Barras I

9788394719906
kibice, kibole, ultras, Argentyna
komiksy
czomicz

Przesłynni ultrasi z Argentyny – dotarli już do Polski. Blondas, Gruby, Indianin i reszta bandyterki schowanej pod barwami klubów piłkarskich szuka broni, robi zadymy, wichrzy i załatwia swoje brudne interesy. Bo życie Barras to tyleż romantyczny doping, niesamowite bogactwo przyśpiewek nieznane nad Wisłą, orkiestry klubowe, kolorowe flagi, murale i graffitti, co regularna działalność przestępcza.

Seria komiksów autorstwa argentyńskiego rysownika Emilia Utrery doskonale pokazuje życie i działalność tamtejszych ultrasów. Sławnych na cały świat, niebezpiecznych, nieokrzesanych. Utrera kreśli historię barwną, zamierzenie chaotyczną, wielowątkową, mocnymi, czarno-białymi ilustracjami. Kreska Argentyńczyka zapada w pamięć, a niektóre kadry wprost zdumiewają dynamiką. W rodzimej Argentynie BARRAS zyskali wielką renomę i sławę, a wśród kibiców futbolu status komiksu kultowego. Teraz czas na Polskę!

źródło opisu: Wydawnictwo Mandioca, 2017

źródło okładki: http://mandioca.pl/

Hajraloki | 2017-03-22
Przeczytana: 03 marca 2017

Ten komiks jest taki, jak Argentyna - przynajmniej ja miałem podobne wrażenie. Atakuje Cię - i trochę irytuje - energią, brutalnością, poszarpaną na kawałki historią. Jednocześnie, jest w nim coś, co każe z niecierpliwością czekać na kolejne numery. Obrazki są świetne - czarno-białe, dynamiczne i trochę retro - choć historia dzieje się współcześnie, mamy wrażenie, że mogła się wydarzyć z pół wieku temu. To daje specyficzny klimacik.

Mam nadzieję, że polscy redaktorzy nie zwolnią tempa i tak jak obiecują, wszystkie 6 numerów trafi do nas jeszcze w tym roku.

Franko | 2018-01-16
Na półkach