Theatrum mundi. Kosmologia i teologia Dantego Alighieri

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Semper
filozofia i etyka

Jacek Grzybowski nie stara się zamknąć Dantego w muzeum, gdzie znajdują się pomniki z dawno minionej epoki ludzkości, ale chce pokazać jego aktualność również jako nauczyciela moralności. Wskazuje, że w ostateczności tak radykalnie wyrażone przez włoskiego poetę istnienie piekła staje się gwarancją ludzkiej godności, znakiem, że Wszechmocny Bóg poważnie traktuje stworzonego przez siebie człowieka, że na wieczność zachowuje go takim, jakim ten zechciał być. Nie odziera go z tego, co w nim niepowtarzalne, ale nie zbawia na siłę. Jak doskonale pokazał Kierkegaard, wielkość chrześcijańskiego Boga polega nie na tym, że może wszystko niszczyć, ale na tym, że stwarzając osoby, pozwala im w pełni być, razem z daną im wolnością. I to nawet, jeśli pociąga to za sobą zły wybór."

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Semper 2009

źródło okładki: Wydawnictwo Naukowe Semper 2009