mimo pewnych wad jest to nadal arcyciekawy materiał. Dowiecie się z niej nie tylko o tym, jakie były przesądy dotyczące ostatniego pożegnania i zwyczajów pogrzebowych, ale również jak pojmowano istnienie duszy, gdzie znajdowały si zaświaty i ile trwała węrówka do rzeczonych, ale również dla czego zmarli bywają niebezpieczni (tu znajdziecie podaznia z różnych regionów),jak mogli oni pomagać, czemu warto zachować drobiazgi po samobojcach lub skazańcach jako silne artefakty magiczne. Szeroko poruszony jest również aspekt stypy i jakie dania na tkaowych podawano. Warto dodać, że kontynuację napisał inny znamienity badacz etnografii - Fisher pod nazwą "Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego" i "Święto umarłych".