Nie taki pesymizm zły. Polska adaptacja Kwestionariusza Defensywnego Pesymizmu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Einsamall

Współcześnie panuje moda na prezentowanie postawy optymistycznej. Niepokazywanie swoich problemów na zewnątrz i robienie dobrej miny do złej gry jest w ostatnich kilku dziesięcioleciach niejako wymuszone przez kulturę czy oczekiwania otoczenia społecznego (...). "Tyrania pozytywnej postawy" przekracza granice absurdu i konieczne jest wypracowanie pewnej sensownej przeciwwagi do tego optymistycznego podejścia. Coraz częściej prowadzi się badania zarówno dotyczące potencjalnych negatywnych następstw optymizmu, jak i te ukierunkowane na zgłębienie pozytywnych skutków podejścia pesymistycznego. (...) W niniejszej książce zostanie zaprezentowana psychologiczna koncepcja defensywnego pesymizmu oraz polska adaptacja narzędzia mierzącego defensywny pesymizm.
Ze Wstępu

Badania przeprowadzone przez Autorkę oraz ich wyniki, obok walorów edukacyjno-poznawczych, będą stanowić inspirację dla innych badaczy (w tym także studentów) przy planowaniu własnych projektów. Książka odznacza się wysokim poziomem teoretycznym i metodologiczno-empirycznym oraz profesjonalizmem wykonanych analiz statystycznych.
Z recenzji dr. hab. Józefa Maciuszka

źródło opisu: www.taniaksiazka.pl