Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?

Seria: Samo Sedno
Wydawnictwo: Edgard
Monika

Praktyczny poradnik wychowawczy, który pokazuje, jak tworzyć sprzyjające warunki do rozwoju motywacji wewnętrznej u dzieci i pewności siebie, tak by zachęcać, a nie nakłaniać do aktywności, np. uczenia się czy sprzątania. Problemy z motywacją u dzieci pojawiają się często w momencie rozpoczęcia nauki w szkole, dlatego poradnik będzie szczególnie przydatny dla rodziców dzieci w wieku 7-14 lat.

Joanna Steinke-Kalembka, doświadczona psycholog i terapeutka, przekonuje, że dom nie musi być niekończącym się polem bitwy o odrabianie zadań domowych czy uczenie się do sprawdzianów. Aby budować w dziecku motywację wewnętrzną i rozwojowe nastawienie do nauki, lepiej zrezygnować z gróźb, nagród i kar na rzecz współdziałania i budowania wspierającej relacji z dzieckiem.

Poradnik podpowiada:
- jak prowadzić rozmowy nastawione na zmianę zachowania dziecka, tak aby nie kończyły się kolejną awanturą
- jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką
- w jaki sposób mądrze chwalić i krytykować
- jak pomóc dziecku realizować jego pasje i cele
- jak budować emocjonalne zasoby małego człowieka

źródło opisu: https://www.samosedno.com.pl/glowna/1680-dodaj-mi-...(?)

źródło okładki: https://www.samosedno.com.pl/glowna/1680-dodaj-mi-...»

Florina | 2019-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2019

Bardzo ciekawa i pomocna książka.
Pokazuje, w jaki sposób budować relację z dzieckiem, daje wskazówki i narzędzia jak przejść od nagród i kar do zachęcania dziecka i budowania w nim motywacji wewnętrznej.
Przejrzysty układ, prosty i zrozumiały język.
Polecam rodzicom i osobom pracującym z dziećmi.

gelinde | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Inny sposób przedstawienia tego, co już znam z książek Faber-Mazlish + bardziej uniwersalne wskazówki i ćwiczenia.

nunka | 2019-04-15
Przeczytana: kwiecień 2019

Choć wiedziałam wiele z opisanych tam rzeczy to dobrze wracać do tego, przemyśleć ponownie i wyciągnąć wnioski. Z ostatnich rozdziałów skorzystam osobiście, bo dzięki tej książce dowiedziałam się, że to obszar do pracy dla mnie z samą sobą, dopiero później z dzieckiem.

książek: 2029
Asia-Polihymnia | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Rzetelna, zgodna z najnowszą wiedzą, pozycja. Konkretne wskazówki, które zmieniają przekaz, który kierujemy do naszych dzieci, na bardziej motywujący, wspierający, budujący wewnętrzną motywację, nastawienie na rozwój i pewność siebie.

katecz | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Początkowo wypożyczyłam tą książkę w bibliotece, lecz w miarę czytania doszłam do wniosku, że warto jest mieć ją w domu, ponieważ zawiera tyle ciekawych i trafnych wskazówek, ćwiczeń, propozycji zabaw czy interakcji,
że trudno byłoby to wszystko zapamiętać. A zamierzam w naszej rodzinie wiele z tych cennych informacji zastosować. Oczywiście stopniowo.

Przykładowo z rozdziału 4-tego można się dowiedzieć m.in:

- czy trudne dzieci istnieją naprawdę
- w jaki sposób siła twoich oczekiwać wobec dziecka przekłada się na jego zachowanie
- jak uwolnić się od nadawania etykiet itp.

Napisana zgodnie z duchem komunikacji empatycznej, NVC.

Polecam wszystkim, którzy mają dzieci w różnym wieku.

Bardzo przydatna książka.

Kinga Kulig | 2017-07-27
Przeczytana: 19 lipca 2017

Motywacja brzmi tak dumnie, szlachetnie, związana jest z aktywnością. Biorąc jednak pod uwagę, że współczesna technologia nie jest nam obca, a od maleńkiego przyswajamy głównie to, co obserwujemy, można powiedzieć, że wykrzesanie wewnętrznej motywacji jest tym większym wyzwaniem, zwłaszcza przed rodzicem, którego obejmowały nieco inne metody wychowawcze. Dalej, żył w innych czasach, gdzie chociażby nie było telefonów, Internetu i faktycznie, własnymi działaniami, ciężką pracą, człowiek pracował nad sukcesem.

Poradnik autorstwa Joanny Steinke-Kalembka składa się z trzynastu pomniejszych rozdziałów, który każdy nawiązuje do stopniowego budowania motywacji sięgając i omawiając kluczowe aspekty związane z chęcią samorozwoju, poznawania oraz działania. Dla nikogo nie okaże się zaskoczeniem, że dla małego dziecka największym i jedynym dla niego autorytetem jest jego własny rodzic. Zatem, dziecko najlepiej uczy się nie poprzez to, jak do niego się zwraca, ale wtedy, gdy ono zaobserwuje...

Magda | 2017-06-28
Przeczytana: 29 maja 2017

Książka, która staje w mocnej opozycji do powszechnie przyjmowanych metod wychowawczych. Wyczerpująco wyjaśnia długotrwałe konsekwencje podporządkowywania sobie dzieci metodami gróźb, kar i nagród. W gruncie rzeczy, żadne z tych „narzędzi” nie jest potrzebne do tego, aby najmłodsi mądrze i odpowiedzialnie wkraczali w dorosłość.

Recenzja: http://mamao.pl/dodaj-mi-skrzydel-czyli-rozwijac-u-dzieci-motywacje-wewnetrzna/

alison2 | 2017-05-17

Joanna Steinke-Kalembka jest psycholożką i trenerką umiejętności psychospołecznych, stale pracującą z dziećmi, nastolatkami i ich rodzicami. Jest również redaktorką bloga psychologicznego Edukowisko.pl oraz ekspertką z zakresu psychologii, współpracującą z takimi magazynami jak przykładowo „Dziecko”. W swojej książce "Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?" zwraca uwagę na potrzebę świadomego budowania wewnętrznej motywacji maluchów i zachowania, które tę motywację niszczą.

Żyjemy w bardzo intensywnych czasach, ciągle za czymś gonimy, próbujemy wywiązać się z terminów i zobowiązań. Nieustannie pędząc, również od dzieci oczekujemy pełnego zaangażowania, przestrzegania zasad, wypełniania obowiązków. Gdy dziecko się buntuje, dochodzi do kłótni, gróźb, kar, lub prób przekupstw, nagród w zamian za określone zachowanie. Czy naprawdę nie ma lepszej drogi? Joanna Steinke-Kalembka stara się nas przekonać, że taka droga istneje. Co więcej, w książce znajdziecie...