Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Rebis
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
827120857X
lolipop13

Proza Jerzego Andrzejewskiego współbrzmiała z głównym rytmem polskiej prozy przez kilka dziesięcioleci. Często go nawet współtworzyła. Katolicki "Ład serca", kontrowersyjny, również dzisiaj, "Popiół i diament", rozrachunkowe "Ciemności kryją ziemię", pełne ciemnego erotyzmu "Bramy raju" czy w końcu "Miazga", to powieści, których nie można pominąć, pisząc o literaturze polskiej XX wieku. Dr...

Dr Zbigniew Kopeć, adiunkt poznańskiej polonistyki, pokazuje, że u podstaw wszystkich przemian twórczości Andrzejewskiego leżała potrzeba mitycznej organizacji świata, przekonanie, że może nim rządzić jakiś Porządek. Dlatego każda jego powieść jest albo takiego porządku hipotezą, albo ostrą rozprawą z modelem, który w rzeczywistości okazał się niemożliwy. Pod koniec życia pisarz przestał wierzyć, by taki porządek mógł w ogóle istnieć, zwrócił się wówczas w stronę kultury, odnawiając w swojej prozie specyficznie rozumiany mit artysty.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

lolipop13 | 2017-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2017

Książka ciekawa, choć jest to lektura przede wszystkim dla literaturoznawców zainteresowanych polską literaturą XX wieku. Znajomość powieści Andrzejewskiego też może być przydatna podczas lektury. Zbigniew Kopeć proponuje ciekawe ujęcie przemian w twórczości pisarza, który rozpoczynał karierę literacką jeszcze przed II wojną światową.

eufrozyna_perkalik | 2017-07-24
Na półkach