Reportér 2017/8

Cykl: Reportér (tom 24)
Wydawnictwo: Reportér magazín s. r. o
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
czasopisma
czeski
tsantsara

Lucie Suchá: Kryzys kryzysu uchodźców (felieton); Karel Steigervald: Narzekania flagellantów (o celach terroryzmu); Luděk Niedermayer: Brytyjska niepewność (felieton o Brexicie); Jiří Štický: Wykopani (artykuł o próbie wyprzedaży majątku kopalni v Ostrawie-Karwinie); Tomáš Polaček: O bólach Czechosłowacji i o mym własnym bólu (reportaż o maratonie górskim Mila); Stanislav Krupař: Na granicy...

Lucie Suchá: Kryzys kryzysu uchodźców (felieton);
Karel Steigervald: Narzekania flagellantów (o celach terroryzmu);
Luděk Niedermayer: Brytyjska niepewność (felieton o Brexicie);
Stanislav Krupař: Na granicy życia i śmierci (reportaż z frontu walk między milicją ludową a ISIS w Syrcie, Libia);
Michal Kašparek: Seksualna spartakiada w twoim telefonie (reportaż o aplikacji Tinder);
Pavel Novotný: 50 lat uchodźcą (reportaż o Indonezyjczyku, który po przewrocie w swej ojczyźnie został po studiach w CSRS);
Marek Kučera: Orzeł lata sam (fotoreportaż o czeskich harleyowcach);
Marek Šálek: Sześć lat z Kają (reportaż o odtwarzaniu komiksów kultowego czechosłowackiego autora, Karela Saudka);
Krístyna Kašparková: Nierzeczywiste rzeczy z małych kawałków (reportaż o Czechu, który pracuje jako kreator klocków Lego);
Tereza Valsová: Sterować ludźmi smyczkiem (rozmowa z Jiřím Bartą, wirtuozem wiolonczeli);
Robert Časenský: Gdy auto nas samo odwiezie (artykuł o rozwoju systemów autopilotażu) i Naszym zadaniem jest pomagać ludziom w osiągnięciu dobrobytu (wywiad z T.Salomonem, szefem České spořitelný);
Pavel Polák: W górę, w dół, w górę i znów w dół (artykuł o polityce A.Merkel);
T.Poláček: Jak siostry (rozmowa z B.Špotakową, oszczepniczką i M.Issovą, aktorką);
T.Poláček: Trąbka przeciw purytanom (reportaż o słynnym jazzmanie Laco Déczim);

7,92 (61 ocen i opinii)
Problem
Non Pratt

6,67 (3 ocen i opinii)
Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć
Wojciech Eichelberger , Alina Gutek

Ann Brashares

7 (5 ocen i opinii)
tsantsara | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Pierwszy numer wychodzącego od dwóch lat pisma, jaki dostałem do rąk. Znakomita mieszanka wywiadów, reportaży i artykułów dziennikarzy śledczych. Ten numer tworzą dla mnie teksty:

J.Štický: Vydolováno (Podkopano? Wyeksploatowano?-w podtekście: oszustwo)
Analiza wydarzeń wokół próby ogłoszenia bankructwa i wyprzedania majątku kopalni w Ostrawie i Karwinie (OKD) przez jej właścicieli, prywatną spółkę Zdeňka Bakaly i holenderski fundusz inwestycyjny NRW, co zostało udaremnione przez państwo czeskie. Mimo to do 2023 roku wszystkie kopalnie w tym rejonie zostaną zamknięte. Zamierzenie właścicieli polegające na zadłużeniu kopalni, ogłoszeniu upadłości a następnie wyprzedaniu majątku i pozostawieniu troski o pracowników państwu nie powiódł się. Bakala, pomimo zarzutów o niegospodarność, zachował jednak kluczowy element kopalni - spółkę zawiadującą wentylacją szybów.

T.Poláček: Všechny bolestí Československa i ta má (Wszystkie dolegliwości Czechoslowacji i ta moja).
Reportaż ze słynnego...

Na półkach